Murikka-opisto 26.9.2019 toimija Ari Hemminki

TOIMIJA: Ari Hemminki: ”Kovan työmiehen maine ei kanna”

ARI HEMMINKI

Varapu­heen­joh­taja, Ylihärmän metal­li­työ­väen ao. 214
Pääluot­ta­mus­mies ja työsuo­je­lu­val­tuu­tettu, Finn-Power Oy, Seinäjoki

”Aiemmin kova työmies oli hyvin arvos­tettu. Paljon annet­tiin sille miehelle anteeksi, vaikka olisi elinta­vois­sakin ollut aika lailla toivo­misen varaan.

Minä, ja varsinkin minun isäni sukupolvi, me edustamme normi­kaavaa. Kun vaan hyvin ja hienosti tässä firmassa ollaan, niin sitten saadaan olla täällä loppue­lämä. Ja toimi­taankin normin mukaan; otetaan lainaa, ostetaan talo, makse­taan laina loppuun ja ollaan onnellisia.

Nuoret on etsit­tävä ja haettava mukaan uusin konstein. Heitä on kuunnel­tava ja heidän kanssaan on keskusteltava.

Yhä on usein niin, että kukaan ei vain ole pyytänyt nuorta työnte­kijää liitty­mään liittoon. 

Noin sadasta Finn-Powerin tuotannon työnte­ki­jästä runsas puolet on järjes­täy­tynyt ammat­ti­liit­toon, mukana myös vuokramiehiä.

Seutu­kun­nalla pitää osata ylittää perin­teiden ja median tahal­li­ses­tikin luomat kielteiset mieli­kuvat ammat­tiyh­dis­tys­liik­keestä. Liittoon liitty­mistä kyselevän luotta­mus­miehen on vielä ymmär­ret­tävä se nuoremman polven muuttunut katselukantti.

Nuoret ajatte­levat usein, että he ovat täällä vain töissä. He arvos­tavat vapaa-aikaa ja perhettä. Älyttömän kova työnteko jättää ihmisen vain jostain muusta paitsi.

Viime aikoina olen ollut mukana ammat­tio­saston kehitys­kes­kus­te­lussa ja Murikassa Kehit­tyvä ammat­tio­sasto ‑kurssilla. Suunnit­telen myös työhuo­ne­kunnan perustamista.

Työhuo­ne­kun­nasta tulisi minulle hyvä tukiverkko.

Saisin peilattua, mikä on porukan todel­linen mieli­pide. Työhuo­ne­kunnan jäsenet voisivat myös kysellä, mitä mieltä hallissa ollaan. Ei jäisi vain minun vastuul­leni päättää suhtau­tu­minen johonkin tiettyyn asiaan.

Järjes­tä­misen periaat­teista olen liiton kanssa täysin samaa mieltä, ja olen valmis kanta­maan järjes­tä­mis­työssä korteni kekoon. Mutta en minä tunne ketään, joka olisi valmis lähte­mään vapaa-ajallaan tunte­mat­to­maan poruk­kaan, ehkä jopa haukut­ta­vaksi. Käytäm­mehän me jo nyt vapaa-aikaa liiton asioihin, mutta järjes­tä­mis­työssä pitää olla meille, kai aktii­veiksi kutsut­ta­ville, hyvä suunni­telma; miten, koska ja kenelle.

Näkisin kyllä mielel­läni uusia mainos­kam­pan­joita Teolli­suus­liiton tunne­tuksi tekemi­seksi. Viimeisin kampanja videoi­neen ei vakuut­tanut. Se edusti liikaa sitä vanhaa, pakot­ta­mista. Aika raakaa kritiikkiä tuli, ja minä ymmärrän hyvin ne näkemykset. Keskus­te­lulla päästään kuitenkin aina parem­paan tulok­seen kuin riitelyllä.”

TEKSTI SUVI SAJANIEMI 
KUVA JYRKI LUUKKONEN