Janitan kenkä­tehdas uhkaa kaatua Venäjän pakotteisiin

Seinä­jo­ke­lainen kengän­val­mis­taja Janita Oy ilmoitti maanan­taina, että näillä näkymin se lopettaa tuotan­tonsa vuoden 2018 loppuun mennessä.

Syynä kenkä­teh­taan ahdin­koon ovat neljä vuotta jatku­neet Venäjän pakot­teet, joille ei näy loppua. Tuona aikana toimi­tus­joh­taja Jari Salmen mukaan tehtaan liike­vaihto on supis­tunut 18 miljoo­nasta eurosta vajaa­seen kolman­nek­seen, alle kuuteen miljoo­naan euroon.

Pääluot­ta­mus­mies Raija Pitkä­rannan mukaan aika on ollut työnte­ki­jöille raskas.

– Vuodesta 2014 lähtien on ollut lomau­tuksia, jotka ovat kestä­neet joskus puoli vuottakin. Tämän vuoden alusta oltiin kolme kuukautta lomau­tet­tuna. Toivot­ta­vasti tulisi lisää tilauksia, mutta pahalta näyttää. Venäjä on ollut meillä suurin ostaja ja ostojen supis­tu­minen näkyy.

Viimei­simmän kerran Janitalla pakot­teiden takia vähen­net­tiin väkeä vuonna 2016. Jäljellä on 70 työnte­kijää, joista 52 on tuotannossa.

– Silloin todet­tiin, että tästä ei voi enää pienentää. Lomau­tuksia on ollut koko ajan. Joitakin on lähtenyt itse muihin töihin tai opiske­le­maan uuteen ammat­tiin. Niin se on varmasti ollut tässä tilan­teessa parasta, varsinkin nuorilla.

PAKOTTEET TEKEVÄT SUURTA HALLAA

Janita on 60 vuoden perin­teen omaava naisten kävely­ken­kien ja saapik­kaiden valmis­taja. Sen tuotan­nosta 80 prosenttia menee vientiin. Ylivoi­mai­sesti suurin vienti­maista on 40 vuoden ajan ollut ensin Neuvos­to­liitto, nyttemmin Venäjä.

– Kun 2014 ensim­mäiset Venäjän pakot­teet tulivat ja ruplan kurssi romahti, niin Janitan kohde­ryhmän, keski­luokan ostovoima katosi nopeasti. Se teki suuren loven meille, sanoo Pitkäranta.

– Pakot­teet jatkuvat edelleen, eikä niille näy loppua. Jos EU lisää vielä pakot­teita, niin silloin toiminnan mahdol­li­suudet ovat aika lailla tukossa.

KENGÄT TEHDÄÄN NYT MUUALLA

Toimi­tus­joh­taja Salmen mukaan Janita on histo­riansa aikana kokenut useita Venäjän talou­del­lisia ahdin­koja, mutta ne ovat olleet kohtuul­lisen lyhyt­vai­kut­teisia. Janitan toiminnan supis­ta­mi­silla on hänen mukaansa kyetty vastaa­maan muuttu­nei­siin tilan­tei­siin ja toiminta on saattanut jatkua.

– Nykyinen idän ja lännen välinen poliit­tinen kriisi on erilainen. Tunnelmat Venäjällä ovat muuttu­neet ja itäiset kauppa­kump­panit ovat hakeneet rinnal­leen ”uudet ystävät”. Kenkiä valmis­te­taan nyt toisaalla.

Vapau­tu­neen tuotan­to­ka­pa­si­teetin siirto länti­sille, jo ennes­tään kilpail­luille markki­noille ei Salmen mukaan ole erikois­tuot­teelle mahdollista.

Yt-neuvot­telut Janitalla alkavat 14. touko­kuuta ja ne kestävät kuusi viikkoa.

TEKSTI JARI ISOKORPI
KUVA KAUKO AINASOJA

Sivun yläreunan kuva: Työsuo­je­lu­val­tuu­tettu Anne Kuivinen pakkasi saappaita Janitan tehtaalla Seinä­joella vuonna 2009.