Åland behöver fler förtroendemän

På Åland är det få som vill ställa upp som förtroen­demän. Det är en konkret fråga som det nya fackliga ombudet Elin Sundback ska ta tag i. En arbetsplats utan förtroen­deman är automa­tiskt sämre organiserad.

Elin Sundback, född i Vasa men sommarå­län­ning sedan barnsben, tog vid årsskiftet över som fackligt ombud på Åland. Därmed fyllde hon den lucka som har funnits i nästan ett år sedan föret­rä­daren Henrik Lager­berg gick i pension.

Till skillnad från föregån­garen har hon Service­facket PAM som arbets­gi­vare, inte Sjöman­su­nionen, men i likhet med honom arbetar hon även för andra fackför­bund, också Industri­facket, och för centra­lor­ga­ni­sa­tionen FFC. Elin Sundback har sitt kontor i ett hus i centrala Marie­hamn där även anställda vid andra föreningar finns, bland dem verksam­hets­le­daren för ABF-Åland, Arbetarnas bildningsför­bund, och där styrelser kan mötas.

– Det skapar en dynamik och jag är inte ensam fastän jag är ensam i själva jobbet, säger hon.

INFORMELLA TRÄFFAR

Det känns bra efter drygt två månader på det nya jobbet – utmanande, stimu­le­rande och kreativt.

– Min huvud­sakliga uppgift är att arbeta med organi­se­ring, medlems­rek­ry­te­ring och infor­ma­tion. På många arbetsplatser är den fackliga aktivi­teten dåligt organi­serad. För att få till stånd en förändring krävs ett långsik­tigt och syste­ma­tiskt arbete, säger Elin Sundback.

Att bygga upp ett nätverk – bland annat genom att besöka arbetsplatser och ordna öppna träffar under mottot ”Snacka om arbete och livet” – har fyllt de första arbets­vec­korna. Till träffarna, som går i en infor­mell stil, är alla intres­se­rade välkomna och på plats finns personer med kunskap om ämnet för dagen.

En träff i vår har rubriken ”Förtroen­deman – vad är det?” Vid ett annat tillfälle disku­teras frågor som me too-kampanjen har väckt.

VIKTIGT ATT VÅGA STÄLLA UPP

Bristen på förtroen­demän är ett problem på Åland, många arbetsplatser saknar en egen och intresset för att ställa upp tycks ofta vara skralt.

– Det är viktigt att det på varje arbetsplats finns någon som är insatt i kollek­ti­vav­talet, och viktigt att fler vill och vågar ställa upp. Jag hjälper gärna till med processen att värva nya förtroen­demän, säger Elin Sundback.

Många hör också av sig till henne med frågor om stort och smått.

– Allt kan jag givetvis inte svara på direkt, men de olika förbunden har sakkun­niga som jag kan vända mig till. Jag har också kolleger på fastlandet som jag kan disku­tera med och använda som bollplank.

”Det är viktigt att det på varje arbetsplats finns någon som är insatt i kollek­ti­vav­talet, och viktigt att fler vill och vågar ställa upp.”
Elin Sundback, fackligt ombud på Åland

KÖRSÅNG OCH SKIDNING

Elin Sundback kommer närmast från ett jobb som förestån­dare vid Ålands omsorgsför­bund – ett kommunför­bund som ger service som boende och dagverk­samhet för personer med utvecklingsstörning.

Hon hade totalans­varet för två boendeen­heter där även ekonomi- och perso­nalfrågor ingick.

– Jag trivdes men kände att det var dags att byta. Jag har studerat offent­ligt ledarskap och har alltid tyckt att det är intres­sant med kollek­ti­vavtal, jag är lite av en paragrafryt­tare, säger hon.

Om det blir någon fritid över ¬– efter jobb och famil­jeliv där make och två söner på fem och tre år ingår ¬ – sjunger hon gärna i kör. Dessutom är hon ersät­tare i stadss­ty­relsen i Mariehamn.

– Jag är också barns­ligt förtjust i vintern och har trivts i år när det har varit kallt och man har kunnat skida.

Artikeln har tidigare publice­rats i Lönta­ga­rens nyhetsbrev. Beställ nyhetsbrevet här.

TEXT HELENA FORSGÅRD
FOTO KJELL SÖDERLUND