Jenni Uljas: Alkaa olla kiire

TEKSTI JENNI ULJAS
KUVA KITI HAILA

Nykyhal­li­tuksen hallitus­ohjelma kaikessa kauheu­des­saan alkaa muuttua todeksi ensim­mäisten lakimuu­tosten käytyä jo lausun­noilla. Enää ei ole kyse oletuk­sista, kuvitel­mista tai epäilyistä, vaan varsin pitkälle viedyistä suunni­tel­mista. Jos hommaa ei saada reilaan vikke­lästi, köyhyys ja epätoivo tulevat räjäh­tä­mään käsiin.

Jos laiva ei käänny, tammi­kuussa työttö­myys­turvaa ei enää saa työttö­myyden alusta ja leikkuri varsin pian leikkaa työttö­myys­turvaa monin monituisin tavoin. Erityi­sesti kurjuutta raken­ne­taan lapsi­per­heille ja eläkeikää lähes­ty­ville, eli heille, joita yleensä järjes­täy­ty­neissä yhteis­kun­nissa halutaan suojella. Työttö­myys­tur­valla joskus elänyt kyllä tietää, että kyse ei ole mistään hulppeasta meinin­gistä. Työttö­myys tai lomautus on varsin harvoin kenen­kään oma valinta.

Työttö­myys­turvan leikkausten lisäksi turval­li­suus rikotaan romut­ta­malla asumis­tu­ki­jär­jes­telmää ja työsuh­de­turvaa. Halli­tuksen kaunis tavoite pureutua jatku­vasti lisään­ty­viin mielen­ter­vey­son­gel­miin on vahvassa risti­rii­dassa näiden valin­tojen kanssa. En usko kenen­kään voivan henki­sesti paremmin, jos nälkä tai häätö uhkaa, eikä lapsille ole varaa ostaa talvikenkiä.

Sosiaali- ja työsuh­de­turvan yhtäai­kainen romut­ta­minen on tapa rakentaa työmark­kinat, joissa töitä on pakko ottaa vastaan hinnalla millä hyvänsä.

Sosiaali- ja työsuh­de­turvan yhtäai­kainen romut­ta­minen on tapa rakentaa työmark­kinat, joissa töitä on pakko ottaa vastaan hinnalla millä hyvänsä. Moinen kehitys ei palvele yhtä ainutta ihmistä, jonka pitää tulla työllään toimeen. Näin ei myöskään tasapai­no­teta valtion­ta­loutta, vaan romute­taan hyvinvointivaltiota.

Peli ei kuiten­kaan ole vielä menetetty. Suunta on mahdol­lista kääntää. Huolet­taako tulevai­suus, jossa ansio­si­don­nainen päivä­raha on satoja euroja nykyistä vähemmän, omistusa­sun­toon ei saa asumis­tukea ja toimeen­tu­lo­tuen saantia on entises­tään tiuken­nettu? Samalla ruoan hinta nousee, eivätkä asunnot mene kaupaksi. Jos huolettaa, koeta hyvän tähden saada hallitus hereille. Yhdessä toimien se on mahdollista.

 

Kirjoit­taja on Teolli­suus­liiton työympäristöasiantuntija.