Teollisuusmiitissä on aikaa tutustumiselle ja keskustelulle.

Hyvää haip­pia ja paina­via syitä

20.2.2024

TEKSTI MILLA BOUQUEREL
KUVAT AKSELI MURAJA

Teol­li­suus­lii­ton Itä-Suomen alueen nuor­ten Teol­li­suus­mii­tistä on onnis­tuttu raken­ta­maan hyvä tapah­tuma. Se vara­taan vuosi toisensa jälkeen täyteen. Tapaa­mi­nen Tahkolla on yhdis­telmä vaka­vaa asiaa, tutus­tu­mista, kave­riai­kaa ja vauh­dik­kaita laskuja rinteessä.

Uutta lunta tuprut­taa taivaalta. Pohjois­sa­vo­lai­sen hiih­to­kes­kuk­sen hotel­lin maise­ma­sa­liksi nime­tyssä kabi­ne­tissa istuu keskit­ty­nyt ja vaka­vail­mei­nen joukko. Teol­li­suus­lii­ton suur­lakko on käsillä. Semi­naa­rissa estra­din on otta­nut #Paina­va­Syy-kampanja ja tuore kansan­edus­taja Timo Suho­nen, joka tuo tervei­sensä edus­kun­nan suurista saleista.

Suho­nen kertoo ay-taus­tas­taan ja polusta poli­tii­kan huipulle. Väliin Suho­nen pudot­te­lee kovia totea­muk­sia siitä mistä lakossa on kyse ja miten siihen on päädytty. Salil­li­nen nuoria teol­li­suus­liit­to­lai­sia kuun­te­lee vakavana.

– Puhu­taan työelä­män muutok­sista, jotka oikeasti ovat pelkäs­tään heiken­nyk­siä. Ei ole kyse rahal­li­sesta sääs­töstä tai työl­li­syys­vai­ku­tuk­sista, vaan ainoas­taan ideo­lo­gi­sesta kehi­tyk­sestä, Suho­nen summaa.

Kansan­edus­taja Timo Suho­nen toi tervei­set eduskunnasta.

Yleisö nyökyt­te­lee ja käy hiljaista keskus­te­lua vierus­to­ve­rei­den kanssa. Kysy­mys­ten aikana useampi inno­kas käsi nousee pystyyn: Mikä on sellai­nen asia missä halli­tus voisi tulla vastaan? Miten halli­tus reagoi lakkoi­hin? Onko halli­tuk­sen kaatu­mi­nen lähellä? Mistä tuore kansan­edus­taja leik­kaisi, jos voisi päättää?

Kysy­mys yleis­la­kosta saa Suho­sen­kin vakavaksi.

– Mahdol­li­sesti. Näyt­tää pahalta. Nyt täytyisi kuup­paan löytyä ymmär­rystä tulla vastaan.

Joni Lyyti­nen osal­lis­tui Tahkon tapah­tu­maan ensim­mäistä kertaa.

#PAINAVASYY-KAMPANJA AVANNUT ASIOITA

Riina Kukko­nen ja Noora Kuikka ovat työka­ve­reita Joen­suusta. Kukko­sen ja Kuikan työnan­ta­jalta John Deereltä on kerään­ty­nyt ehkäpä vilk­kaim­min poruk­kaa paikalle.

– Joskus vanhem­mat työn­te­ki­jät toivo­vat, että yhdis­tet­täi­siin nuorille suun­na­tut ja ikära­jat­to­mat tapahtumat.

Kuikka on toimi­nut viimei­set neljä vuotta työsuo­je­lua­sia­mie­henä. Kukko­nen on oman osas­tonsa luottamusmies.

– Kolle­goilta tuli paljon vihjai­luja pestistä, ja olihan se kokeil­tava, Kukko­nen nauraa. Teol­li­suus­lii­ton lakon aikana Kukko­nen toimii lakkovahtina.

Suho­sen puheen­vuoro on juuri päät­ty­nyt ja kave­ruk­set ovat mietteliäitä.

– Avasi paljon asioita. En ole kovin kiin­nos­tu­nut poliit­ti­sista uuti­sista, mutta nyt googlai­lin heti kansan­edus­ta­jan kerto­mista asioista. Muussa tilan­teessa tuskin olisin toimi­nut näin, Kukko­nen kertoo.

Ohjelma lisäsi Noora Kuikan kiin­nos­tusta politiikkaan.

Kuikka sanoo, että puheen­vuoro lisäsi myös huolta.

– Tiedos­tan parem­min mitä leik­kauk­set tule­vai­suu­dessa tarkoit­ta­vat ja ymmär­rän lakkoi­lun tarpeen.

