Vuonna 2023 pörssiyhtiöiden ahdinkoa helpotti edellisvuotta edullisempi sähkön hinta.

Pörs­si­kat­saus: Pörs­siyh­tiöt menes­ty­neet aiem­paa huonommin

TEKSTI MIKA KÄRKKÄINEN
KUVA ISTOCK

Edel­lis­vuotta heikom­masta pärjää­mi­sestä huoli­matta pörs­siyh­tiöillä on riit­tä­nyt rahaa osin­gon­ja­koon enti­seen malliin.

Teol­li­suus­lii­ton tutki­musyk­si­kön seit­se­mäs pörs­si­kat­saus kertoo keskei­sistä pörs­siyh­tiöistä liiton toimia­loilta. Katsauk­sessa seura­taan teol­li­suu­den suhdan­netta pörs­siy­ri­tys­ten kautta. Kahdek­sas osa ilmes­tyy syksyllä 2025. Lue juttusar­jan kaikki osat tästä.

Heikko talou­den tilanne näkyi monien suoma­lais­ten pörs­siyh­tiöi­den tunnus­lu­vuissa tili­kau­della 2023. Useissa pörs­siyh­tiöissä tilaus­kan­nat 31.12.2023 jäivät edel­lis­vuotta mata­lam­malle tasolle ja tuotan­non määrä väheni. Lukui­sissa pörs­siyh­tiöissä on käyty muutos­neu­vot­te­luita vuoden 2023 ja kevään 2024 aikana. Työvoi­ma­pu­lasta puhu­taan nyt aiem­paa vähemmän.

Suoma­lai­set pörs­siyh­tiöt ovat myyneet Venä­jän toimin­tonsa pois.

Päämark­kina-alueen eli EU-alueen talous­kasvu oli hidasta vuoden 2023 aikana. Suomi on niitä EU-jäsen­maita, joihin Venä­jään kohdis­tu­vat talous­pa­kot­teet ja Venä­jän vasta­toi­met ovat osuneet kipeim­min. Suoma­lai­set pörs­siyh­tiöt ovat myyneet Venä­jän toimin­tonsa pois. Venä­läi­sen puun kadot­tua mark­ki­noilta suoma­lai­sen tukki­puun ja varsin­kin kuitu­puun kanto­hin­nat ovat nous­seet vuoden 2023 ja kevään 2024 aikana.

Jotkin asiat ovat menneet parem­paan päin. Metal­lien raaka-ainei­den hinnat olivat vuonna 2023 edel­lis­vuotta mata­lam­pia. Sähkön­hinta on vuonna 2023 pysy­tel­lyt selvästi vuotta 2022 alem­malla tasolla. Myös raaka­öljy on vuonna 2023 ollut edel­lis­vuotta halvem­paa. Pahin inflaa­tio­kin on talttunut.

YHTIÖKOKOUKSET TOTTUNEET UUTEEN NORMAALIIN

Keväällä 2024 varsi­nai­set yhtiö­ko­kouk­set järjes­tet­tiin tavan­omai­sina ajan­koh­tina ja pääosin läsnä­olo­ko­kouk­sina. Mahdol­li­suu­desta seurata kokousta etänä ja äänes­tää etukä­teen varsi­nai­sen yhtiö­ko­kouk­sen esitys­lis­tan asia­koh­dista näyt­tää tulleen uusi normaali käytäntö.

OSINGONJAKOON NÄYTTÄÄ OLLEEN VARAA

Helsin­gin pörs­sissä notee­rat­tu­jen teol­li­suus­yh­tiöi­den osin­gon­jako tili­kau­delta 2023 ylsi edel­li­sen tili­kau­den tasoon. Neste, Kone, UPM Kymmene ja Nokia kilpai­li­vat osin­gon­ja­ko­ku­nin­kuu­desta. Useim­missa pörs­siyh­tiöissä varsi­nai­nen yhtiö­ko­kous päätti suoraan koko osin­gon­jaosta. Vain muuta­missa varsi­nai­nen yhtiö­ko­kous valtuutti halli­tuk­sen päät­tä­mään aina­kin osasta osingonjakoa.

PÖRSSIKURSSIT VIELÄ JUMITTAVAT

Helsin­gissä pörs­si­kurs­sit kään­tyi­vät maalis­kuusta 2023 lähtien laskuun saavut­taen pohjan loka­kuussa 2023. Sen jälkeen ne ovat hieman nous­seet. Elokuussa 2024 oltiin noin 15 prosent­tia alem­malla tasolla verrat­tuna maalis­kuu­hun 2023 (OMXHPI-indeksi).

