Muuramessa ulosmarssiin osallistuivat Harvian ja tytäryhtiö Velhan työntekijät. Kuvassa ovat Harvian varapääluottamusmies Leo Mäkinen, pääluottamusmies Arto Liikanen, 1. varatyösuojeluvaltuutettu Seija Forssell sekä Velhan pääluottamusmies Meelis Raudsepp ja työsuojeluvaltuutettu Janne Lindgren.

Ulos­marssi Muura­men Harvialla: ”Halli­tuk­sen pitäisi katsoa suun­ni­tel­mat uusiksi”

TEKSTI ANTTI HYVÄRINEN
KUVAT PETRI BLOMQVIST

Keski-Suomessa ulos­mars­si­neet Harvian työn­te­ki­jät ilmai­si­vat petty­mys­tään oikeis­to­hal­li­tuk­sen suun­ni­tel­miin. Työn­te­ki­jöi­den ja heikom­massa asemassa olevien potki­mi­nen ei käy.

Suomen halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mia leik­kaus­toi­mia vastus­ta­vat Teol­li­suus­lii­ton ulos­mars­sit jatkui­vat keski­viik­kona 4.10.2023 yhteensä 23 työpai­kalla Keski-Suomen ja Vaasan vaali­pii­rien alueilla. Ulos­mars­sit ovat osa SAK:laisten liit­to­jen yhteistä Painava syy ‑kampan­jaa.

Keski-Suomessa Muura­messa työn­te­ki­jät mars­si­vat ulos Harvian tehtaalta. Kiukaita ja muita sauna- ja spa-tuot­teita valmis­tava Harvia Finland Oy työl­lis­tää Muura­messa noin 130 tuotan­non työn­te­ki­jää. Heistä noin 95 prosent­tia on Teol­li­suus­lii­ton jäseniä.

Harvian pääluot­ta­mus­mies Arto Liika­nen on myös Teol­li­suus­lii­ton valtuus­ton puheenjohtaja.

Pääluot­ta­mus­mies Arto Liika­nen kertoo, että oikeis­to­hal­li­tuk­sen suun­ni­tel­mat ovat puhut­ta­neet paljon työpai­kalla. Lakko-oikeu­den rajoit­ta­mi­nen, työt­tö­myys­tur­van ja muun sosi­aa­li­tur­van leik­kaa­mi­nen ja työn­te­ki­jöi­den aseman heiken­tä­mi­nen työmark­ki­noilla ovat raju kokonaisuus.

– Halli­tuk­sen esityk­set ovat kaikki niin heik­koja, kuin olla voivat, Liika­nen päivittelee.

Harvialla työti­lanne on ollut kohta­lai­sen hyvä, mutta ulos­mars­silla puolus­te­taan myös heitä, joilla menee huonommin.

– Miten kaikki heiken­nyk­set voivat kohdis­tua niihin, joilla on vähi­ten, Liika­nen kysyy.

Crista Hagman ja Maija Suon­perä tote­si­vat, että halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mat heiken­nyk­set lait­ta­vat monen perheen toimeen­tu­lon vaakalaudalle.

TOIMEENTULO VAARASSA

Ulos­mars­siin osal­lis­tu­neet Crista Hagman ja Maija Suon­perä arve­le­vat, että sairaana töihin tulo yleis­tyy, jos halli­tus saa tahtonsa läpi ja ensim­mäi­sestä sairaus­lo­ma­päi­västä tulee palkaton.

– Olo on petty­nyt. Työn­te­ki­jöi­den turvaa otetaan pois, Suon­perä sanoo.

Hagman pohtii, että varsin­kin lapsi­per­hei­den toimeen­tulo on vaarassa suun­ni­tel­tu­jen leik­kaus­ten takia.

– Tosi väärältä tuntuu. Perheel­li­sillä on muuten­kin tiuk­kaa, Hagman sanoo.

Teol­li­suus­lii­ton alue­toi­mit­sija Ilkka Teri­maa ja Harvian vara­pää­luot­ta­mus­mies Leo Mäki­nen antoi­vat haas­tat­te­lun saksa­lai­selle kuvausryhmälle.

Vara­pää­luot­ta­mus­mies Leo Mäki­nen laskee, että halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mat työelä­män heiken­nyk­set ja sosi­aa­li­tur­van leik­kauk­set ovat yhteis­vai­ku­tuk­sil­taan todella suuria.

– Lakko-oikeu­den leik­kaus on ehkä se suurin heiken­nys, Mäki­nen sanoo.

Teol­li­suus­lii­ton poliit­ti­set työtais­te­lu­toi­met ovat näky­neet perin­tei­sissä ja hieman uudem­mis­sa­kin medioissa.

– Ulos­mars­sit ovat saaneet näky­vyyttä sosi­aa­li­sessa mediassa, Mäki­nen kertoo.

Harvialla järjes­täy­ty­mi­saste on korkea, noin 95 prosenttia.

