I sista hand Putin och Trump bakom uppsving på Sisu Auto i Raseborg
Europa rustar upp för fulla muggar. Det märks av på Sisu Auto i Raseborg där orderböckerna är fulla, produktionen ökar och företaget söker mer personal.
På Sisu Autos fabrik i Karis i Raseborg går det inte precis att skönja några som helst tecken på en sensommartröghet efter semesterperioden. Här jobbar man på för fullt bland annat med att montera ihop Sisu GTP 4x4-terrängfordon.
Försvarsindustrin drar och det märker man av här, berättar huvudförtroendeman Jorma Pelkonen, som jobbat drygt 40 år på fabriken och sett betydligt dystrare tider på jobbet.

Det uttalade målet är att produktionen ska öka från nuvarande tre tillverkade fordon per vecka till fem under nästa år. Att växla upp produktionen går inte utan nyanställningar och företaget rekryterar hela tiden mer personal. Personalstyrkan inom produktionen har så gott som fördubblats i jämförelse med något år sedan.
– Arbetet går hela tiden i riktning mot mer montering av komponenter. Det är något som har ändrats med åren. Chassina till exempel kommer direkt från en underleverantör, berättar Pelkonen.
Trots att militärfordonen utgör en växande majoritet av produktionen så har också klassikermodellen Polar för till exempelvis virkestransport och vägunderhåll fortfarande en plats i produktionen.

I produktionshallen jobbar de anställda i par på sex olika stationer med att montera ihop och förse fordonen med olika detaljer för att sedan fortsätta till följande station.
För ett år sedan gjorde det finska och svenska försvaret en beställning på drygt 260 militärfordon av Sisu Auto.
– Svenska försvaret är till volymen vår största kund för tillfället. Svenskarna fick börja rusta upp nästan från noll. Det tar tid att börja bygga upp ett försvar, säger vd:n Tomi Gardemeister, som inledde sitt jobb på företaget vid årsskiftet. Värdet på den beställningen ligger på runt 200 miljoner euro och ramavtalet innehåller en option på upp till 15 år.
Högtrycket i produktionen har också lett till att man på flera avdelningar kommer att gå över till att jobba skift. De lokala förhandlingarna i frågan är redan slutförda, berättar de förtroendevalda. Det är en förändring alla inte förhåller sig genomgående positiva till.
– Det finns förstås av dem som vill jobba här för att det har varit ett dagsjobb. Jag är säker på att en del kommer att söka jobb någon annanstans, säger Sonja Mellin, vice huvudförtroendeman. De flesta anställda i produktionen kommer från trakten, Raseborg, Ingå och Lojo.

Joni Holm håller som bäst på med att ställa själva hytten på chassit på en av GTP 4X4 pansarterrängfordonen. Holm hör till gruppen bestående av nykomlingar i produktionen då han efter midsommaren bytte företagande inom bilreparationer mot ett jobb på Sisu Auto. Övergången till skiftarbete skrämmer inte honom.
– Bilar jobbar jag med fortfarande, lite större bara, säger Holm vid bilen som är två och halv meter hög och väger upp till 16 ton.
En annan fråga som man jobbar med är att den ökade produktionen inte ska skapa en situation där det helt enkelt blir för bråttom och både de anställdas hälsa och produktionen äventyras.
– Arbetarskyddet har varit med i de diskussionerna. Arbetarskyddet funkar, säger arbetarskyddsfullmäktige Marko Toivonen.

