Timo Eklund: Palkan­ko­ro­tuk­set kannat­te­le­vat taloutta

TEKSTI TIMO EKLUND
KUVA ANTTI HYVÄRINEN

Valtio­va­rain­mi­nis­te­riö julkaisi talou­den ennus­teensa 22.8.2025. Minis­te­riön näke­mys Suomen talous­kas­vusta on yhä vaisu. Ennus­teen mukaan teol­li­suu­den tuotanto kasvaa selkeästi, mutta monilta muilta osin näkymä on synkkä. Erityi­sesti yksi­tyi­sen kulu­tuk­sen vähäi­syys hidas­taa talouskasvua.

Valtio­va­rain­mi­nis­te­riö mukaan palk­ko­jen osto­voima eli reaa­lian­siot nouse­vat. Tämä tukee kulut­ta­jien luot­ta­musta ja sitä kautta kulu­tusta, mikä vuoros­taan paran­taa talou­den kasvu­nä­ky­miä. Toisaalta yksi­tyi­sen kulu­tusta jarrut­taa koti­ta­louk­sien epävar­muus tulevaisuudestaan.

Sodat, tullit ja teko­ä­lyn muka­naan tuomat uhat ovat varmasti epävar­muu­den taus­talla. Vielä suurempi merki­tys on työt­tö­myy­den lisään­ty­mi­sellä ja saman­ai­kai­sella hyvin­voin­ti­val­tion turva­verk­ko­jen heiken­tä­mi­sellä. Palkan­saa­jat toimi­vat ratio­naa­li­sesti, kun kasvat­ta­vat talous­pus­ku­rei­taan ja lisää­vät sääs­tä­mi­sas­tet­taan työt­tö­myy­den ja muiden vastoin­käy­mis­ten varalle nyt, kun yhteis­kun­nan turva­ver­kot eivät enää suojaa enti­seen malliin.

Kilpai­lu­kyky kestää palkan­ko­ro­tuk­set ja osto­voi­man nousu on tärkeää suhdan­ne­ti­lan­teen kannalta.

Vaikut­taa­kin vahvasti siltä, että ammat­ti­lii­tot olivat oikeassa, kun paino­timme osto­voi­maa ja tavan­omaista korkeam­pia palkan­ko­ro­tuk­sia viime talven neuvot­te­luissa. On perus­tel­tua kysyä, miltä suhdan­ne­ti­lanne näyt­täisi, jos neuvot­te­luissa olisi päädytty työnan­ta­jien tavoit­teena ollei­siin mata­liin palkan­ko­ro­tuk­siin. Mieles­täni näyt­tää selvältä, että siinä tapauk­sessa suhdanne olisi nykyis­tä­kin heikompi.

Myös kilpai­lu­ky­vyn näkö­kul­masta taval­lista korkeam­mat koro­tuk­set ovat perus­tel­tuja. Palkan­ko­ro­tuk­sista huoli­matta Suomen kilpai­lu­kyky on kunnossa. Tämän osoit­taa se, että teol­li­suus­tuo­tan­non ennus­te­taan lisään­ty­vän. Myös vien­nin kasvu jatkuu.

Teol­li­suus­lii­ton jäse­net joutui­vat lakkoi­le­malla puolus­ta­maan etujaan työeh­to­neu­vot­te­lui­den aikana. Tämän­het­ki­sen talous­tie­don pohjalta näyt­tää vahvasti siltä, että liitto ja sen jäse­net olivat oikealla asialla. Kilpai­lu­kyky kestää palkan­ko­ro­tuk­set ja osto­voi­man nousu on tärkeää suhdan­ne­ti­lan­teen kannalta. Vaikut­taa siltä, että liit­to­jen vaati­muk­set toteu­tu­nutta korkeam­mista sopi­mus­ko­ro­tuk­sista olivat perusteltuja.

Kirjoit­taja on Teol­li­suus­lii­ton pääekonomisti.