Kouvola. 13.10.2017. Ratsatuksen opettaja laura Reponen. Suomenhevonen Siro, 7 vuotta. Lehtoharjun tila. Foto: Patrik Lindström

Jäsenet esitte­lyssä: Hevosa­lalla palkkatyö on poikkeus

MAATALOUSALAT /​ LAURA REPONEN, ratsas­tuk­sen­opet­taja, Hevosalan ammat­tio­saston puheen­joh­taja, Kouvola

”Työsken­telen hevosten parissa.”

”Asun Kouvolan Valkea­lassa. Päätoi­mi­sesti olen yrittäjä, eli opetan ratsas­tusta ja teen ratsu­tusta, eli esimer­kiksi koulutan tai kilpai­lutan muiden hevosia. Yhtenä päivänä viikossa olen Kotkan Ratsas­ta­jien palkka­lis­toilla ja opetan erita­soisia ja ‑ikäisiä ratsas­tajia. Se, että urhei­luseura palkkaa työntekijän, on Suomessa harvi­nainen kuvio.

Olen myös Hevosalan ammat­tio­saston puheen­joh­taja. Jäseniä osastossa on reilut 300 eri puolilla Suomea. Osasto on hyvin hiljainen.

Jäsenten työti­lanne on aika hankala ja vaihtu­vuus on suurta. Ala on raskas: työ on fyysistä ja työpäivät ovat pitkiä. Ei tässä ammatissa varmaan monikaan jaksa eläkei­kään asti.

Työ kuuluu talli­töitä, eli luodaan lantaa talikon ja kotti­kär­ryjen kanssa, kävely­te­tään hevoset tarhaan ja sitten on opetusta. Työpäivä on tyypil­li­sesti kaksio­sainen, eli aamulla seitse­mältä mennään talli­töihin, päivällä on vapaata ja illalla on taas opetusta.

Alan työpaikat ovat pieniä, eli usein niissä on vain yksi työntekijä ja suurim­mis­sakin ehkä 7–10 työnte­kijää. Palkka­työssä on kuitenkin vain pieni osa alan ammat­ti­lai­sista, ja pääsään­töi­sesti kaikki ovat yksityisyrittäjiä.

Olen harras­tanut hevosia pienestä pitäen. Jätin aikanaan lukion kesken ja lähdin Kiuru­ve­delle opiske­le­maan ratsas­tuk­se­noh­jaa­jaksi. Kun aloitin kesätyöt Kouvo­lassa, jäin sille tielleni ja työn ohessa valmis­tuin opetta­jaksi. Kolme vuotta sitten sain lapsen ja ryhdyin yrittä­jäksi sen jälkeen.

Ala on pieni­palk­kainen ja siihen pitäisi saada muutos. Lisäksi ala on aika villi, eli kun yritykset ovat pieniä, työnan­ta­jat­kaan eivät välttä­mättä ole ihan selvillä lain määräyksistä.

Ajattelen kuitenkin niin, että olen itse saanut valita, mitä teen, ja lähden aamuisin hyvillä mielin töihin. Oppilaiden onnis­tu­miset ovat parasta työssäni ja hevosten kanssa työsken­tely on antoisaa. Pitää osata lukea eläintä, eikä siinä tule ikinä valmiiksi, koska jokainen niistä on oma persoonansa.”

TEKSTI SIRPA TASKINEN
KUVA PATRIK LINDSTRÖM

 

Teolli­suus­liitto on yli 220 000 jäsenen liitto, ja teolli­suus­liit­to­laiset työsken­te­levät 33 sopimusa­lalla. Jäseninä on niin hevos­ten­hoi­tajia, tekstii­li­huol­tajia, hitsaajia kuin autome­kaa­nik­ko­jakin. Tekijä esittelee eri alojen jäseniä ja heidän työtään.

 

TEOLLISUUSLIITTO

  • JÄSENIÄ 226 000, joista 79 prosenttia miehiä ja 21 prosenttia naisia
  • TYÖELÄMÄSSÄ yli 150 000 jäsentä
  • SOPIMUSALOJA 33
  • AMMATTIOSASTOJA 715
  • LUOTTAMUSHENKILÖITÄ 9 000