Simo Keto, Miia Soininen ja Mikko Laitinen osallistuivat Teollisuusliiton valtuuston kevätkokoukseen 26.4.2023.

Valtuus­to­haas­tat­telu: Haas­teita riit­tää jatkos­sa­kin, mutta krii­sit ovat myös mahdol­li­suus kehit­tää toimintaa

TEKSTI ANTTI HYVÄRINEN
KUVAT TUUKKA RANTALA

Teol­li­suus­lii­ton valtuus­ton jäse­net eri sekto­reilta vetä­vät yhteen valtuus­to­kautta ja työmarkkinatilannetta.

Teol­li­suus­lii­ton valtuus­ton viisi­vuo­ti­sen kauden viimei­sessä kokouk­sessa 26.4.2023 tehtiin yhteen­ve­toja menneestä ja katsot­tiin tulevaan.

– Jos menneellä kaudella oli isoja krii­sejä, tilanne ei näytä helpot­tu­van, sanoo valtuus­ton jäsen Miia Soini­nen tekno­lo­gia­sek­to­rilta.

Valtuus­to­kau­den suurim­pia mullis­tuk­sia olivat työnan­ta­jia edus­ta­vien Metsä­teol­li­suus ry:n ja Tekno­lo­gia­teol­li­suus ry:n irtio­tot työehtosopimustoiminnasta.

Tekno­lo­gia­teol­li­suu­dessa yleis­si­to­vat työeh­to­so­pi­muk­set saivat jatkoa, sillä uuteen työnan­ta­jayh­dis­tyk­seen liit­tyi riit­tä­västi alan yrityk­siä. Metsä­teol­li­suu­dessa puoles­taan siir­ryt­tiin yritys­koh­tai­siin työehtosopimuksiin.

Mekaa­ni­sessa metsä­teol­li­suu­dessa lähes kaikki liiton jäse­net on neuvo­teltu yritys­koh­tais­ten työeh­to­so­pi­mus­ten piiriin. Samalla alan järjes­täy­ty­mi­saste on saatu selke­ään nousuun.

– Krii­seissä piilee myös mahdol­li­suus kehit­tää omaa toimin­taa, Soini­nen sanoo.

Tule­valla edus­kun­ta­kau­della ammat­tiyh­dis­tys­liik­keelle haas­teen heit­tää muodos­tu­massa oleva kokoo­muk­sen johtama oikeistohallitus.

KOLMIKANTA KANNATTAISI

Valtuus­ton jäsen Simo Keto puutuo­te­sek­to­rilta kertoo, että valtuus­to­kau­delta jäi mieleen epävarma toimintaympäristö.

– Vanhaan aikaan oli kolmi­kan­ta­neu­vot­te­lut ja sieltä saatiin tulos. Nyt on epävar­mem­paa, Keto sanoo.

Teol­li­suus­lii­ton puheen­joh­taja Riku Aalto vaati valtuus­tossa pitä­mäs­sään puheessa, että tule­valla halli­tus­kau­della työelä­mään ja työmark­ki­noi­hin liit­ty­vät asiat neuvo­tel­laan ja pääte­tään kolmi­kan­tai­sesti työmark­ki­naos­a­puol­ten ja valtio­val­lan kesken.

– Kolmi­kanta olisi todella tärkeä, mutta onko siihen haluk­kuutta, pohtii valtuus­ton jäsen Mikko Laiti­nen kemian sektorilta.

Olisi kaik­kien etu, että työmark­ki­nat ovat vakaat.

Soini­nen toteaa, että olisi ylimie­listä uudis­taa työmark­ki­noita ilman työmarkkinajärjestöjä.

– Täällä on asian­tun­ti­ja­tie­toa. Olisi kaik­kien etu, että työmark­ki­nat ovat vakaat, Soini­nen sanoo.

Kolmi­kan­tai­sesti valmis­tel­tuna myös eri näkö­kul­mat tule­vat kuul­luiksi. Yksi­puo­li­sessa valmis­te­lussa esimer­kiksi pieni­tu­loi­set voivat jäädä jalkoihin.

– Kaikilla pitäisi olla realis­ti­nen mahdol­li­suus pärjätä, Keto sanoo.

MAKSIMI ULOSMITATTIIN

Hiljat­tain valmiiksi saatu työmark­ki­na­kier­ros ja uudet työeh­to­so­pi­muk­set otet­tiin työpai­koilla vastaan rauhal­li­sin tunnelmin.

– Totta kai koro­tuk­set voisi­vat olla suurem­pia­kin, mutta pääsään­töi­sesti on hyvä, että riite­le­mättä pääs­tiin loppu­tu­lok­seen, Keto sanoo.

– Maksimi varmasti saatiin ulos­mi­tat­tua, vaikka kentällä moni oli tyyty­mä­tön, Laiti­nen arvioi.

Paikal­li­sesti jaet­ta­vat palkan­ko­ro­tuk­set pidet­tiin tällä kier­rok­sella minimissä.

– Yleis­ko­ro­tuk­sen raken­tee­seen oltiin tyyty­väi­siä, Soini­nen kertoo työpai­kan tunnelmista.

LIITTOKOKOUKSESTA JATKUVUUTTA

Teol­li­suus­lii­ton tule­vai­suutta linja­taan touko­kuun liit­to­ko­kouk­sessa, johon valit­tiin vaaleilla 442 edustajaa.

– Saatiin uusia ihmi­siä läpi. Tulee jatku­vuutta toimi­ja­jouk­koon, Soini­nen sanoo.

Kolmikko pohtii, että vaalien luon­tee­seen vaikut­taa suuresti, onko oma vaali­piiri alueel­li­nen vai valta­kun­nal­li­nen. Kampan­jointi on valta­kun­nal­li­sessa vaali­pii­rissä haastavaa.

Liit­to­ko­kous­vaa­leissa Soini­nen pääsi läpi, mutta Laiti­nen ja Keto jäivät tällä kertaa valitsematta.

– Itsellä jäi läpi­meno kolmen äänen päähän. On saanut keräillä itse­ään, mutta sellaista elämä on, Laiti­nen sanoo.

– Olen tyyty­väi­nen siihen, että sain käydä oikein hyviä keskus­te­luja, kun olin ehdolla, Keto kertoo.