KUVAREPORTAASI: Joulu­ko­ris­teita tehdään vielä Suomes­sakin – Weisteellä joulu alkoi jo juhannuksena

K. A. Weisteellä uuden joulu­ko­ris­te­mal­liston suunnit­telu alkaa heti uuden­vuoden jälkeen, ja kiire­se­sonki juhan­nuk­sesta. Helsingin Pukin­mäessä sijait­seva koris­te­tehdas työllistää alalla, jonka luulisi olevan nimet­tö­mien aasia­laisten tehtai­li­joiden temmellyskenttää.

19.12.2018

Jaana Turunen on ollut Weisteellä töissä 20 vuotta. Hän säätää taita­vasti pitkää köynnöstä valmis­tavaa leikkuria. Ohut folio­rulla kietoutuu vauhdilla koneen sisään ja tulee ulos kauniina sähikäistä muistut­ta­vana joulu­kuusen­ko­ris­teena. ”Itsek­seen saa tehdä ja olla myös vastuussa siitä, että tulee ajoissa valmista. Itse on myös vastuussa työn jäljestä. Työnjoh­taja jakaa työmää­räykset, ja useim­miten tiedän loppu­viikon tekemi­seni etukä­teen. Harvat hiljaiset ajat ovat sitten erilaisia, silloin valmis­tamme esimer­kiksi koemalleja.”

Käthe Levoniuk­sesta näkyvät suuren koneen keskeltä kädet, päälaki ja hieman nenän­päätä, kun hän säätää keskit­ty­neesti leikku­reiden teriä. ”Olen ollut Weiste Oy:llä töissä vuodesta 1988. Ensin olin Veikkolan tehtaalla ja nyt Pukin­mäessä. Olen tehnyt kaiken­laista, hyvin monipuo­li­sesti. Koris­teet muuttuvat joka vuosi, ja se on kiva kun tulee uutta ja vaihtelua työhön. Vapaa-ajallani hoidan pientä puutar­ha­palstaa. Kasvatan siellä tomaat­teja, salaattia, herneitä, perunoitakin…”

Arja Klubb on tehnyt joulu­ko­ris­teita 35 vuotta. ”Punosta kun mittaa niin ei käy joulu mieles­sä­kään! Olen tehnyt töitä jokai­sella koneella. Paitsi kuusia en ole tehnyt, isompia kyllä käsin, mutta en koneella.” Työn osaaminen vaatii hiljaisen tiedon omaksu­mista, koska jokainen kone on yksilö ja folio­ma­te­ri­aalin käsit­tely kysyy herkkyyttä, kärsi­väl­li­syyttä ja hyvää keskit­ty­mis­kykyä. Osaaminen tulee pitkän ajan kokemuk­sella. Hektinen nykyaika näkyy työnte­ki­jöille lyhyinä tilausai­koina ja kiireel­lis­ty­neinä tuotan­to­jak­soina. ”Olen ollut pääluot­ta­mus­mie­henä vuodesta 2005, ei siihen kauheasti tunkua ole ollut. Lomilta kun tullaan kesällä, heti alkavat kiireet.” Työn vasta­pai­noksi hän viihtyy kotosalla, jossa rakas koira­lauma pitää emäntänsä virkeänä. ”Tosin puoliso niitä useim­miten ulkoiluttaa!”

Maricris Ojala solmii taita­vasti pientä kuusen­ko­ris­tetta pallosta, nauha­ruusuk­keesta ja ohuesta tekokar­va­kais­ta­leesta. Monio­saa­minen ja yhtiön konekannan tunte­minen on weiste­läisiä yhdis­tävä piirre. ”Teen toki muutakin, tämä on vain yksi vaihe kokonai­suu­dessa, koko linjaston olen käynyt läpi. Esimer­kiksi nyt kesällä ajoin punosta ja sen jälkeen siirryin tähän käsityö­pis­teelle. Olen ollut täällä 17 vuotta ja vapaalla harrastan kotona olemista. Talvella käymme perheen kanssa lasket­te­le­massa, kesällä ulkoilen. Joulu­kuusen koris­teiden tekeminen on työtäni, siksi se on erityistä!”

K. A. WEISTE OY

KOTIPAIKKA Helsinki
PERUSTETTU Vuonna 1924. Kansa­kou­lun­opet­taja Kalle Aimo Weiste aloitti koris­teiden valmis­tuksen kotonaan, josta tuotanto siirtyi Kluuvi­kadun työhuo­neen kautta Pukin­mäelle 1926. Toimi­tus­joh­taja neljän­nessä sukupol­vessa Johanna Weiste.
TUOTANTO Punoksia, havua, palloja, kelloja, filigraa­neja, lametta, latva­tähtiä, krans­seja ja pieniä kuusia.
LIIKEVAIHTO 5,9 miljoonaa euroa (2016)
HENKILÖSTÖ 20, joista 10 työntekijää

KUVAT JA TEKSTI PETRI PUROMIES