Nina Wess­berg: Ett spel utan regler gynnar ingen

Det var en gång två fotbollsklub­bar. Låt oss kalla dem för ”Facket FC” och ”AC Arbets­gi­varna”. De spelade i samma liga, på samma plan.

Spelar­nas antal var det samma på planen, reglerna likaså. Inte kan man spela fotboll utan gemen­samma regler, var bägge lagen överens om. De kallade sin regel­bok för Kollektivavtalet.

Lagen spelade regel­bun­det mot varan­dra. Lagens tränare var kända och ansedda perso­ner, som lärde ut en tuff, men schysst spels­til. Efter­som lagen spelade med lite olika taktik, ledde det till att ibland Facket FC vann medan AC Arbets­gi­varna ibland tog en seger. Men alltid skakade spelarna hand efter matc­herna. Fair play var honnör­sord för lagen.

Publi­ken gillade matc­herna, det var spän­nande att följa med spelet och stäm­nin­gen på läktarna var god. Fansen var stolta över sina lag, klädde sig i lagens tröjor och skapade takt­fasta heja-ramsor.

Efter varje match som FC Facket vann anslöt sig allt fler till fanklub­ben, medlems­kap i FC Fackets fanklubb upplev­des som vana, en tradi­tion. Med FC Fackets medlems­kort kom man in gratis på varje match och läktarna fyll­des av FC Fackets anhängare.

FC Facket satsade på ett gedi­get junio­rar­bete. Genom att lära de unga hur man spelar fotboll på ett schysst fostra­des nya spelare till att ta ansvar i topplaget.

När säson­gen led mot sitt slut medde­lade AC Arbets­gi­varna plöts­ligt att de inte längre tänker spela enligt regel­bo­ken. Nästa säsong vill vi skapa helt nya regler, sa de.

Facket FC var förs­tum­mat. Hur i hela fridens namn kan man spela fotboll utan att ha regler? Nu får ni en ärlig chans att påverka varje match, sade AC Arbets­gi­varna, vi vill göra upp regler till­sam­mans med er och då blir det så mycket bättre.

När den nya säson­gen inled­des, började varje match med att lagen först försökte komma överens om var målen ska stå, var strec­ken på planen ska dras, hur länge en match ska pågå, vilken slags boll man ska spela med, hur många spelare det ska vara på planen samti­digt, hur många domare det behövs.

När säson­gen led mot sitt slut medde­lade AC Arbets­gi­varna plöts­ligt att de inte längre tänker spela enligt regel­bo­ken. Nästa säsong vill vi skapa helt nya regler, sa de.

För att inte tala om hur man får byta ut en spelare, hur man får passa, när är man i offside, hur gör man ett inkast, vilka fotbollss­kor får använ­das. Och så vidare och så vidare, listan blev lång.

Förhand­lin­garna om matchreglerna tog varje gång så lång tid att man aldrig kunde veta när själva matc­hen började. Matc­herna var också svåra att följa, då reglerna var olika i varje match.

Publi­ken på läkta­ren visste inte när matc­hen började eller slutade, om mål blev godkända eller inte eller när man det blev dags för klappa och tjoa. Den goda stäm­nin­gen var bortblåst.

Fansen rasade; de krävde lika­dana och tydliga regler för alla lag och alla matc­her. Det är enda sättet att garan­tera att lagen spelar med jämlika villkor!

De tågade ut på gator och torg, de ordnade namnin­sam­lin­gar, de skrev insän­dare i tidnin­gar, de uppvak­tade fotbollsför­bun­det och poli­ti­ker där de krävde sin rätt till jämlika matcher.

Folket var på fansens sida; så här kan det ju inte gå till, reglerna måste vara lika­dana för alla!

Snipp, snapp snut, så var sagan slut. Eller?

NINA WESSBERG
Orga­ni­sa­tion­som­buds­man vid Industrifacket

10.11.2020