Tony Granfors, xxx och Petra Söderbacka deltog i grundkursen för arbetarskyddsfullmäktige i mars 2023.
Tony Granfors, Oskar Ström och Petra Söderbacka.

Har de politiska strej­kerna påverkat vardagen på jobbet?

TEXT JOHANNES WARIS
FOTO EMILIE UGGLA

Det senaste halvåret har präglats att politiska strejker och ett mycket spänt läge mellan arbets­ta­garna och regeringen. Tekijä frågade tre delta­gare på Industri­fac­kets grund­kurs i arbetars­kydd om hur regerin­gens politik och de politiska strej­kerna påverkat vardagen på jobbet.

Eftersom regeringen inte har tagit arbets­ta­garnas oro på allvar inledde  FFC och dess medlemsför­bund politiska stridsåt­gärder. Fackför­bunden har genomfört politiska strejker i flera repriser i slutet av år 2023 och början av år 2024.

Samman­lagt 60 000 medlemmar i Industri­facket har omfat­tats av strej­kerna och andra stridsåt­gärder. Samti­digt pågår vardagen. Hur är läget? Tekijä ställde frågan till tre pinfärska arbetarskyddsfullmäkige.

TONY GRANFORS
montör
NTM Närpes Trä & Metall
Närpes

”På NTM har vi varit i strejk några gånger under vintern. Man märkte av det på stämningen. Det har varit ganska oroligt och det finns ganska många frågor. Kommer det här att pågå länge? Kommer vi få igenom våra krav?

Man märkte av det på stämningen.

Det har kanske funnits en viss otrygghet och ovisshet, men det har kommit bra infor­ma­tion från förbundet. Nu börjar det vara lugnare och man kan också jobba med arbetars­kyddet. Jag tror många sitter och väntar på vad som händer inom politiken.”

OSKAR STRÖM
motormontör
Botnia Marin
Malax

”Vi har inte haft några stridsåt­gärder på vår arbetsplats. Om det blir flera längre strejker kan det hända att det dröjer med att få material till fabriken och det leder till förseningar.

Jag pratade om det här med strejker med frun och vi kom fram till att det är rätt att strejka, trots att det kanske blir problem på jobbet. Man måste liksom ta kampen. Gör man ingen­ting så blir det ännu jobbi­gare för oss i framtiden.

Gör man ingen­ting så blir det ännu jobbi­gare för oss i framtiden.

Vi får se hur det här slutar. Regeringen verkar vara ganska bestämd och hård, men någons­tans måste de väl ge efter.

På jobbet går det bra. Företaget har expan­derat mycket, byggt ut och köpt grann­hallar. Jag har varit arbetars­kydds­full­mäk­tige sedan årsskiftet. Jag upplever att jag haft tillräckligt med tid för uppdraget, men det tar tid att få i gång arbetet då föregån­garen bytte jobb och lämnade inte över så mycket. Därför är det bra med arbetars­kydds­kursen, så att man får lite struktur på jobbet med arbetarskyddet.”

PETRA SÖDERBACKA
lead operator
Herrmans Bike Components
Jakobstad

”Det har varit lite dyster stämning den senaste tiden. Ifjol fick runt 50 anställda i produk­tionen gå och senare på hösten var det uppsäg­ningar i admini­stra­tionen. Folk är kanske inte så motive­rade. Det saknas folk på vissa avdel­ningar och människor blir stressade.

Strej­kerna har ju nog delat åsikter på arbetsplatsen.

Huvudfört­roen­de­mannen och vice huvudfört­roen­de­mannen har talat mycket om de här strej­kerna. Jag tror att några var ner till Helsing­fors på storde­mon­stra­tionen i februari. Strej­kerna har ju nog delat åsikter på arbetsplatsen. Vi ser ju att har inte strej­kerna hjälpt hittills. Vi kan inte göra så mycket.”