Teollisuusliiton yhteiskuntasuhdepäällikkö Timo Nevaranta sanoo helmikuun alun mielenosoituksen ja lakkojen toimineen hyvin.

Lakot pitivät ja suurmie­le­no­soitus onnistui yli odotusten: ”Ammat­tiyh­dis­tys­liike ei peräänny”

TEKSTI TIIA KYYNÄRÄINEN

KUVAT ANTTI HYVÄRINEN, JANI LAUKKANEN, PEKKA ELOMAA ja JOHANNES TERVO

Teolli­suus­liiton yhteis­kun­ta­suh­de­pääl­likkö Timo Nevaranta uskoo, että suurmie­le­no­soi­tuk­sesta ja kahden päivän lakoista lähti halli­tuk­selle selkeä viesti. Seuraavat työtais­te­lu­toimet ovat jo viikon päästä.

Suurmie­le­no­soi­tuk­sesta ja kahden päivän lakoista lähti Suomen halli­tuk­selle selkeä viesti. Näin sanoo Teolli­suus­liiton yhteis­kun­ta­suh­de­pääl­likkö Timo Nevaranta.

Torstaina 1. helmi­kuuta SAK ja STTK järjes­tivät Helsingin Senaa­tin­to­rilla Stop nyt! ‑suumie­le­no­soi­tuksen halli­tuksen tekemiä ja esittämiä sosiaali- ja työttö­myys­turvan leikkauksia sekä työelämän heiken­nyksiä vastaan. Miele­no­soit­tajia torilla oli yli 13 000.

HELSINKI STOP nyt! Palkan­saa­ja­jär­jes­töjen miele­no­soi­tuk­seen osallistui yli 13 000 ihmistä.

Miele­no­soitus oli osa SAK:laisten liittojen yhteistä #Paina­vaSyy-kampa­najaa. Osana kampanjaa Teolli­suus­liitto järjesti kaksi­päi­väisiä lakkoja yli 700 toimi­pai­kalla. Ensim­mäinen ja toinen helmi­kuuta järjes­tet­tyjen lakkojen piirissä oli noin 60 000 teolli­suuden työnte­kijää. Lue tästä lisää lakona­lai­sista toimi­pai­koista.

Nevarannan mukaan sekä suurmie­le­no­soitus että lakot onnis­tuivat hienosti.

– Miele­no­soitus onnistui erittäin hyvin ja se oli myös tämän halli­tus­kauden suurin miele­no­soitus toistai­seksi. Sieltä lähti selkeä viesti halli­tuk­selle, Nevaranta sanoo.

Vaikka päivä oli menestys ammat­tiyh­dis­tys­liik­keelle ja työnte­ki­jöille, Nevaranta sanoo toivo­neensa valtio­va­ran­mi­nis­teri, perus­suo­ma­laisten puheen­joh­tajan Riikka Purran läsnä­oloa torilla. Purraa ei näkynyt, vaikka hän on useassa lehti­haas­tat­te­lussa toivot­tanut mielen­soit­tajat terve­tul­leeksi Valtio­neu­voston linnan eteen Senaatintorille.

– Purra olisi voinut tulla kerto­maan työnte­ki­jöille, miksi voimak­kaita toimia kohdis­te­taan yhteen ja ainoaan kansan­ryh­mään eli työntekijöihin.

Nevarannan mukaan myös kaksi­päi­väiset lakot pitivät hyvin. Kymmenet tuhannet teolli­suus­liit­to­laiset jäivät kotiin niin kuin oli pyydetty.

– Se on osoitus, että ihmisten pettymys halli­tuksen toimiin ei laimene vaan petty­myksen tunne on pahenevaa laatua.

TYÖTAISTELUTOIMIEN VAIKUTUS SELVIÄÄ MYÖHEMMIN

Lakoista ja miele­no­soi­tuk­sesta huoli­matta hallitus ei ole toistai­seksi näyttänyt perään­ty­misen merkkejä. Leikkaukset ja työelämän heiken­nyk­siin tähtäävät toimet jatkuvat.

Päämi­nis­teri Petteri Orpo sanoi viikon­lop­puna Ylelle, että hallitus ei aio perääntyä. Sen sijaan päämi­nis­teri yritti saada työnte­ki­jöitä perään­ty­mään omista, uusista työtaistelutoimistaan.

Tämä hallitus ei osoita minkään­laista sympa­tiaa työnte­ki­jöiden oikeuksia suojaavia raken­teita kohtaan.

