Anton Maslennikov, Teemu Kyntö-aho, Nadija Kirik, Joonas Klimoff, Mari Tapani ja Jessica Nieminen osallistuivat Teollisuusliiton nuorten tes-päiville 23.3.2024.

Nuorten tes-päivät: Kansain­vä­listä sopua ja rajut terveiset hallitukselle

28.3.2024

TEKSTI ANTERO EEROLA
KUVAT ANNIKA RAUHALA

Teolli­suus­liiton nuorten tes-päiviltä lähetet­tiin rajuja terveisiä maan halli­tuk­selle. Samalla maahan­muut­tajat – sulassa sovussa myös Ukrai­nasta ja Venäjältä – oppivat uutta oikeu­den­mu­kai­suuden perus­teista suoma­lai­sessa työelämässä.

Tussi­viivat fläppi­tau­lulla löytävät hiljal­leen muotonsa. Teolli­suus­liiton koulut­tajat ovat antaneet porukalle tehtä­väksi piirtää kuvan, josta muut voivat tunnistaa, että se tarkoittaa ammat­ti­liittoa, irtisa­no­mis­suojaa tai työehtosopimusta.

Ensim­mäistä kertaa järjes­te­tyille Teolli­suus­liiton nuorten tes-päiville 23.–24.3. Helsingin ydinkes­kus­taan kokoon­tu­neet aktiivit selviy­tyvät tehtä­västä mallik­kaasti. Työelämän perus­säännöt ovat hallussa sen verran hyvin, että ne voi vaikka piirtää.

Kolmi­kymp­piset Jessica Nieminen ja Mari Tapani olivat tulleet seminaa­riin Harja­val­lasta, missä he ovat töissä Puustelli Groupilla. Heidän puheis­taan tulee selväksi, että juuri työeh­to­so­pi­mus­jär­jes­telmä on oikeu­den­mu­kaisen työelämän perusta.

– Sen kautta pystyy pitämään huolta omista oikeuk­sis­taan. Varsinkin nyt, kun taistel­laan meidän oikeuk­sis­tamme, Tapani muistuttaa viitaten maan halli­tuksen aloit­ta­maan vastak­kai­na­set­te­luun järjes­täy­ty­neitä palkan­saajia vastaan.

Jessica Nieminen

Heidän mieles­tään varsinkin nuoret tuntevat aihetta kuitenkin huonosti.

– He ovat hyvin paljon työnan­tajan johda­tel­ta­vissa, naiset sanovat.

– Meillä on onneksi omalla työpai­kalla asiat todella hyvin. Luotta­mus­mies on hyvä ja aktii­vinen, samoin työsuo­je­lu­toi­minta, Tapani kertoo.

Mari Tapani

”SILMÄT OIKEASTI AVATTAVA”

Kun puhe kääntyy Petteri Orpon (kok.) halli­tuksen politiik­kaan, äänen­painot nousevat.

– Tätä on vaikea pukea asial­li­siin sanoihin, Nieminen toteaa.

– Nyt kannat­taisi ihan oikeasti avata silmät, millai­seen asemaan ihmiset joutuvat. Me olemme henki­lö­koh­tai­sesti hyvä esimerkki. Olemme matala­palk­ka­työn­te­ki­jöitä ja yksin­huol­tajia. Toimet kohdis­tuvat juuri meihin, Tapani kuvaa.

– Varsinkin, kun juuri on lomau­tuksia ja työlli­syys­ti­lanne on huono. Miten meidän lapsem­mekin kärsi­sivät siitä, jos joutui­simme paina­maan kahta–kolmea työtä.

Teolli­suus­liiton nuorten TES-päivät keräsi mukavasti osallistujia.

”JEESIÄ VOI AINA KYSYÄ”

Työeh­to­asioissa Teolli­suus­liiton nuoria on myös vaikut­tajan paikoilla.

Metsästys- ja tarkkuus­a­seita valmis­tavan Sakon pääluot­ta­mus­mie­henä toimiva Joonas Klimoff sanoo, että luotta­mus­mie­heltä voi aina ”kysyä jeesiä” työelä­mässä askar­rut­ta­vista asioista.