Kukko­nen miet­tii, että ehkä moni ajat­te­lee, ettei­vät asiat koske juuri heitä. Silti muuta­man vuoden päästä tilanne saat­taa olla eri.

– Tieto lisää tuskaa, mutta se lisää myös tietoisuutta.

Tieto lisää tuskaa, mutta se lisää myös tietoisuutta.

Kukko­nen ja Kuikka ovat aktii­vi­sia liiton nuori­so­toi­min­nassa ja pitä­vät myös työpai­kal­laan ääntä osal­lis­tu­mi­sesta. On helpompi lähteä mukaan, kun tietää, että tapah­tu­massa on tuttuja.

– Nuoret tule­vat aina olemaan tule­vai­suus. Muutos ei tule itses­tään. Nuoret ovat resurssi muut­taa asioita, Kuikka pohtii.

– Mitä nuorem­pana on perillä asioista, sen parempi.

Terhi Kont­ti­nen ja Tomi Pent­ti­nen naut­ti­vat Tahkon rinteistä.

TILAA KYSYMYKSILLE

Joukosta erot­tu­vat mustat huppa­rit, joita koris­taa Teol­li­suus­lii­ton nuoret ‑teksti. Kuopio­lai­set Terhi Kont­ti­nen ja Antti Smura kuulu­vat alueel­li­seen nuori­so­jaos­toon, jossa Kont­ti­nen toimii puheen­joh­ta­jana. Tahkon tapah­tu­man puhee­nai­heeksi on nostettu poliit­ti­set aiheet, ja se on nuor­ten mielestä hyvä asia.

Kont­ti­nen sanoo, että heiken­nys­ten merki­tystä on tärkeää nostaa esiin.

– Työpai­kalla asioille ei ole samalla tavalla tilaa. On tärkeää, että saa keskus­tella rauhassa ja tulee tunne, että uskal­taa kysyä.

– Mennään helposti massan mukana. Ei sisäis­tetä teknistä kieltä, Smura sanoo.

Antti Smura kuuluu alueel­li­seen nuorisojaostoon.

Nuor­ten mukaan juuri asioi­den syvem­pien merki­tys­ten avaa­mi­selle liiton tapah­tu­mat ovat paikallaan.

Nuori­so­jaos­ton toimin­taa Smura kuvai­lee näköalapaikaksi.

– Saa olla mukana kehit­tä­mässä ja vaikut­ta­massa siihen, miten näyt­täy­dymme nuorille.

Tahko saa nuorilta suitsutusta.

– Hyvä haippi ja akti­vi­tee­tit kohdal­laan, Smura sanoo.

YHDESSÄOLO ON TARPEEKSI

Siilin­jär­ve­läi­nen Miika Tirk­ko­nen ottaa rennosti.

– Tulin katse­le­maan, lasket­te­le­maan ja pitä­mään hauskaa.

Tirk­ko­nen on osal­lis­tu­nut muuta­miin nuor­ten tapahtumiin.

– Hyvä, että järjestetään.

Nuori­so­toi­min­nasta vastaava järjes­tö­toi­mit­sija Petteri Mattei­nen ohjaa keskus­te­le­maan millaista nuor­ten toimin­taa omalla ammat­tio­sas­tolla voisi olla ja onko sitä tarpeen järjestää.

Ikära­ja­tut tapah­tu­mat koetaan keskus­te­lussa tärkeäksi. Toiveita nousee esiin erilai­sista akti­vi­tee­teista ja hyvin­voin­nista. Mattei­nen kannus­taa jokaista, joka esit­tää toiveita toimin­nasta olemaan itse aktiivinen.

Järjes­tö­toi­mit­sija Petteri Mattei­nen ohjaa keskustelua.

Jos nuor­ten tavoit­ta­mi­nen joskus onkin hanka­laa, miksi Tahkon tapah­tuma toimii niin hyvin? Mattei­nen pohtii, että salai­suus on tois­tuva tapahtuma.

– Rakenne on toimiva ja hyväksi koettu.

Nuoret koke­vat lasket­te­lun hyväksi kannus­ti­meksi. Myös tiedot­ta­mi­nen saa kiitosta.

– Kuinka moni on tullut kave­rin houkut­te­le­mana, Mattei­nen kysyy. Yli puolet salissa kohot­taa kätensä.

– Te tiedätte kyllä mistä nuoret tykkää­vät. Yhdes­sä­olo riit­tää. Ei tarvitse mitään kummoista miet­tiä, Mattei­nen kannustaa.

 

Edit 5.3.2024: Kuva­teks­tiin korjattu Tomi Pent­ti­sen etunimi.