Haapajärven Ha-Sa:n lakkovahteja yhteiskuvassa 5.2.2020. Edessä varapääluottamusmies Jouko Hirvasaho, takarivissä vasemmalta Jarko Koponen, Marko Nybacka, Pertti Tuoriniemi, Janne Ruhala ja Juha Jyrinki, eturivissä vasemmalta Hannu Lappalainen, Jani Karsikas ja Tero Liuska. KUVA ESKO KESKI-VÄHÄLÄ

Lakos­sa Haa­pa­jär­ven Ha-Sa:lla: ”Kump­pa­ni neu­vot­te­lus­ta puuttuu”

”Me neu­vot­te­li­sim­me, mut­ta kun Met­sä­teol­li­suus ry ei kut­su mei­tä neu­vot­te­luun, miten me neu­vot­te­lem­me”, kysyy mekaa­ni­sen met­sä­teol­li­suu­den työ­eh­to­neu­vot­te­lu­kun­nan jäsen, haa­pa­jär­ve­läi­sen Ha-Sa:n pää­luot­ta­mus­mies Tei­jo Paananen.

6.2.2020

Tei­jo Paa­na­nen ihmet­te­lee työ­nan­ta­ja­lii­ton Met­sä­teol­li­suus ry:n työ­mark­kin­ajoh­ta­ja Jyr­ki Hollmé­nin jul­ki­suu­des­sa esit­tä­mää väi­tet­tä, min­kä mukaan Teol­li­suus­liit­to ei neu­vot­te­le, vaan odot­taa pape­ri­teol­li­suu­den ratkaisua.

– Kyl­lä me neu­vot­te­li­sim­me, jos oli­si neuvottelukumppani.

– Jou­lu­kuun 20. päi­vä olen vii­mek­si ollut neu­vot­te­lus­sa. Met­sä­teol­li­suus ry ei ole ollut oikein halu­kas mei­dän kans­sa neu­vot­te­le­maan. Me ken­tän ihmi­set emme ole olleet pai­kan pääl­lä. Se vies­ti mitä siel­tä tulee, on se, että tilan­ne on ihan alkuasetelmissa.

Ha-Sa:n pää­luot­ta­mus­mies Tei­jo Paa­na­nen. Hänet kuvat­tiin Teol­li­suus­lii­ton mekaa­ni­sen met­sä­teol­li­suu­den työ­eh­to­neu­vot­te­lu­kun­nan kokouk­ses­sa Hel­sin­gis­sä 6.2.2020. KUVA KITI HAILA

Ainoa kon­kreet­ti­nen esi­tys, mikä Paa­na­sen mukaan ken­tän neu­vot­te­li­joil­la on kädes­sä, on työ­nan­ta­ja­jär­jes­tön lis­ta, joka sisäl­tää pelk­kiä työ­eh­to­jen hei­ken­nyk­siä eikä mitään muu­ta. Sen toteut­ta­mi­nen mer­kit­si­si työn­te­ki­jöil­le noin 20 pro­sen­tin ansion laskua.

– Kyl­lä se näin on. Se on kes­kiar­vo. Joil­la­kin se on enem­män ja joil­la­kin vähem­män. Hei­ken­nys­lis­tal­la on todel­la pal­jon muu­ta­kin kuin kiky.

Kiky-tun­tien pois­ta­mi­ses­ta ei työ­nan­ta­ja­liit­to ole suos­tu­nut Paa­na­sen mukaan edes keskustelemaan.

– Se on vii­mei­nen, mitä minä olen työ­nan­ta­ja­puo­len neu­vot­te­li­joil­ta kuul­lut. Nyt on tul­lut sel­keä vies­ti, mikä on oma­kin näke­myk­se­ni, että työ­nan­ta­ja­liit­to odot­taa pape­ri­teol­li­suu­den sopimusta.

Lii­vit pääl­le: Haa­pa­jär­ven Ha-Sa:n vara­pää­luot­ta­mus­mies Jou­ko Hir­va­sa­ho val­mis­tau­tuu lak­ko­vah­tiin. KUVA ESKO KESKI-VÄHÄLÄ

MIKSI TYÖNANTAJALIITTO TEKEE TÄMÄN JÄSENYRITYKSILLEEN?

