Nesteen Porvoon jalostamon pääluottamusmies Sami Ryynänen kuvattuna Emäsalossa. Jalostamoalue näkyy takana.

Työtais­telu Porvoon Nesteellä: ”Porteista ei lähde tippaa­kaan tie- ja lento­lii­ken­teen polttoaineita”

TEKSTI JA VIDEO ANTTI HYVÄRINEN
KUVAT PEKKA ELOMAA

Oikeis­to­hal­li­tuk­sen poli­tiik­kaa vastus­tava kahden viikon lakko keskeytti polt­toai­neen toimi­tuk­set Nesteen Porvoon jalos­ta­molta. Pääluot­ta­mus­mies Sami Ryynä­nen kertoo, että vain turval­li­suu­teen ja huol­to­var­muu­teen liit­ty­vät toimi­tuk­set hoidetaan.

Teol­li­suus­liitto järjes­tää 11.–24.3.2024 kaksi viik­koa kestä­vän poliit­ti­sen lakon, jolla vastus­te­taan Suomen halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mia leik­kauk­sia ja työelä­mä­hei­ken­nyk­siä. Lakon piirissä on 11 toimi­pai­kassa noin 4 000 teol­li­suu­den työn­te­ki­jää. Lakot ovat osa SAK:laisten liit­to­jen yhteistä Painava syy ‑kampan­jaa.

Nesteen Porvoon jalos­ta­molla kahden viikon poliit­ti­nen työtais­telu tarkoit­taa polt­toai­neen toimi­tus­ten keskeyt­tä­mistä, kertoo pääluot­ta­mus­mies Sami Ryynä­nen.

– Kahden viikon aikana porteista ei lähde tippaa­kaan tie- ja lento­lii­ken­teen polt­toai­neita, Ryynä­nen kertoo.

Jalos­ta­molla on noin 700 työn­te­ki­jää, joista noin 90 prosent­tia on Teol­li­suus­lii­ton jäseniä.

Suomen vien­tiin ja tuon­tiin kohden­ne­tussa kaksi viik­koa kestä­vässä lakossa ovat mukana Teol­li­suus­lii­ton lisäksi Julkis­ten ja hyvin­voin­tia­lo­jen liitto JHL, Auto- ja Kulje­tusa­lan Työn­te­ki­jä­liitto AKT, Sähkö­liitto, Raken­nus­liitto ja Palve­lua­lo­jen ammat­ti­liitto PAM.

Pääluot­ta­mus­mies Sami Ryynä­nen kertoo videolla lakon syistä ja vaikutuksista.

TURVALLISUUS EI VAARANNU

Nesteellä työtais­telu on rajattu koske­maan Porvoon jalos­ta­mon sata­maa ja jake­lu­ter­mi­naa­lia. Jalos­ta­mon tuotan­toa ei ajeta alas työtais­te­lun aikana. Talvio­lo­suh­teissa alas­ajo olisi riski turval­li­suu­delle ja laitteille.

Käytän­nössä myös sata­massa ja jake­lu­ter­mi­naa­lissa tehdään töitä, sillä työtais­te­lu­toi­mien ulko­puo­lelle raja­tut kriit­ti­set polt­toai­neen toimi­tuk­set hoide­taan. Esimer­kiksi puolus­tus­voi­mat ja talo­jen lämmit­tä­jät saavat tarvit­se­mansa polttoaineen.

– Ei ole tarkoi­tus palel­lut­taa ketään kotiinsa.

Julki­suu­dessa on pohdittu, tarkoit­taako Porvoon jalos­ta­mon työtais­telu polt­toai­neen loppu­mista tank­kaus­a­se­milta. Etukä­teen asian arvioi­mi­nen on hankalaa.

– Jos kulu­tusta on paljon, eikä asemia täyden­netä, loppuu polt­toaine aika­naan, Ryynä­nen sanoo.

Sami Ryynä­nen toivoo, että kiris­ty­neestä tilan­teesta huoli­matta yhteis­kun­nassa keskus­tel­tai­siin asiallisesti.

