Hyppää sisältöön
Ihmisiä istuu kokoustilassa, valkokankaalle on heijastunut Teollisuusliitto
Puutuotesektorin edunvalvontapäiville Tampereelle osallistui iso joukko sektorin luottamushenkilöitä.

”Usko tulevaan palautettava” – Edunvalvontapäiviltä askelmerkit eduskuntavaaleihin

TEKSTI TIIA KYYNÄRÄINEN  KUVAT JA VIDEOT EMMI KALLIO

Puutuotesektorin luottamushenkilöt toivovat useita korjaustoimia seuraavalta hallitukselta. Sektorin edunvalvontapäivät keskittyivät tavoitteisiin kevään 2027 eduskuntavaaleissa.

Hotellin kokoushuone täyttyy. On alkanut Teollisuusliiton puutuotesektorin edunvalvontapäivät Tampereella hotelli Scandic Cityssä. Päiville osallistui noin 60 liiton luottamushenkilöä puutuotesektorin eri sopimusaloilta.

Edunvalvontapäivien aluksi Teollisuusliiton yhteiskuntasuhteiden päällikkö Timo Nevaranta esitteli Teollisuusliiton eduskuntavaalitavoitteet, jotka liitto julkaisi jo kesäkuussa.

Tavoitteita on pitkä lista, mutta ainakin edunvalvontapäivien paneelikeskusteluun osallistuneet  SDP:n kansanedustajat Nina Malm ja Piritta Rantanen sekä vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen löysivät tavoitteista useita yhtäläisyyksiä omien puolueidensa vaaliohjelmiin.

Kolme naista istuu ja hymyilee, mies seisoo pöydän ääressä.
SDP:n kansanedustajat Nina Malm ja Piritta Rantanen sekä vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen osallistuivat paneelikeskusteluun Puutuotesektorin edunvalvontapäivillä. Keskustelun juonsi Teollisuusliiton yhteiskuntasuhteiden päällikkö Timo Nevaranta.

SEURAAVAN HALLITUKSEN TEHTÄVÄ KORJAUSTOIMIA

Turhautuminen nykyhallituksen tekemiin päätöksiin koskien työmarkkinoita sekä työttömyys- ja sosiaaliturvaa näkyi puutuotesektorin luottamushenkilöissä.

Monet sektorin aloista ovat rakentamisesta riippuvaisia ja rakennusalan heikko suhdanne on heijastunut myös teollisuusliittolaisiin ja heidän työpaikkoihinsa.

– Tilanne on ollut meilläkin Puustellissa haastava. Markkinajohtajana olemme kuitenkin olleet muita paremmassa asemassa siinä mielessä, että vaikka uudiskohteita on ollut vähemmän, saneerauskohteisiin keittiöitä on mennyt, Puustelli Groupin Harjavallan pääluottamusmies Kai Hyrynkangas kertoo.

Puustelli Groupin Harjavallan pääluottamusmies Kai Hyrynkangas sanoo videolla, että nyt tarvitaan väriltään toisenlainen hallitus.

Rakennusalan vaikeudet näkyvät keittiöistään tunnetussa Puustellissa siten, että tuotannossa työviikko on lyhennetty neljään päivään. Puustelli Group Harjavallan työsuojeluasiamies Jessica Nieminen sanoo, että lyhennetyn työviikon vuoksi moni Puustellin työntekijä on joutunut kohtaamaan hallituksen tekemien päätösten vaikutukset.

– Kun työttömyysturvaa on heikennetty ja asumistukien ehtoja kiristetty, ovat ne olleet monelle ihmisryhmälle iso shokki. Esimerkiksi moni yksinhuoltaja on ollut ongelmissa, kun työttömyyskorvauksen lapsikorotuksetkin on viety pois, Nieminen sanoo.

Hyrynkangas ja Nieminen toivovat, että eduskuntavaalit muuttaisivat poliittisen suunnan. Heidän mielestään seuraavan hallituksen tulisi peruuttaa lakko-oikeuteen tehdyt muutokset sekä palauttaa työttömyysturvan suojaosa, lapsikorotukset sekä poistaa työttömyysturvan 20 prosentin leikkaus. Vaikka useissa työehtosopimuksissa saatiin säilytettyä painava syy irtisanomisperusteena, se olisi palautettava lakiin asiallisen syyn lisäksi.

– Toivottavasti seuraava hallitus ei leikkaa niiltä, joihin leikkaukset osuvat kipeimmin. Koulutuksesta ja peruspalveluista on pidettävä kiinni. Maailmassa on tällä hetkellä menossa useita vaikeita asioita ja moni kamppailee mielenterveytensä kanssa. Myös heistä on pidettävä huolta ja saatava takaisin työelämään, Nieminen muistuttaa.

– Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on palauttaa usko tulevaisuuteen. Nyt näyttää hyvin synkältä. Kun hallitus vaihtuu ja tulee järkevät ihmiset johtoon, meidän uskomme tulevaisuuteen palautuu ja kaikki lähtee pyörimään positiivisesti suuntaan, Hyrynkangas lisää.

Puustelli Group Harjavallan työsuojeluasiamiehen Jessica Niemisen mukaan heikompiosaisilta ei saisi enää leikata.