– Ihmet­te­len Met­sä­teol­li­suus ry:tä, mik­si he teke­vät tämän omil­le jäse­ny­ri­tyk­sil­leen, ja tie­tys­ti myös meil­le työn­te­ki­jöil­le. Työ­nan­ta­ja­lii­ton vaa­ti­muk­set ovat niin koh­tuut­to­mat, että jos ne toteu­tu­vat, lii­an moni on las­ku­jen kans­sa ihmeis­sään, miten he pär­jää­vät. Eivät pal­kat lii­an iso­ja ole täl­lä­kään het­kel­lä. Mekaa­ni­ses­sa met­sä­teol­li­suu­des­sa on mel­ko heik­ko­palk­kai­sia työpaikkoja.

Paa­na­nen muis­tut­taa, että sol­mit­ta­vat työ­eh­to­so­pi­muk­set tule­vat kos­ke­maan kaik­kia työn­te­ki­jöi­tä mekaa­ni­ses­sa metsäteollisuudessa.

– Se on kaik­kien mei­dän työ­eh­to­so­pi­mus, olem­me lii­tos­sa tai emme.

Sei­saal­la vara­pää­luot­ta­mus­mies Jou­ko Hir­va­sa­ho, kah­vil­la Jani Kar­si­kas, Han­nu Lap­pa­lai­nen ja Jar­ko Kopo­nen. KUVA ESKO KESKI-VÄHÄLÄ

Hän poh­tii, mikä int­res­si Met­sä­teol­li­suus ry:llä on toi­mia täl­lä tavoin.

– Kil­pai­ly­ky­ky-perus­te­luun en oikein usko, kos­ka työ­ajan piden­tä­mis­tä on ollut suh­teel­li­sen vähän. Kyl­lä siel­lä on jotain muu­ta taustalla.

Hän arvioi, että konflik­tia piden­tä­mäl­lä työ­nan­ta­ja­liit­to yrit­tää vain kyy­kyt­tää ammattiyhdistysliikettä.

– Kaik­ki työ­nan­ta­jat eivät enää var­mas­ti ole tämän taka­na, kos­ka työ­nan­ta­jat­kin kär­si­vät todel­la pal­jon täs­tä lakosta.

SAHALLA OTETAAN KYLMÄN RAUHALLISESTI

Haa­pa­jär­ven Ha-Sa:n kaik­ki Teol­li­suus­lii­ton jäse­net, yhteen­sä 60 hen­ki­löä, ovat lakos­sa. Lii­ton jäse­net ovat lakos­sa myös samaan yri­tyk­seen kuu­lu­val­la Esko­lan sahal­la. Pie­ni jouk­ko Teol­li­suus­liit­toon kuu­lu­mat­to­mia on lako­na­lai­sis­sa töissä.

– Poruk­ka on ollut sen ver­ran aktii­vi­nen, että hei­tä ei ole tar­vin­nut hou­ku­tel­la lak­ko­vah­deik­si. Lak­ko­vah­te­ja pii­saa. Suun­nil­leen kaik­ki ovat sitä teh­tä­vää hoitaneet.

Lakon jat­ku­mi­sen tar­vit­taes­sa nel­jään viik­koon poruk­ka otti Paa­na­sen mukaan kyl­män rauhallisesti.

– Joku tuu­ma­si, että pari loma­päi­vää tai­taa mennä.

Ha-Sa:n lak­ko­vah­dit tauol­la: Jar­ko Kopo­nen, Han­nu Lap­pa­lai­nen ja Jani Kar­si­kas. KUVA ESKO KESKI-VÄHÄLÄ

Paa­na­nen toi­voo, että suh­teel­li­sen pikai­ses­ti tulee kut­su neu­vot­te­luun, ja syn­tyy molem­pia osa­puo­lia tyy­dyt­tä­vä sopi­mus niin, että yri­tyk­set saa­vat toi­min­nan pyö­ri­mään ja työn­te­ki­jät pää­se­vät töihin.

– Meil­lä on se tavoi­te, että me neu­vot­te­lem­me työ­eh­to­so­pi­muk­sen. Sen pitää olla sel­lai­nen, että molem­mat osa­puo­let pys­ty­vät sii­hen pane­maan nimen­sä. Jos se pape­ri anne­taan tuol­lai­se­na kuin se nyt on, sii­hen ei lai­ta nime­ään kukaan mei­dän neuvottelijoistamme.

– Meil­lä työn­te­ki­jöil­lä ja omal­la työ­nan­ta­jal­lam­me ei ole nok­ka­pok­kaa. Mei­dän vas­ta­puo­lem­me on Met­sä­teol­li­suus ry.

TEKSTI JARI ISOKORPI
KUVAT ESKO KESKI-VÄHÄLÄ JA KITI HAILA