Celsa steel servicen Halo Sabah. Kuvattu Metalliliitolle 20. lokakuuta 2015

Isosta järjes­töstä saatava paljon irti

Teol­li­suus­lii­ton järjes­töyk­si­kössä on enem­män työn­te­ki­jöitä kuin monen liiton koko orga­ni­saa­tiossa. Alue­toi­mis­to­jen toiminta-alueilla on enem­män jäse­niä kuin pienellä ammattiliitolla.

Enti­sen Metal­li­lii­ton järjes­tö­or­ga­ni­saa­tio alue­toi­mis­toi­neen on ollut vahva ennen­kin. Teol­li­suus­lii­tossa toiminta vain vahvis­tuu. Näin uskoo uuden liiton järjes­tö­pääl­likkö Vesa Aallos­virta. Hän arve­lee, että ensim­mäi­nen toimin­ta­vuosi on monella tapaa opet­te­lua tois­ten tavoille ja ennen kaik­kea uusien yhteis­ten toiminta­tapojen luomista.

– On mielen­kiin­toista nähdä, miten kaksi muuta liit­toa näke­vät tämän meidän orga­ni­saa­tion ja sen toimin­nan. Iso muutos ja yhteen hitsau­tu­mi­nen on edessä.

Uuden liiton alue­toi­mis­tot raken­ne­taan aluksi Metal­li­lii­ton ja Puulii­ton alue­toi­mis­to­ver­kos­ton varaan. Ajan kanssa arvioi­daan uudel­leen, missä niin sanot­tu­jen alue­pal­ve­lu­kes­kus­ten toimis­tot lopulta sijaitsevat.

Metal­li­lii­ton jäse­nille ja aktii­veille alue­toi­mis­tot henki­lö­kun­ti­neen ovat tuttuja paik­koja. Puuliit­to­lais­ten näkö­kul­masta palve­lut para­ne­vat, kun henki­lö­kun­taa on toimis­toissa enem­män autta­massa. TEAMilla alue­toi­mis­toja ei ole ollut ollenkaan.

– Teami­lai­sille isoin muutos on varmasti se, että he oppi­vat hake­maan palve­lua ja apua alue­toi­mis­toista. Osit­tain tämä koskee myös enti­sen Puulii­ton jäse­niä, joiden alue­toi­mis­to­jen määrä lisään­tyy, Teol­li­suus­lii­ton järjes­töyk­si­kössä alue­toi­min­nasta vastaava pääl­likkö Merja Rinne arvioi.

Sekä Aallos­virta että Rinne koros­ta­vat, että muutok­seen kannat­taa suhtau­tua posi­tii­vi­sin ja avoi­min mielin. Uuden liiton yksi tavoite on olla tunne­tuin ja luote­tuin ammat­ti­liitto paitsi koko Suomessa, myös eri alueilla.

– Meidän täytyy ottaa paik­kamme alueilla. Teol­li­suus­lii­ton näky­vyys alueilla lisään­tyy, koska SAK ja muuta­mat liitot ovat karsi­neet alue­ver­kos­to­aan. Toive on, että meidän jäse­net olisi­vat alueilla näky­viä ja aktii­vi­sia, myös median suun­taan. Kaikki kontak­tit kannat­taa toimin­nassa ottaa käyt­töön, meillä on paljon liiton jäse­niä kunnan­val­tuus­tois­sa­kin, Rinne pohtii.

Vaikka järjes­tö­toi­min­nan pohjana on enti­sen Metal­li­lii­ton orga­ni­saa­tio, ei siihen kuiten­kaan kannata jäädä kiinni millään toimin­nan tasolla. Aallos­virta kannus­taa otta­maan käyt­töön kolmen liiton parhaat puolet.

– Esimer­kiksi Puuliitto on ollut monessa mukana alueilla, esimer­kiksi erilai­silla messuilla. TEAMilla on alueel­li­nen Uutta virtaa ‑toiminta. Toimin­noista, joista on hyviä koke­muk­sia, kannat­taa ammen­taa oppia.

JÄRJESTÖLLINEN TILA KARTOITETAAN

Alueilla liit­to­jen aktii­vien yhteis­työ käyn­nis­tyi jo ennen liit­to­jen viral­lista yhdis­ty­mistä. Sasta­ma­lassa jopa kaksi entis­ten Metal­li­lii­ton ja TEAMin ammat­tio­sas­toa löivät hynt­tyyt yhteen.

– Ammat­tio­sas­to­jen oma aktii­vi­suus ja jo ennen liit­to­jen viral­lista yhdis­ty­mistä virin­nyt posi­tii­vi­nen henki on todella hyvä juttu. Vuonna 2018 pääsemme täyteen vauh­tiin, Aallos­virta sanoo.

Uuden liiton suurena haas­teena Aallos­virta pitää sitä, että järjes­täy­ty­mistä lisä­tään. Järjes­täy­ty­mi­nen ei hänen mukaansa ole ihan niin hyvässä hoidossa työpai­koilla kuin sen pitäisi olla. Tämä koskee kaik­kien kolmen liiton toimintaa.

Vuoden 2018 tärkein järjes­töl­li­nen tavoite on kartoit­taa TEAMin ja Puulii­ton ammat­tio­sas­to­jen tila.

– Kartoi­tuk­sen perus­teella aloi­tamme tarvit­ta­vat järjes­tä­mis­toi­met työpai­koilla ja ammat­tio­sas­toissa. Kartoi­tuk­sen jälkeen mietimme tarvit­taessa työpai­koille tuki­toi­met hoitaa järjes­täy­ty­mi­seen ja työpai­kan edun­val­von­taan liit­ty­vät asiat kuntoon.

Enti­sille metal­li­liit­to­lai­sille järjes­tä­mis­toi­minta on jo muuta­man vuoden ajalta tuttua. Teami­lai­set ja puuliit­to­lai­set pääse­vät toimin­taan mukaan heti yhtei­sen toimin­nan toden teolla käynnistyessä.

Liiton järjes­töyk­si­kössä alue­toi­mis­toi­neen työs­ken­te­lee yhteensä yli 100 liiton ja kassan työn­te­ki­jää. Suurim­malla maan­tie­teel­li­sellä alueella Häme–Pirkanmaan alueella työs­ken­te­lee yli 46 000 liiton jäsentä.

TEKSTI KIRSI TÖRMÄNEN-PETMAN
KUVA PEKKA SIPOLA

 

LUE LISÄÄ SAMASTA AIHEESTA:

 

Toimii, sanoo järjestäjä

Alue­toi­misto on liitto pienoiskoossa