– Näin osaa ja pystyy pitämään puolensa työpai­kalla. Jos on aktii­vi­sena ollut mukana nuorten tapah­tu­missa, täällä saa aika hyvän pinta­raa­paisun näihin asioihin.

Joonas Klimoff

Klimoff muistuttaa, että ay-liikkeen työ on ollut pitkäjänteistä.

– Ei meillä olisi asiat edes niin hyvin kuin tällä hetkellä on, jos kukaan ei olisi ikinä järjestäytynyt.

VERKOSTOITUMISEN PAIKKA

Tampe­reelta seminaa­riin tullut Teemu Kyntö-aho muistuttaa, että liitto on myös niitä varten, jotka ovat menet­tä­neet työnsä. Tämä on tärkeä osa ammatil­lista järjestäytymistä.

– Olenkin tyyty­väinen liittoon siksi, että kaikki maksut ovat hoitu­neet ajallaan ja olen saanut ihan kohtuul­lisen korvauksen siihen nähden, mitä palkka oli.

Tes-asioista saisi puhua työpai­koilla enemmänkin.

– Yleensä mennään vain niin, että pääluot­ta­mus­mies tulee paperin kanssa ja sanoo, pane nimi alle ja liity liittoon.

Teemu Kyntö-aho

Hänestä on harha­kuva, että asiat tapah­tuvat itses­tään eikä jäsenten tarvitse juuri tehdä mitään.

– On vähän totuttu siihen, että sieltä (liitosta) tulee karkit ja me vain makse­lemme jäsenmaksuja.

AMMATTILIITTO YHDISTÄÄ

Ay-liikkeen uudessa polvessa on nykyisin yhä enemmän ihmisiä, joiden tausta on Suomen ulkopuo­lella. Vaikka Venäjä ja Ukraina käyvät keske­nään katkeraa sotaa, Teolli­suus­liiton nuorten seminaa­rissa venäläinen ja ukrai­na­lainen voivat sulassa sovussa oppia uusia asioita suoma­lai­sesta työelämästä.

Tästä osoituk­sena ovat Kiovasta kotoisin oleva Nadija Kirik ja Mosko­vasta tullut Anton Maslen­nikov.

– Minulla on vain hyviä vaiku­telmia siitä kahdesta ja puolesta vuodesta, jotka olen ollut Teolli­suus­liiton jäsen. Minulle on tarjottu apua ja työpai­kalla kaikki on sujunut hyvin.

Nadija Kirik

Maslen­nikov kertoo ottaneensa liiton jäsen­kirjan netissä olles­saan vielä opiskelija.

– Opiske­li­joille liiton jäsenyys on maksuton. Lisäksi siihen liittyy hyviä etuja kuten alennuksia julki­sessa liikenteessä.

Nykyisin hän painaa töitä konepa­jayhtiö Aikalonin Oulun tuotantolaitoksilla.

Hän kertoo lähet­tä­neensä liitty­mis­pa­pe­reita myös venäläi­sille ystävil­leen, jotka hänen mukaansa suhtau­tuvat myöntei­sesti ammattiliittoihin.

– Tietysti jokainen päättää asiasta itse, mutta itse suosit­telen kyllä liitty­mistä. Se auttaa myös työn menet­tä­mi­seen liitty­vissä tilanteissa.

Anton Maslen­nikov

PALKKATYÖLÄISET OVAT ENEMMISTÖ

Myös Kirikillä on selvä viesti muille Suomessa oleville ukrai­na­lai­sille, jotka pohtivat järjes­täy­tyäkö ammatil­li­sesti vai ei.

– Olen auttanut monia ystäviäni ja kolle­goi­tani ja suosi­tellut, että he liittyi­sivät liittoon. Jos työnte­kijää huija­taan, on joku, jonka puoleen kääntyä.

Kirik ja Maslen­nikov haluavat kertoa terveisiä myös uuden kotimaansa hallitukselle.

– Olisi parempi, että he viimeinkin kuuli­sivat työnte­ki­jöiden ja kansan näkemyksiä, Kirik pohtii.

– Sanoisin, että Suomen halli­tuksen olisi hyvä vielä kerran pohtia sitä, ketkä muodos­tavat valtaosan tästä maasta. He ovat taval­lisia palkka­työ­läisiä, Maslen­nikov sanoo.