Fort­fa­rande svårt i träva­rubranschen – Teri-Hus lägger ner verksamheten

28.11.2023

TEXT JOHANNES WARIS

Hustill­ver­ka­ren Teri-Hus i Terjärv lägger ner verk­sam­he­ten. Svac­kan i byggbranschen skör­dar offer inom trähusindustrin.

Nedlägg­nin­gen berör samt­liga bola­gets 25 anställda i Terjärv i Kronoby. Teri-Hus är en del av Rani Plast-koncernen.

Några av de anställda har fått nya jobb inom koncer­nens övriga bolag. Till koncer­nen hör de öster­bott­niska före­ta­gen HP Rani Plast, Rani Plast och Art-Pak.

De övriga kommer att erbju­das omställ­nings­pa­ket, berät­tar koncer­nens vd Stefan Kapténs. Omställ­ningsför­hand­lin­garna pågick i sex veckor och berörde samt­liga personalgrupper.

Byggbranschens problem har mäkts av i få beställ­nin­gar under året 2023. I våras var så gott som hela person­alen på Teri-Hus permit­te­rad i en månad på grund av det svåra läget.

FLERA KONKURSER

För en vecka sedan lämnade Puura­ken­ta­jat Group och dess dotter­bo­lag Puura­ken­ta­jat Raken­nus, Timber­point, Puura­ken­ta­jat Invest, Puura­ken­ta­jat Suun­nit­telu, Puura­ken­ta­jat Pien­ta­lot Oy och Kore­puu Oy in ansö­kan om konkurs.’

Den svenska hustill­ver­kare Älvs­by­hus stän­ger sin fabrik i Kauha­joki från och med årss­kif­tet åtmins­tone tillfäl­ligt. Enligt före­ta­get är orsa­ken till beslu­tet att den finska mark­na­den för hus för tillfäl­let går väldigt dåligt.

Ifjol syssel­satte den i Sverige, Norge och Finland verk­samma koncer­nen runt 50 perso­ner i Finland.

Finska Jukka­talo medde­lade om konkurs i slutet av augusti. Samman­lagt runt 70 perso­ner jobbade inom produk­tio­nen i Pyhäntä.