lakossa
Hyvät on fiilikset, kukaan ei edes yrittänyt mennä ohitsemme portista sisään, iloitsee pääluottamusmies Terhi Konttinen. Kahvipisteen lakkovahdit virittelivät jo aamuhämärissä. Lakkovahdissa ovat myös Tommi Penttinen ja Petri Hyvönen.

Lakossa Kuopion Orio­nilla: ”Ei huonoa sopimusta”

1.2.2023

TEKSTI SUVI SAJANIEMI
KUVAT PENTTI VÄNSKÄ

”Sen verran uskal­lan sanoa, että aiem­pien vuosien palk­ka­rat­kai­sut eivät tässä enää riitä. Ihmi­set aina ihmet­te­le­vät, miksi neuvot­te­lut kestä­vät, mutta huonoa sopi­musta me emme voi tehdä”, sanoo Orio­nin Kuopion tehtaan pääluot­ta­mus­mies Terhi Konttinen.

Teol­li­suus­liitto vauh­dit­taa työeh­to­so­pi­mus­ten synty­mistä työpaik­ka­koh­tai­silla lakoilla 1.–3.2.2023. Työn­sei­sauk­set koske­vat tekno­lo­gia­teol­li­suu­den, kemian perus­teol­li­suu­den sekä muovi­tuo­te­teol­li­suu­den ja kemian tuote­teol­li­suu­den vali­koi­tuja toimi­paik­koja. Lakossa on 50 työpaik­kaa, joissa on töissä noin 7 200 työntekijää.

Teol­li­suu­della menee hyvin, ja Orio­nin Kuopion tehtaan pääluot­ta­mus­mies Terhi Kont­ti­nen­kin on seuran­nut viime aiko­jen uuti­soin­tia yritys­ten isoista voitoista ja jopa histo­rial­li­sen suurista osin­goista. Samaan aikaan palkan­saa­jat saavat yhä vähem­män ruoka­kas­siin tava­raa sillä rahalla, mitä ennen kaupasta sai. Sähkön ja liik­ku­mi­sen hinnat nouse­vat. Kont­ti­nen sanoo­kin, että nyt on ”reilun” palk­ka­rat­kai­sun aika, sillä yrityk­sillä on siihen varaa.

– Minulla on sellai­nen käsi­tys, että Orio­nilla menee hyvin. Ja voitot ovat olleet nousu­joh­tei­sia vuosi vuodelta, Kont­ti­nen toteaa omasta työnantajastaan.

– Perus­e­lä­män tarpeet, ne on aina hoidet­tava. Monesti ensim­mäi­seksi on karsit­tava sellai­sesta, joka on lisän­nyt hyvinvointia.

Näin pääluot­ta­mus­mies luon­neh­tii sitä, mistä palkan­saa­jat joutu­vat tinki­mään inflaa­tion lauka­tessa. Joudu­taan esimer­kiksi lopet­ta­maan harras­tus, josta on makset­tava kuukausit­tain tai johon on hankit­tava välineitä.

”TIIVIS PORUKKA, LAKKO PITÄÄ”

Kuopion Orio­nilla on tuotan­non työn­te­ki­jöitä runsas 40, ja pääluot­ta­mus­mies kuvaa heitä ”tiiviiksi poru­kaksi”. 90 prosent­tia on järjes­täy­ty­nyt Teollisuusliittoon.

Kont­ti­nen alkoi heti valmis­tella Kuopion työn­te­ki­jöitä lakon mahdol­li­suu­teen, kun sellai­sesta ensim­mäi­set uuti­set saatiin. Työ on kanta­nut hedelmää.

– Kyllä minä uskon, että lakko pitää. Ja lakko­vah­tien saami­nen kävi todella helposti, ketään ei tarvin­nut vängätä mukaan, Konti­nen kertoo.

Lakossa Kuopion Orionilla
Orio­nin Kuopion tehtaan pääluot­ta­mus­mies Terhi Konttinen.

Pääluot­ta­mus­mies on myös vala­nut luot­ta­musta siihen, että ”omalle kontolle” ei tarvitse ottaa mitään työnan­ta­jan taholta mahdol­li­sesti tule­vaa painos­tusta tai syyl­lis­tä­mistä siitä, että työn­te­ki­jät mene­vät lakkoon.

– Sen voi jättää omaan arvoonsa, Kont­ti­nen toteaa työnan­ta­jan toimista, jotka olisi­vat toteu­tues­saan sinänsä täysin laittomia.

MIKSI-KYSYMYKSIIN ON VASTAUKSENSA

Vähän Kont­ti­nen on joutu­nut käymään keskus­te­luja siitä, miksi lakkoon ylipäänsä ryhdytään.

– Jonkun verran on sitä, että ihmi­set eivät seuraa uuti­sia tai tiedo­tus­vä­li­neitä. Olen käynyt keskus­te­luja ja nosta­nut tietoi­suutta siitä, että kyse on palkan­ko­ro­tuk­sista. Työn­tekijä- ja työnan­ta­ja­puo­lella on hyvin erilai­set näke­myk­set, ja nyt olisi hirveän tärkeä saada osto­voi­maa tukeva palkkaratkaisu.

Pääluot­ta­mus­mies kertoo myös, että joil­la­kuilla on epätie­toi­suutta siitä, miksi sovun löytä­mi­nen voi kestää. Kont­ti­nen muis­tut­taa, että juuri siksi­hän neuvot­te­lu­pöy­dässä vään­ne­tään, että saatai­siin se hyvä ja reilu ratkaisu. Jos ei saada hyvää, sitten neuvot­te­li­joita syyl­lis­tet­täi­siin huonosta sopimuksesta.

Olen käynyt keskus­te­luja ja nosta­nut tietoi­suutta siitä, että kyse on palkankorotuksista.

– Ylitöi­den teke­mi­seen tulee olemaan tarvetta myöhem­min­kin. Muuta­man viikon jälkeen haluk­kaat pääse­vät kyllä niitä ylitöitä teke­mään, vakuut­taa Kont­ti­nen puoles­taan heille, jotka valit­te­le­vat jo ennen lakkoa julis­tet­tua ylityökieltoa.

Nyt on tärkeää antaa tuki liiton neuvottelijoille.

– Päte­vim­mät on neuvot­te­li­joiksi valittu, ja he teke­vät kyllä parhaansa, että me saamme sen reilun ratkai­sun, Kont­ti­nen toteaa.

 

Tarkat tiedot työtais­te­lu­toi­mista löyty­vät Teol­li­suus­lii­ton verk­ko­si­vulta www.teollisuusliitto.fi/tyotaistelu.

Lue myös: Lakossa Hangon Fermio­nilla: ”Palkan­ko­ro­tuk­sille on todel­la­kin tarve” (1.2.2023)

Lue myös: Lakossa Vaasan ABB Smart Powe­rilla: ”Yksi aalto ei taida riit­tää” (1.2.2023)