Kohti uutta kautta – ”Teollisuusliiton tuki auttaa sovittamaan yhteen opiskelun ja huippu-urheilun”
Aitajuoksija Sonja Stång tähtää uuteen kauteen täynnä tarmoa. Juoksuharjoituksissa sattunut jalkavamma pilasi kesän kisat, mutta nyt katse on jo seuraavassa kisakaudessa. Apuraha- ja opiskelijatukimuutosten vuoksi Teollisuusliiton apu on noussut opiskelevalle huippu-urheilijalle entistä tärkeämmäksi.
Aitajuoksija Sonja Stångin katse on jo tiukasti kiinni ensi talven ja kesän kisakaudessa. Teollisuusliiton tukeman nuoren urheilijan kesä ei sujunut odotetusti, sillä alkukesän kisakauden pilasi keväinen haaveri juoksuharjoituksissa.
– Sellaista tämä urheilu välillä on, Stång sanoo.
– Takajalka jäi kiinni aitaan ja lensin siitä. Molemmin puolin oikeaa nilkkaa repesivät nivelsiteet. Tämän vuoksi kisakauden alkua jouduttiin siirtämään suunniteltua myöhemmäksi ja aluksi jouduin juoksemaan nilkka teipattuna. Jalka myös kipeytyi kisojen aikana.
Takajalka jäi kiinni aitaan ja lensin siitä.
Kisakauden alun hankaluuksista huolimatta loppukausi sujui paljon paremmin. Stång juoksi elokuun loppupuolella 100 metrin aidoissa vain sadasosan päähän ennätyksestään 13.31 sekuntia.
– Sadan metrin sileällä juoksin ennätykseni ja pääsin ensi kertaa alle 12 sekuntia. Elokuun loppupuolella tuntui, että kunpa pääsisi kisaamaan lisää, mutta valitettavasti silloin ei ollut enää hyviä kisoja tarjolla.
HARJOITTELUINTOA RIITTÄÄ
Kesä osoitti, että Suomessa naisten pika-aitojen taso on mennyt jälleen aimo harppauksen eteenpäin ja kilpailu on koventunut huomattavasti. Peräti neljä naista alitti aitajuoksun vedenjakajana pidetyn 13 sekuntia.
Stångin mukaan kilpailun koventuminen on myös hänelle itselleen hyvä kirittäjä. 13 sekunnin alitus on Stångin tähtäimessä yhä. Eikä tavoitteen saavuttaminen ole mitenkään mahdotonta. Sen osoittaa Stångin hyvän ystävän Vilma Mäen saavutus. Hän oli yksi kesällä rajan alittaneista.
– Uskon, että raja on omalla kohdallanikin saavutettavissa. Kun kaikki natsaavat kohdilleen, rajan voi alittaa. Vilmakin on nyt juossut yhden kerran alle 13 sekunnin ja silloinkin hän alitti sen reilusti.
Vaikka on ollut rankkoja treenejä, harjoittelu on ollut kivaa.
Muutaman viikon tauon jälkeen Stångilla on alkanut syksyn harjoittelukausi. Huippupika-aiturilla se tarkoittaa harjoittelua lähes joka päivä, välillä jopa kaksi kertaa päivässä. Rikkoutuneen kesäkauden vuoksi motivaatiota harjoitteluun on paljon.
– Nyt riittää intoa harjoitella. Vaikka on ollut rankkoja treenejä, harjoittelu on ollut kivaa. Vielä on päässyt ulkonakin treenaamaan, Stång kertoo.
– Viime viikolla tehtiin maksimivoimamittauksia. Testit osoittivat, että monessa asiassa on menty eteenpäin. Tämäkin oli positiivinen asia tähän syksyyn.
Haastattelupäivänä Stång on menossa tekemään loikkatestejä. Hän toivoo, että myös niiden tulokset osoittavat edistymisen merkkejä.

TEOLLISUUSLIITON TUKI TÄRKEÄ
Harjoittelun lisäksi Sonja Stångin aika kuluu opiskeluun. Opinnot Oulun kauppakorkeakoulussa ovat edenneet kandivaiheeseen. Huippu-urheilu ja tiivis opiskelu vaativat jatkuvaa yhteensovittamista.
– Näin kevyellä treeniviikolla olen pystynyt tekemään kandityötäni ja tavoite on, että saisin sen tämän vuoden puolella tehdyksi, Stång kertoo.
– Seuraavaksi ovat vuorossa maisteriopinnot ja gradun tekeminen.
Myös talous vaatii paljon sovittelua. Suomen hallituksen tekemät leikkaukset opiskelijoiden tukiin sekä tehdyt muutokset urheilijoiden apurahoihin ovat vaikuttaneet myös Stångin elämään.
– Juuri julkistettiin yleisurheilun uudet Team Finland ‑ryhmät. Minä pääsin Team Finland ‑haastajat ‑valmennusryhmään, mikä tarkoittaa, että olen osa maajoukkuetta, mutta en kuulu huippujen ryhmään. Meillä haastajissa esimerkiksi leirikustannuksista puolet joutuu kattamaan itse, Stång sanoo.
– Tokihan toimeentuloasiat ovat mielenpäällä. Kun opiskelijatukijakin leikattiin, joutuu tiukasti miettimään omia kulutusvalintojaan ja elämisen kustannuksiaan. Tässä mielessä Teollisuusliiton sponsorituki on äärimmäisen tärkeä, kun se tuki kattaa urheiluun liittyviä kuluja.
Kun opiskelijatukijakin leikattiin, joutuu tiukasti miettimään omia kulutusvalintojaan ja elämisen kustannuksiaan.
Teollisuusliiton tuen ansiosta Stång voi rauhassa pohtia osallistuvansa esimerkiksi harjoitteluleireihin ulkomailla.
Erityisesti ensi keväänä leiri tulee ajankohtaiseksi, kun Stångin harjoittelu- ja opiskelukaupunki Oulu on yhdessä Slovakian Trenčin kanssa Euroopan kulttuuripääkaupunki. Se tarkoittaa, että yleisurheilijoiden harjoittelupaikka Ouluhalli on tiuhaan muiden kuin urheilijoiden käytössä.
– Huhti-toukokuussa on todennäköisesti aika, jolloin pitää päästä lämpimään. Silloin harjoittelussa on aika, jolloin tehoja on saatava irti ja sitä ei voi ulkona kylmässä tehdä.
Teollisuusliitto on solminut Stångin kanssa yhteistyösopimuksen vuosille 2025–2028. Tavoitteena on tukea lahjakkaita nuoria heidän matkallaan urheilun huipulle.



