Teollisuusliiton stipendin saanut Elo Taivaanloimu.
Elo Taivaanloimua viehättää levyseppähitsaajan työssä erityisesti selkeys.

Teol­li­suus­lii­ton stipen­din saaneesta Elo Taivaan­loi­musta tulee levy­sep­pä­hit­saaja: ”Opis­ke­li­ja­jä­se­nyy­dellä saa paljon”

1.11.2023

TEKSTI MEERI YLÄ-TUUHONEN
KUVAT PATRIK LINDSTRÖM

Touko­kuussa Teol­li­suus­liitto myönsi yhteensä 58 viiden­sa­dan euron stipen­diä opis­ke­le­ville jäse­nil­leen. Syksyn stipen­di­haku on käyn­nissä marras­kuun loppuun asti.

Olen vihdoin löytä­nyt oman juttuni, sanoo aikuis­opis­ke­lija Elo Taivaan­loimu. Hän aloitti tammi­kuussa 2023 kone- ja tuotan­to­tek­nii­kan opin­not Espoon Omniassa.

– Tykkään olla koulussa enem­män kuin kotona. Opin­not ovat eden­neet hyvin, ja muuta­man näytön­kin olen ehti­nyt jo tehdä.

Taivaan­loimu toivoo valmis­tu­vansa levy­sep­pä­hit­saa­jaksi ensi vuonna.

– Olen hehkut­ta­nut opin­toja myös sosi­aa­li­sessa mediassa. Viimeksi snäp­pä­sin siitä, kun hitsa­sin tigillä ensim­mäistä kertaa täydel­li­sen pystypienan.

Ennen opin­to­jaan Taivaan­loimu asui Joen­suussa ja teki free­lance­rina graa­fista suunnittelua.

– Se oli kaoot­tista aikaa. Meina­sin jatku­vasti palaa loppuun ja siksi päätin vaih­taa alaa.

”LIITOSSA ON JOUKKOVOIMAA”

Elo Taivaan­loimu liit­tyi Teol­li­suus­liit­toon heti opin­not aloitettuaan.

– Ehdin olla ehkä kolme päivää koulussa, kun paras ystä­väni jakoi minulle linkin Teol­li­suus­lii­ton sivuille ja sanoi, että liity, Taivaan­loimu kertoo.

Liitosta saan myös apua ja selkeitä vastauk­sia, jos työnan­ta­jan kanssa tulee ongelmia.

Hän täytti jäsen­ha­ke­muk­sen, koska työn­tekijän on yksin vaikea neuvo­tella etuja.

– Liitossa on jouk­ko­voi­maa. Yhden duuna­rin sana ei kauheasti paina. Liitosta saan myös apua ja selkeitä vastauk­sia, jos työnan­ta­jan kanssa tulee ongelmia.

Teollisuusliiton stipendin saanut Elo Taivaanloimu.
Levy­sep­pä­hit­saa­jaksi valmis­tut­tu­aan Elo Taivaan­loi­mua kiin­nos­ta­vat myös koneau­to­maa­tio­asen­ta­jan opinnot.

Elokuussa Taivaan­loimu kävi oppi­lai­tos­tie­dot­ta­mi­sen kurs­sin Murikka-opis­tolla ja on sen jälkeen kerto­nut Teol­li­suus­lii­tosta kahdelle opiskelijaryhmälle.

– Opis­ke­li­jat kyllä kiin­nos­tu­vat liitosta, kun he kuule­vat siitä, ja miksi he eivät kiin­nos­tuisi. Jäse­nyys on heille ilmai­nen ja sillä saa paljon.

AKTIIVISUUS KANNATTI

Touko­kuussa 2023 Teol­li­suus­liitto myönsi 58 opis­ke­le­valle jäse­nel­leen 500 euron stipen­din. Elo Taivaan­loimu oli yksi stipen­din saaneista. Hän kuuli stipen­distä helmi­kuussa Helsin­gissä järjes­te­tyssä liiton nuori­so­ta­pah­tu­massa Teollisuusmeetingissä.

– Hain stipen­diä, vaikka en usko­nut saavani sitä, koska olin vasta aloit­ta­nut opinnot.

Opis­ke­li­jat kyllä kiin­nos­tu­vat liitosta, kun he kuule­vat siitä.

Järjes­täy­ty­mi­sen edis­tä­mi­nen on yksi stipen­din kritee­reistä. Pisteitä saa myös, jos kertoo omasta alas­taan myön­tei­seen sävyyn sosi­aa­li­sessa mediassa tai osal­lis­tuu liiton tapahtumiin.

– Viisi sataa on iso summa. Se tuli tarpee­seen. Maksoin sillä laskuja.

Levy­sep­pä­hit­saa­jaksi valmis­tut­tu­aan Taivaan­loimu aikoo suorit­taa vielä toisen­kin tutkin­non Omniassa ennen kuin siir­tyy työelämään.

– Minua kiin­nos­taa koneau­to­maa­tio­asen­ta­jan opin­not, hän kertoo.

 

TEOLLISUUSLIITON STIPENDI

• Teol­li­suus­liitto myön­tää vuosit­tain 500 euron stipen­din jopa 120 opiskelijajäsenelleen.
• Stipen­diä voi hakea opis­ke­li­ja­jä­sen itse. Hän voi myös esit­tää sitä toiselle opis­ke­li­ja­jä­se­nelle. Lisäksi Teol­li­suus­lii­ton luot­ta­mus­hen­ki­löt, ammat­tio­sas­tot, liiton työn­te­ki­jät ja opet­ta­jat voivat tehdä stipendiesityksiä.
• Stipen­dejä jaetaan kahdesti vuodessa. Tämän syksyn haku­kier­ros päät­tyy 30.11.2023
• Lue lisää ja tee hake­mus Teol­li­suus­lii­ton verk­ko­si­vuilla.