HELSINGIN PÖRSSI ALAMÄESSÄ

Helsin­gin pörs­siä on jo pidem­män aikaa vaivan­nut näivet­ty­mi­nen. Monet siinä notee­ra­tut pörs­siyh­tiöt ovat pienen­ty­neet reip­paasti vuosien kuluessa. Esimer­kiksi Stock­mann, Sanoma, Fortum, Outo­kumpu, HKScan, Compo­nenta, Bittium ja Teleste ovat kuih­tu­neet parhaista päivis­tään. Monille merkit­tä­vän kokoi­sille yhtiöille on ilmaan­tu­nut ulko­mai­nen ostaja, joka on vetä­nyt ne pois pörs­sistä. Pörs­sistä ovat tällä tavoin lähte­neet esimer­kiksi Vacon, Pöyry, Rami­rent, Cramo, Amer ja Tikku­rila. Aivan äsket­täin pörs­sistä ovat lähte­neet Uponor ja Cave­rion. Uusia isoja yhtiöitä ei ole juuri­kaan ilmaan­tu­nut pois lähte­nei­den tilalle. Kasvu­ker­to­muk­set ovat Helsin­gin pörs­sissä olleet viime aikoina harvinaisia.

Seurat­ta­vista pörs­siyh­tiöistä liike­vaih­to­aan ovat tili­kau­den 2023 aikana kasvat­ta­neet Wärt­silä, Valmet, Metso, Konec­ra­nes, Cave­rion ja Sanoma. Outo­kum­mun, Stora Enson, Nesteen ja UPM Kymme­nen liike­vaihto on pienen­ty­nyt osal­taan niiden valmis­ta­mien tuot­tei­den hinto­jen laskun seurauk­sena. Neste ja Valmet ovat lisän­neet henki­lös­tönsä määrää tili­kau­den 2023 aikana. Nokia, Stora Enso ja UPM Kymmene ovat vähen­tä­neet henki­lös­tönsä määrää tehos­ta­mis­toi­milla. Nokian renkai­den henki­lös­tön määrä on vähen­ty­nyt yhtiön myytyä Venä­jän toimin­tonsa. Kaik­kien tarkas­tel­ta­vien yhtiöi­den toiminta on tili­kau­della 2023 ollut netto­tu­lok­sella mita­ten kannat­ta­vaa. Nokia, Wärt­silä ja Konec­ra­nes ovat kasvat­ta­neet tilaus­kan­taansa vuonna 2023. Valme­tin tilaus­kanta pieneni vuonna 2023 ja vielä keväällä 2024. Koneen tilaus­kanta kään­tyi vuoden 2024 alusta kasvuun.

PÖRSSIKATSAUS

• Juttusar­jassa seura­taan 13 suoma­laista pörs­siyh­tiötä. Yrityk­set on valittu edus­ta­maan Teol­li­suus­lii­ton sekto­reita: tekno­lo­gia (8), kemia (3) sekä puutuote (2). Mukana on 8 yhtiötä (*), joissa valtion omis­tus on merkittävä.
• Avain­lu­vut autta­vat yritys­ten tilan­teen hahmot­ta­mi­sessa. LIIKEVAIHTO kertoo yrityk­sen toimin­nan laajuu­desta, NETTOTULOS yrityk­sen kannat­ta­vuu­desta ja TILAUSKANTA lähia­jan näky­mistä. HENKILÖSTÖ kertoo enem­män yrityk­sen merki­tyk­sestä työl­lis­tä­jänä kuin sijoituskohteena.
• Taulu­kon luvut kuvaa­vat yritys­ten maail­man­laa­juista toimin­taa. Useim­milla taulu­kon yrityk­sistä suurin osa toimin­noista on ulkomailla.
• Muutok­set liike­vaih­dossa ja henki­lös­tön määrässä saat­ta­vat johtua yritys­kau­poista. Myös tuot­tei­den hinto­jen vaih­te­lulla voi olla suuri vaiku­tus liikevaihtoon.
• Helsin­gin pörs­sissä on notee­rat­tuna vajaa 140 yhtiötä. Melkein kaik­kien niiden pääkont­tori on Suomessa. Joukossa on muutama ulko­mai­nen­kin yhtiö, joiden osake on sivu­lis­tattu Helsin­gin pörs­sissä. Uusia yhtiöitä listau­tuu ja vanhoja pois­tuu listalta käytän­nössä joka vuosi. Siten vertail­taessa vaik­kapa peräk­käis­ten­kin vuosien yhteen lasket­tuja osin­koja, yritys­ten joukko vuodesta toiseen ei ole sama.

LÄHTEET: Yhtiöi­den vuosi­ker­to­muk­set, pörs­si­tie­dot­teet ja Alma Media.