Sulzer Pumps Finland Oy:n työntekijät marssivat ulos Kotkan tehtaalta kello 13.

Ulos­marssi Kotkan Sulzer Pump­silla: ”Kyllä työssä käyvää nyt lyödään”

TEKSTI TIIA KYYNÄRÄINEN
KUVAT JUHA METSO

Pump­pu­yh­tiön työn­te­ki­jät koke­vat, että halli­tuk­sen kaavai­le­mista leik­kauk­sista liian moni osuu juuri heidän kannet­ta­vak­seen. Leik­kauk­silla heiken­ne­tään myös työn­te­ki­jöi­den tulevaisuudenuskoa.

Maan halli­tuk­sen suun­nit­te­le­mia leik­kaus­toi­mia vastus­ta­vat Teol­li­suus­lii­ton jäsen­ten ulos­mars­sit jatkui­vat tiis­taina. Kaak­kois-Suomen vaali­pii­rissä mars­sit­tiin ulos 13 työpai­kalla. Ulos­mars­sit ovat osa SAK:laisten liit­to­jen yhteistä Painava syy ‑kampan­jaa.

Yksi tiis­tain ulos­mars­si­pai­koista oli pump­pu­yh­tiö Sulzer Pumps Karhu­lassa Kotkassa.

Rauhal­li­sin mielin ja hyvässä järjes­tyk­sessä Sulzer Pumps Finland Oy:n työn­te­ki­jät mars­si­vat ulos tehtaan porteista kello 13. Sulzer Pump­sin pääluot­ta­mus­mies Iikka Mart­ti­nen sanoo työn­te­ki­jöi­den lähte­neen ulos­mars­siin joukolla. Järjes­täy­ty­mi­saste Sulzer Pump­silla on korkea, liki sata prosenttia.

– Väki oli täysillä mukana. Kenen­kään ei tarvin­nut ihme­tellä, että miksi lähde­tään ulos­mars­siin. Kaikki olivat hyvin kartalla syistä, miksi lähde­tään tunniksi pois, Mart­ti­nen sanoo.

Pääluot­ta­mus­mies Iikka Mart­ti­nen kertoo järjes­täy­ty­mi­sas­teen olevan Sulzer Pump­silla liki sata prosenttia.

– Kyllä työn­te­ki­jöitä hier­tää se, että mahdol­li­set tule­vat leik­kauk­set kosket­ta­vat juuri meitä. Jos koko­nais­ku­vaa ajat­te­lee, kyllä työssä käyvää nyt lyödään.

Sulzer Pump­sin aamu­vuo­ro­lai­set osal­lis­tui­vat alkuil­ta­päi­vän ulos­mars­siin. Myös ilta­vuo­ro­lai­set pääsi­vät osal­lis­tu­maan työtais­te­luun tule­malla tuntia myöhem­min töihin.

HUOLI TULEVASTA KASVAA

Sulzer Pump­sin pääluot­ta­mus­mies Mart­ti­nen epäi­lee, että halli­tuk­sen leik­kaus­toi­met osuvat suoraan ihmis­ten tulevaisuudenuskoon.

– Jos tule­vai­suutta ajat­te­lee, millai­set ovat mahdol­li­suu­det esimer­kiksi perheen perus­ta­mi­seen. Ei ihmi­sillä ole luot­toa tule­vai­suu­teen. Ei ole luot­toa siihen, että järke­västi ja talou­del­li­sesti pysty­tään raken­ta­maan tulevaisuutta.

Kyllä työn­te­ki­jöitä hier­tää se, että mahdol­li­set tule­vat leik­kauk­set kosket­ta­vat juuri meitä.

Mart­ti­sen mukaan arki on jo muuten­kin hanka­loi­tu­nut ylei­sen hinto­jen nousun ja ener­gia­hin­to­jen kallis­tu­mi­sen vuoksi. Työläi­sen kukkaro on muuten­kin laih­tu­nut, eikä se näytä paksuun­tu­van tulevaisuudessakaan.

– Kaikki on tänä päivänä kallis­tu­nut. Halli­tuk­sen kautta vielä tulee lisää kaik­kea, mikä hanka­loit­taa arkea.

Tule­vai­suutta harmaan­nut­taa myös talous­ti­lanne. Tois­tai­seksi Sulzer Pump­silla työtä on riit­tä­nyt hyvin. Tilauk­sia on ollut, mutta hieman näyt­tää harmaalta myös pumppuyhtiöllä.

– Meillä on ollut viime vuodet hyviä, mutta nyt näyt­tää, että työkuorma keve­nee, Mart­ti­nen sanoo.

– Kotkan alueella on ollut isoissa yrityk­sissä leik­kausil­moi­tuk­sia. Ja totta kai ihmi­set miet­ti­vät, olem­meko seuraavia.

TÄMÄ OLI VASTA ALKUSOITTO

Sulzer Pump­silla työn­te­ki­jöitä ei tarvin­nut hoput­taa ulos­mars­siin. Pääluot­ta­mus­mies Mart­ti­nen uskoo, että ulos­marssi oli hyvä alku, mutta se ei vielä riitä.

– Oma mieli­pi­teeni on se, että enem­min­kin tämä oli ilmoi­tus, että olemme valmiit, Mart­ti­nen sanoo.

Väki oli täysillä mukana. Kenen­kään ei tarvin­nut ihme­tellä, että miksi lähde­tään ulosmarssiin.

– En usko, että tällä saadaan vielä mitään aikai­seksi. Mutta sillä varmasti saadaan herä­tet­tyä väkeä, että ollaan mukana. Sitten ollaan valmiita mene­mään eteen­päin, kun sen aika on.

Myös Teol­li­suus­lii­ton Etelä-Suomen alue­toi­mit­sija Tapio Anttila sanoo Kaak­kois-Suomessa liiton jäsen­kun­nan lähte­neen joukolla ulos­mars­sei­hin. Hoput­taa ei ole ketään tarvin­nut. Halli­tuk­sen leik­kaus­suun­ni­tel­mat herät­tä­vät suurta huolta jäsenissä.

Alue­toi­mit­sija Tapio Anttila Teol­li­suus­lii­ton Etelä-Suomen toiminta-alueelta kertoo, että halli­tuk­sen suun­ni­tel­mat ovat herät­tä­neet jäse­nis­tössä suurta huolta.

– Kyllä nämä kaikki ihmis­ten toimeen­tu­loon liit­ty­vät heiken­nyk­set herät­tä­vät huolta. Työt­tö­myys­tur­van heiken­nyk­set ja siihen liit­ty­vät sosi­aa­li­tur­van heiken­nyk­set silloin, kun ne vielä yhdessä paina­vat päälle. Sehän on yksit­täi­sille ihmi­sille karmea tilanne, Anttila sanoo.

 

Teol­li­suus­liitto järjes­tää syys–lokakuussa kolmen viikon ajan kolmena päivänä viikossa alueel­li­sia tunnin ulos­mars­seja vali­koi­duilla työpai­koilla vasta­lauseena Suomen halli­tuk­sen ajamalle leik­kaus­po­li­tii­kalle ja työeh­to­jen heiken­nyk­sille. Lue tästä lisää Teol­li­suus­lii­ton toimista.