TYÖPERÄISEEN HYVÄKSIKÄYTTÖÖN ON PUUTUTTAVA

Työperäinen hyväksikäyttö on asia, joka myös puhututti edunvalvontapäivillä. Puutuotesektorin luottamushenkilöiden mielestä seuraavan hallituksen olisi puututtava järeämmin ongelman kitkemiseen.

Ongelman laajuutta on seurannut vierestä Suomen suurimman yksityisen metsänomistajan Tornatorin pääluottamusmies Tommi Nevalainen. Tornator päätti keväällä lakkauttaa yhtiön oman metsuritoiminnan ja irtisanoi kaikki yhtiön metsurit. Lue tästä liiton tiedote asiasta ja tästä Tekijän aiempi juttu Tornatorin tilanteesta

– Kyllä tämä on ollut melkoinen shokki. Kaikkeni yritin tehdä, mutta tuntuu, että asiat oli jo päätetty etukäteen, Nevalainen sanoo.

Hyväksikäyttöön pitää puuttua lainsäädännöllä.

Hyväksikäyttöongelmat ovat viistäneet läheltä myös Tornatoria. Vuoden 2025 syksyllä Helsingin Sanomat paljasti useiden kymmenien nepalilaismetsurien hyväksikäyttöepäilyn. Metsurit olivat työskennelleet muun muassa Metsähallituksen ja Tornatorin metsissä.

– Hyväksikäyttöön pitää puuttua lainsäädännöllä. Toiminta tappaa rehellisten, suomalaisten yrittäjien toiminnan ja se tappaa myös yhden ammattikunnan Suomesta. Toiminnalla on myös vaikutuksensa luontoon, sillä välttämättä ammattitaidottomat tekijät eivät osaa, eivätkä tiedä ottaa huomioon kaikkia luontoarvoja.

Nevalaisen mielestä ryhmäkanneoikeuden antaminen liitoille sekä palkkavarkauden kriminalisointi ovat työkaluja, joilla hyväksikäyttöön voisi puuttua.

Metsäala ei tällä hetkellä houkuttele suomalaisia töihin, mikä osaltaan on hallituksen syytä. Työttömyysturvan heikennysten vuoksi esimerkiksi kausiluontoista työtä tekevien metsurien toimeentulo on pudonnut voimakkaasti.

– Ansiosidonnaisen porrastaminen ja lapsivähennysten poisto tuovat suurimmat vaikutukset.

Nevalaisen mielestä on tärkeää, että Teollisuusliitonkin jäsenet käyttävät äänioikeuttaan ensi kevään vaaleissa.

– Ehdottomasti sen takia, että saisimme työntekijöiden oikeudet enemmän pohjoismaisen mallin mukaisiksi.

Tornatorin pääluottamusmies Tommi Nevalainen kehottaa Teollisuusliiton jäseniä äänestämään ensi kevään eduskuntavaaleissa, jotta hallituksen työmarkkinapolitiikka muuttuisi.

ELÄMÄÄ ON KEHÄ 3:N ULKOPUOLELLA

Valtaosa puutuotesektorin työpaikoista sijaitsee pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Työmatkat ovat pitkiä ja iso osa työntekijöistä taittaa matkan omalla autolla, koska julkista liikennettä ei ole.

Korkea polttoaineen hinta on asia, joka nyt puhututtaa paljon työntekijöiden keskuudessa, kertoo Keitele Wood Oy:n Keiteleen sahan pääluottamusmies Joni Utriainen.

– Kodin ja työpaikan välinen matkakuluvähennys olisi korotettava entiselleen. Samalla pitäisi tarkastella koko järjestelmää. Töissä pitää käydä lähes joka päivä, mutta verovähennyksiä joutuu odottamaan vuoden. Rahoille on näillä polttoaineenhinnoilla tarvetta heti. Monella menee helposti usean päivän tili pelkästään siihen, että töissä pääsee ylipäätään käymään, Utriainen sanoo.

Pitää muistaa myös pienten paikkakuntien asukkaat ja miettiä asioita enemmän heidän näkökulmastaan.

Utriaisen mukaan hallituksen työttömyysturvan leikkaukset ovat osuneet monen Keiteleen sahan työntekijän perheeseen, kun perheenjäseniä on joutunut työttömäksi. Siksi Utriainen toivoo, että seuraava hallitus palauttaisi ainakin työttömyysturvan lapsikorotukset.

Utriainen toivoo myös, että seuraavan hallituksen katse on muuallakin kuin vain kasvukeskuksissa.

– Nyt on heikommassa asemassa olevien ja työntekijöiden vuoro saada jotain. Lisäksi on muistettava se, ettei Suomi ole vain kasvukeskukset ja kehä 3:n sisäpuoli. Pitää muistaa myös pienten paikkakuntien asukkaat ja miettiä asioita enemmän heidän näkökulmastaan. Jatkuvan keskittämisvimman pitää loppua ja antaa maaseudullekin mahdollisuus.

Keitele Wood Oy:n Keiteleen sahan pääluottamusmies Joni Utriainen sanoo, että maaseudullekin on annettava mahdollisuus.
Jaa artikkeli
Tekijälehti