TASAPAINOA HORJUTETAAN

Harvialla neljä kuukautta työs­ken­nel­lyt Roy Telling osal­lis­tui keski­vii­kon ulos­mars­siin. Hän pohtii, että Suomen halli­tus tarvit­see vielä lisää painetta, jotta se perään­tyy tavoitteistaan.

– Muuten halli­tus näyt­täisi heikolta, Telling sanoo.

Roy Telling uskoo, että halli­tuk­selle pitää lait­taa vielä enem­män painetta, jotta suun­ni­tel­mat muut­tu­vat. Ulos­mars­sin osal­lis­tu­neille oli tarjolla munkkikahvit.

Vuodesta 2010 Suomessa asunut englan­ti­lai­nen Telling arvioi, että nykyi­sin Suomessa vallit­see tasa­paino työmark­ki­naos­a­puol­ten välillä. Hän vertaa tilan­netta koti­maa­hansa, jossa tasa­paino on vuosi­kym­men­ten mittaan heitel­lyt laidasta laitaan.

Jos työn­te­ki­jöi­den ja ammat­ti­liit­to­jen asemaa heiken­ne­tään, tulok­sia ei ole vaikea arvata.

– Palkat ja muut työeh­dot olisi­vat erit­täin huonoja, Telling sanoo.

Pitkään Harvialla työs­ken­nel­leet Markku Tenhu­nen ja Ari Haka­nen tote­si­vat, että edel­lis­vii­kolla alka­neet Teol­li­suus­lii­ton järjes­tä­mät ulos­mars­sit ovat saaneet hyvin julkisuutta.

Ulos­mars­siin osal­lis­tu­nut Markku Tenhu­nen on työs­ken­nel­lyt Harvialla 42 vuotta. Hän päivit­te­lee, ettei halli­tuk­sen suun­ni­tel­mia voi seurata hyvin mielin.

– Ne ovat olleet keskei­senä puhee­nai­heena työpai­kan kahvi­pöy­dissä, Tenhu­nen kertoo.

EI OLE OIKEUDENMUKAISTA

Samalla tontilla toimi­van Harvian tytä­ryh­tiön Velha Oy:n työn­te­ki­jät osal­lis­tui­vat ulosmarssiin.

– Työn­tekijän oikeuk­sia potki­taan, toteaa Velhan pääluot­ta­mus­mies Meelis Raud­sepp.

Oikeis­to­hal­li­tus on kerto­nut keven­tä­vänsä vero­tusta, mutta helpo­tuk­set tuntu­vat lähinnä suuri­tu­lois­ten kukkarossa.

– Viesti on, että halli­tuk­sen pitäisi katsoa suun­ni­tel­mat uusiksi, Raud­sepp sanoo.

Velha Oy:n työsuo­je­lu­val­tuu­tettu Janne Lindgren vaati oikeu­den­mu­kai­suutta halli­tuk­sen suunnitelmiin.

Velhan työsuo­je­lu­val­tuu­tettu Janne Lindgren toteaa, että halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mat leik­kauk­set kohdis­tu­vat väärin työn­te­ki­jöi­hin ja heikom­min toimeen tuleviin.

Esimer­kiksi pitkää työmat­kaa ajavat voivat jatkossa tehdä entistä vähem­män vero­vä­hen­nyk­siä työmat­ka­ku­luista. Samaan aikaan suuri­tu­lois­ten vero­tusta kevennetään.

– Se ei ole oikeu­den­mu­kaista, Lindgren sanoo.

TÄMÄ ON VASTA ALKUA

Alue­toi­mit­sija Ilkka Teri­maa Teol­li­suus­lii­ton Sisä-Suomen toiminta-alueelta arvioi, että Harvian ulos­marssi onnis­tui hyvin, sillä käytän­nössä kaikki työn­te­ki­jät tuli­vat ulos.

Ulos­mars­sit on suun­ni­teltu siten, että yrityk­set kärsi­vät mahdol­li­sim­man vähän, mutta ulos­mars­sien syy nousee julki­seen keskus­te­luun ja pysyy siellä.

Teol­li­suus­lii­ton alue­toi­mit­sija Ilkka Teri­maa kertoo, että työväen tais­te­lu­tahto on korkealla monissa työpaikoissa.

Teri­maa kertoo, että halli­tus­oh­jel­maan ja valtion vuoden 2024 budjet­tiin kirja­tut heiken­nyk­set ja leik­kauk­set ovat nosta­neet tais­te­lu­tah­toa työpai­koilla laajasti. Hän on moneen kertaan joutu­nut selit­tä­mään, miksi liitto ei järjestä ulos­mars­seja järeäm­piä työtaistelutoimia.

– On pitä­nyt perus­tella, että tämä on vasta alkua, Teri­maa kertoo.

 

Teol­li­suus­liitto järjes­tää syys–lokakuussa kolmen viikon ajan kolmena päivänä viikossa alueel­li­sia tunnin ulos­mars­seja vali­koi­duilla työpai­koilla vasta­lauseena Suomen halli­tuk­sen ajamalle leik­kaus­po­li­tii­kalle ja työeh­to­jen heiken­nyk­sille. Lue tästä lisää Teol­li­suus­lii­ton toimista.