Nevaranta kuitenkin uskoo, että työnte­kijät eivät turhaan mieltään osoit­ta­neet ja lakkoilleet.

– Näillä toimilla on vaiku­tusta. Mutta mikä tarkal­leen vaikutus on, sitä emme voi vielä tietää.

Hallitus on vihjaillut valmis­te­le­vansa uusia, miljar­di­luokan toimia, joista se ilmoittaa huhti­kuussa. Nevarannan mukaan pöydällä voi olla laaja kirjo uusia leikkaus- ja heiken­nys­toi­men­pi­teitä. Esimer­kiksi Suomen Yrittäjät ovat vaati­neet sunnun­tai­lisän poistamista.

– Me näemme, että tämä hallitus ei osoita minkään­laista sympa­tiaa työnte­ki­jöiden oikeuksia suojaavia raken­teita kohtaan.

Nevaranta muistuttaa myös valtio­va­rain­mi­nis­teri Purran tammi­kuun puoli­vä­lissä Maaseudun Tulevai­suu­dessa ilmes­ty­neestä kolum­nista. Siinä minis­teri totesi suoma­laisten työviikon olevan erityisen lyhyt verrok­ki­mai­himme verrattuna.

Tämä ei tieten­kään pidä paikkaansa. Mutta jos valtio­va­rain­mi­nis­teri sanoo tällai­sessa yhteis­kun­nal­li­sessa tilan­teessa, että suoma­laiset tekevät liian vähän töitä, se on minulle hälyt­tävä merkki.

Viimeksi suoma­laisten työviik­koon halusi puuttua Juha Sipilän (kesk) hallitus. Riita ratkesi kesällä 2016 ammat­ti­liit­tojen kanssa solmit­tuun kilpai­lu­ky­ky­so­pi­muk­seen eli kikyyn.

Mirkalla työnte­kijät olivat kaksi päivää lakossa helmi­kuun alussa.

LISÄÄ TYÖTAISTELUTOIMIA ON LUVASSA

Lakko­päi­vinä ja miele­no­soi­tuk­sessa teolli­suus­liit­to­laiset jäsenet perään­kuu­lut­tivat useaan ottee­seen toivetta, että hallitus neuvot­te­lisi aidosti työmark­ki­naos­a­puolten kanssa suunnit­te­le­mis­taan toimista. Sanelu­po­li­tiikkaa työmark­ki­noille kukaan ei halua, eikä sitä aiota sietää.

Yksi sanelu­po­li­tiikan suurista huole­nai­heista liittyy halli­tuksen haluun lisätä paikal­lista sopimista poista­malla järjes­täy­ty­mät­tö­miltä yrityk­siltä paikal­lisen sopimisen kiellot. Lisäksi hallitus haluaa, että paikal­lisen sopimuksen sopijaos­a­puo­lena voi jatkossa olla kuka tahansa henki­löstön valit­sema edustaja.

– Järjes­täy­ty­neitä työmark­ki­noita viedään nyt romukop­paan. Pitkällä tähtäyk­sellä, vuosien päästä meillä voi olla tulok­sena, että työeh­to­so­pi­musten yleis­si­to­vuus lakkaa ja sitä kautta myös työeh­to­so­pi­musten katta­vuus romahtaa, Nevaranta sanoo.

– Luotta­mus­miehet halutaan ohittaa ja halutaan mahdol­listaa se, että heikkoja paikal­lisia sopimuksia voidaan tehdä järjes­täy­ty­mät­tö­missä yrityk­sissä. Samalla tämä tarkoittaa, että kukaan ei valvo sopimuksia, eikä kukaan voi puuttua niihin. Tätä kautta naker­re­taan työehtosopimusjärjestelmäämme.

Koska hallitus ei aio perääntyä suunnit­te­le­mis­taan toimista, työtais­te­lu­toimia on jatket­tava. Teolli­suus­liitto ilmoitti perjan­taina 2. helmi­kuuta järjes­tä­vänsä kolmi­päi­väisiä lakkoja 14. –16 helmikuuta.

– Lakko­ruuvin kiris­tä­mis­vaihe jatkuu. Halli­tuk­selle tämä on viesti, että työnte­kijät ovat yhtei­sessä rinta­massa. Asiat ovat kokoluo­kal­taan niin suuria, että ammat­tiyh­dis­tys­liike ei peräänny.

Lue tästä lisää tulevista työtaistelutoimista.

Lakko­juna Oulusta Helsin­kiin kuljetti teolli­suus­liit­to­laisia miele­no­soi­tuk­seen osallistuvia.