teknologiateollisuuden neuvottelut

Riku Aalto: Tekno­lo­gia­teol­li­suu­den neuvot­te­lut voidaan aloit­taa – yrityk­set valit­si­vat yleissitovuuden

Teol­li­suus­lii­ton halli­tus on tänään tehnyt päätök­sen työeh­to­so­pi­mus­neu­vot­te­lui­den aloit­ta­mi­sesta Tekno­lo­gia­teol­li­suu­den työnan­ta­jat ry:n kanssa. Teol­li­suus­lii­ton aset­ta­mat ehdot neuvot­te­lui­den aloit­ta­mi­selle ovat nyt täyt­ty­neet. Teol­li­suus­liitto on saanut tiedon yrityk­sistä, jotka ovat liit­ty­neet työnan­ta­jayh­dis­tyk­sen jäse­niksi. Työnan­ta­jayh­dis­tyk­sen jäsen­kun­nan edus­ta­vuus varmis­taa vahvan yleis­si­to­vuu­den synty­mi­sen tekno­lo­gia­teol­li­suu­den työn­te­ki­jöi­den sopimukseen.

Muutok­set työmark­ki­noilla ovat jäämässä pieniksi, kun tekno­lo­gia­sek­to­rin työnan­ta­jat ovat yritys­koh­tai­sen sopi­mi­sen sijaan laajassa rinta­massa valin­neet yleis­si­to­vuu­den teol­li­suu­den neuvot­te­lui­den lähtö­koh­daksi. Yksi­kään yritys ei ole myös­kään esit­tä­nyt pyyn­töä neuvo­tella yritys­koh­tai­sesta työeh­to­so­pi­muk­sesta. Näyt­tää selkeästi siltä, että työnan­ta­jan tahto on neuvo­tella yhdestä, koko alaa koske­vasta sopimuksesta.

Normaa­listi tähän aikaan syksystä olisimme sopi­neet jo lähes kaikesta työnan­ta­jien kanssa. Uuden sopi­muk­sen neuvot­te­le­mi­selle jäävä aika on niukka. Teol­li­suus­lii­ton sopi­muk­set Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry:n kanssa päät­ty­vät marras­kuun lopussa.  Sopi­muk­set­to­maan tilaan on aikaa vain reilut viisi viik­koa. Tilan­teen aiheut­ta­mat riskit on hyvä tiedos­taa. Tämä on vali­tet­ta­vaa mones­ta­kin syystä. Kasvu on vihdoin kunnolla pääs­syt vauh­tiin, vienti on elpy­nyt ja yritys­ten tilaus­kan­nat ovat täynnä.

Työnan­ta­jien ratkai­suista johtu­vat viiväs­tyk­set ovat aiheut­ta­neet työn­te­ki­jöi­den keskuu­dessa laajaa epätie­toi­suutta ja huolta. Huolta, johon on helppo yhtyä. Tekno­lo­gia­teol­li­suu­den työnan­ta­jat ry aloitti toimin­tansa vasta elokuussa, vaikka Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry:n ratkai­sut kerrot­tiin ulos jo maalis­kuussa. Työnan­ta­jat ovat torkut­ta­neet työmark­ki­noita puoli vuotta. Toivot­ta­vasti työnan­ta­jien rivit ovat nyt suorassa eikä torkut­ta­mi­sesta synny tarpeet­to­mia hankaluuksia.

Työnan­ta­jien ratkai­suista johtu­vat viiväs­tyk­set ovat aiheut­ta­neet työn­te­ki­jöi­den keskuu­dessa laajaa epätie­toi­suutta ja huolta. Huolta, johon on helppo yhtyä.

Luot­ta­mus työnan­ta­jaan on sen keväi­sistä manöö­ve­reistä johtuen palkan­saa­ja­puo­lella edel­leen heikko. Luot­ta­muk­sen puute näkyy varjona neuvot­te­lui­den yllä erityi­sesti kahdella tavalla. Ensin­nä­kin työnan­taja on kysee­na­lais­ta­nut työeh­to­jen jälki­suo­jan omitui­silla ja työmark­ki­na­toi­min­nalle vierailla lain­tul­kin­noilla. Teol­li­suus­liitto ei hyväksy tilan­netta, jossa sen jäsen­ten työeh­toja heiken­ne­tään sopi­muk­set­to­massa tilassa. Mikäli tällaista myöhem­min tapah­tuu, on liitto valmis reagoi­maan niin oikeu­del­li­sin kuin järjes­töl­li­sin toimen­pi­tein jäsen­tensä työeh­to­jen suojelemiseksi.

Toiseksi työnan­ta­ja­puo­len risti­rii­tai­nen toiminta on rapaut­ta­nut luot­ta­musta vaka­valla tavalla. Samasta postio­soit­teesta Etelä­ran­nasta on puhuttu jo useam­man kuukau­den ajan julki­suu­teen ja sidos­ryh­mille kahta eri tari­naa kahden eri yhdis­tyk­sen suulla. Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry on puhu­nut yritys­koh­tai­sesta työeh­to­so­pi­mi­sesta, Tekno­lo­gia­teol­li­suu­den työnan­ta­jat ry yleis­si­to­vuu­desta. Kuiten­kaan näitä kahta ei voi samaan aikaan olla olemassa. Tule­vai­suu­den kannalta onkin toivot­ta­vaa, että kaksilla rattailla ajami­nen loppuu tähän.

Mikäli tule­vien neuvot­te­lui­den pohjalta saavu­te­taan neuvot­te­lu­tu­los, Teol­li­suus­liitto tarkas­te­lee tässä yhtey­dessä vielä kertaal­leen sopi­muk­sen katta­vuutta ennen kuin varsi­nai­nen neuvot­te­lu­tu­los mahdol­li­sesti hyväk­sy­tään. Lähdemme neuvot­te­le­maan vahvasta yleis­si­to­vuu­desta, ja oletamme, että tilanne ei muutu neuvot­te­lui­den aikana.

Valta­kun­nal­li­sen sopi­mus­toi­min­nan jatku­mi­nen teol­li­suu­dessa varmis­taa Suomen mallille ja sen mukai­selle palk­ka­koor­di­naa­tiolle hyvät edellytykset.

Neuvot­te­lui­den aloit­ta­mi­nen uuden työnan­ta­jayh­dis­tyk­sen kanssa on virs­tan­pyl­väs. Vuosi­kym­me­niä kestä­nyt työmark­ki­nayh­teis­työ Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry:n kanssa päät­tyy. Jatkamme sopi­mus­ten teke­mistä ja luot­ta­muk­sen raken­ta­mista Tekno­lo­gia­teol­li­suu­den työnan­ta­jat ry:n kanssa. Teol­li­suus­lii­ton tie on sopi­mi­sen tie.

RIKU AALTO
Teol­li­suus­lii­ton puheenjohtaja

KUVA KITI HAILA

21.10.2021