KOMPROMISSI EI KELVANNUT HALLITUKSELLE

Orpon-Purran halli­tuk­sen ohjel­massa on muun muassa ansio­si­don­nai­sen työt­tö­myys­tur­van romu­tus ja perus­ta­van­laa­tui­sia toimia työn­te­ki­jöi­den neuvot­te­lua­se­man heiken­tä­mi­seksi työmark­ki­noilla. Halli­tuk­sen puheen­vuo­roissa kuiten­kin vähä­tel­lään toimien vaikutusta.

– Vähät­tely on irvo­kasta. Jo ennen leik­kauk­sia ihmi­set ovat olleet tiukalla korkean inflaa­tion takia.

Oikeis­to­hal­li­tus ei ole tullut työn­te­ki­jä­puolta vastaan, vaikka SAK on kerto­nut olevansa valmis merkit­tä­viin kompro­mis­sei­hin.

– SAK esitti realis­ti­sen ja maltil­li­sen toiveen halli­tuk­selle. Siihen­kään Orpo ei tart­tu­nut, vaikka olisi ollut paikka rauhoit­taa maan tilanne ja lähteä neuvot­te­le­maan, Ryynä­nen sanoo.

Jo ennen leik­kauk­sia ihmi­set ovat olleet tiukalla korkean inflaa­tion takia.

Työnan­ta­ja­puoli on alka­nut vasta­toi­miin kahden viikon lakon alku­met­reillä. Elin­kei­noe­lä­män keskus­liitto ja Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry ovat ohjeis­ta­neet jäse­ny­ri­tyk­si­ään keskeyt­tä­mään palkan­mak­sun välit­tö­mästi, jos töiden teko estyy työn­sei­saus­ten takia.

Teol­li­suus­liitto syyt­tää EK:ta ja Tekno­lo­gia­teol­li­suutta Suomen histo­rian suurim­man työsu­lun julis­ta­mi­sesta. Lain mukaan työnan­ta­jan on makset­tava työn­te­ki­jälle palkka seit­se­mältä päivältä, jos työn­teko estyy työso­pi­muk­sen osapuo­lista riip­pu­mat­to­masta työnseisauksesta.

– Ollaanko menossa hallit­se­mat­to­maan seka­sor­toon, Ryynä­nen pohtii.

KIELENKÄYTTÖ KOVENEE

Myös yhteis­kun­nal­li­sessa keskus­te­lu­kult­tuu­rissa on menty seka­vaan suun­taan. Elin­kei­no­mi­nis­teri Wille Rydman (ps) on pidem­män aikaa puhu­nut julki­suu­dessa ay-mafiasta, eli hän rinnas­taa lail­li­sen kansa­lais­toi­min­nan rikollisuuteen.

Viimei­sim­pänä halli­tus­puo­lue kokoo­muk­sen kansan­edus­taja Tere Sammal­lahti ehdotti vies­ti­pal­velu X:ssä, että työnan­ta­jien pitäisi perus­taa lakon­mur­ta­jien liitto, joka toisi työvoi­maa lakkokohteisiin.

– Kun halli­tus antaa esimerk­kiä, millaista kieltä voidaan käyt­tää, alkaa se näkyä työpai­koil­la­kin. Epäasial­li­nen kieli ei kuulu mille­kään työpai­kalle eikä edus­kun­taan, Ryynä­nen sanoo.

Epäasial­lista kieltä on kuultu myös Porvoon jalos­ta­molla työtais­te­lun kriitikoilta.

– On yksit­täi­siä ihmi­siä, jotka ovat hyvin kärk­käitä. Muuten on rauhal­lista ja jäse­nistö on päätös­ten takana, Ryynä­nen kertoo.

Teol­li­suus­liitto on järjes­tä­nyt viime syksystä alkaen ulos­mars­seja ja lakkoja useilla toimi­pai­koilla ympäri Suomea vasta­lauseena Suomen halli­tuk­sen ajamalle leik­kaus­po­li­tii­kalle ja työeh­to­jen heiken­nyk­sille. Lue tästä lisää Teol­li­suus­lii­ton toimista: Paina­va­Syy – Teollisuusliitto