FÖRSVARSBOOM I VÄSTNYLAND?
Det är inte bara i Karis som försvarsindustrin har vuxit snabbt. I Västnyland har försvarsboomen också märkts av på sprängämnestillverkaren Forcit i Hangö där man tillverkar sprängämnen av högre förädlingsgrad också till försvarsbruk. Det handlar bland annat om sjöminor.
Företaget kommer att bygga en helt ny fabrik i Björneborg där tyngdpunkten ligger på mer bulksprängämnen som TNT.
Den nygrundade försvarskoncernen Summa Defence har även Raseborg som hemort. Företaget ska tillverka bland annat den moderna krigföringens stapelvara som drönare och anläggningsmaskiner, men själva produktionen kommer inte att ske i Raseborg, heter det.
Norsk-finska Nammo meddelade nyligen om investeringar på nästan 300 miljoner i fyra produktionsanläggningar i Finland. Valmet Automotives bilfabrik i Nystad har också efter utökat statligt ägarskap gått i en riktning mot mer militär produktion.
Det återstår ändå att se vad det innebär i praktiken då den senaste nyheterna från fabriken berättar om omfattande omställningsförhandlingar där nästan 1 100 jobb är hotade.

Den militära försvarssatsningen i Europa innebär ändå inte enbart vapen och tung metall. Det kan också handla om strumpor. Danska försvaret har placerat en stor order hos Sukkamestarit i Ylöjärvi. I den tryckta tidningen Tekijä Nr 6 2025 kan man läsa ett digert reportage från fabriken.
Både de förtroendevalda och vd:n anser att försvarsinriktningen på Sisu Auto skapar förutsägbarhet då man i regel har att göra med statliga kunder.
– Det skapar en trygghet för de anställda att det rör sig om stora beställningar och långa avtal, säger Pelkonen.

STORA FÖRVÄNTNINGAR PÅ SKOTTSÄKER AMBULANS
De militära fordonen som tillverkas i Karis ”ska användas för att utföra operativa uppdrag i en utmanande verksamhetsmiljö”. På klarspråk betyder det att de ska gå att använda i krigszoner och utsättas för beskjutning och verka i en kanske minerad terräng. Därför finns det dussinet olika versioner av fordonet.
En av dem som förväntas ligga i serieproduktion i framtiden är en bepansrad ambulans. De senaste årens krigsnyheter har beklagligt nog gjort det tydligt att inte ens vårdarna och ambulanserna besparas från skottlossning trots att reglerna för krigföring strikt förbjuder det.

För vice huvudförtroendeman Sonja Mellin är ambulanser bekanta från hennes tidigare arbete som akutvårdare. Det blev allt som allt tio år i ambulansen innan nedskärningarna inom vården och en ökad press fick henne att se sig om efter ett annat jobb.
– Det blev helt enkelt för tungt. Jag kunde inte göra mitt jobb på ett tryggt sätt och se till patienternas bästa, säger hon.
Nu har Ingåbon Mellin ett drygt år bakom sig med fabriksjobb och säger sig trivas bra.
– Det har varit mycket att lära mig också fackligt då jag varit van vid vårdbranschens avtal.

Då det görs många nya anställningar kan det också innebära en utmaning för de fackligt förtroendevalda. Santeri Suoniemi är ordförande för fackavdelningen på Sisu Auto. Han och huvudförtroendeman Pelkonen vill snacka med alla som börjar jobba i produktion. Allt snack handlar inte om anställningsvillkor även om det är det viktigaste, säger han.
– Industrifackets kryssning är ett dragplåster, säger Suoniemi.
Industrifackets kryssning ägde rum i september och mer än 1 700 medlemmar i Industrifacket deltog.
Bland de militärgröna fordonen på gården kan man kanske inte låta bli att fundera över hur vi hamnade här. Efter Rysslands fullskaliga anfall mot Ukraina rustar Europa upp och spenderar miljarder på militären, starkt påhejad, och inte alltid så vänligt tillfrågad, av Trumps USA. Då flera av de mer erfarna anställda på Sisu Auto var småbarn var ”make love, not war” en välkänd slogan.
Den har också dykt upp i samband med en demonstration på en försvarsmässa i Danmark som vd Tomi Gardemeister besökte.
– Ja, det är väl bara att säga det till Putin, konstaterar Gardemeister.