Mikko Koikka­lainen: Onko kohtuu­tonta saada sama kuin ennenkin?

TEKSTI MIKKO KOIKKALAINEN
KUVA ANTTI HYVÄRINEN

Käynnissä olevissa työeh­to­so­pi­mus­neu­vot­te­luissa elinkei­noe­lämä ja työnan­ta­ja­puoli ovat pitäneet Teolli­suus­liiton palkka­ta­voi­tetta kohtuut­to­mana. Neuvot­te­luihin lähtiessä tavoit­teeksi ilmoi­tet­tiin reaalian­sioiden palaut­ta­minen entiselle tasolle niin, että palkkoja nostet­tai­siin 10 prosenttia kahdessa vuodessa. Keski­määrin siis 5 prosenttia vuodessa.

Suoma­laisten reaalian­siot ja toimeen­tulo ovat laske­neet huimasti. Ne ovat yhä 4 prosenttia alemmalla tasolla kuin vuonna 2021. Kun raadamme töissämme kuten ennenkin, saamme siitä palkkioksi niukemman toimeen­tulon kuin puoli vuosi­kym­mentä sitten.

Suomen Pankki arvioi inflaa­tion olevan kuluvana ja ensi vuonna 1,5–2 prosenttia. Tämä on toki melko terve ja normaali inflaa­tio­taso. Silti on muistet­tava, että tämän verran työnte­ki­jöiden reaalian­siot tulevat laske­maan myös kuluvana ja tulevina vuosina, joille nyt työeh­to­so­pi­musta neuvo­tel­laan. Reaalian­siot ovat siis yhä kuopassa ja niiden taso jatkaa laskuaan jatkos­sakin, jos palkkoja ei koroteta.

Suomen kilpai­lu­kyky on hyvässä kunnossa. Se on paran­tunut viime vuonna sekä teolli­suus­maihin että euroa­lu­ee­seen verrat­tuna. Elinkei­noe­lämän tutki­mus­laitos laski kilpai­lu­kyvyn paran­tu­neen 3,8 prosenttia viime vuonna. Suomen Pankki laski kilpai­lu­kyvyn paran­tu­neen verrat­tuna euroa­lu­ee­seen ja pysyvän ennal­laan tulevina vuosina. Ammat­ti­liit­tojen tavoit­teet eivät vaaranna kilpailukykyä.

Suomen kilpai­lu­kyky on hyvässä kunnossa. Se on paran­tunut viime vuonna sekä teolli­suus­maihin että euroa­lu­ee­seen verrattuna.

Työnte­ki­jöille tulee mahdol­listaa kohtuul­linen työnteolla ansaittu toimeen­tulo. Olen käsit­tänyt, että myös moni polii­tikko vasem­malta oikealle pitää tätä tärkeänä. Yhdys­val­loissa työnte­ki­jöiden ja keski­luokan toimeen­tulo ei ole vahvis­tunut vuosi­kym­me­niin tai se on jopa heiken­tynyt. Samaan aikaan me kaikki näemme, kuinka yhdys­val­ta­lainen yhteis­kunta ja kulttuuri ovat muuttu­neet epäva­kaam­miksi ja vastak­kai­na­set­telut ovat lisään­ty­neet. Uskon, että kasva­neille tulo- ja varal­li­suuse­roille on ollut oma vaiku­tuk­sensa tuohon kehityk­seen. Tällä hetkellä voimme päivit­täin lukea otsikoista, millaisia haasteita tämä kehitys­suunta aiheuttaa myös Euroopalle.

On tärkeää, että työnte­ki­jöiden kohtuul­li­sesta ansio­tason kehityk­sestä pidetään huolta ja siitä kanne­taan vastuuta. Tällä hetkellä tuntuu, että tuon vastuun kantaa harteil­laan pääosin vain ammattiyhdistysliike.

Teolli­suus­liiton tavoit­teena on nostaa työnte­kijät pois palkka­kuopan pohjalta. Tavoite ei ole saada lisää, vaan saada se mikä ennenkin. Palkka­ta­voite on työnte­ki­jöiden toimeen­tulon kannalta tärkeä. Talouden lukujen valossa se on perus­teltu. Moraa­li­sesti se on täysin oikein.

Kirjoit­taja on Teolli­suus­liiton yhteis­kun­ta­suh­teiden asiantuntija.