Grundkurs för förtroendemän, 13 - 17.5.2019 Murikka-institutets utbildningslokal, Helsingfors. Eric Häger

CORONAKRISEN på Prevex i Nykar­leby: ”Vi lever i ovisshet”

”Vi satte alla bromsar i direkt”, säger huvudfört­roen­deman Eric Häger på vattenlås­till­ver­karen Prevex i Nykar­leby. Produk­tionen av vattenlås är kraftigt nerdragen med en ansenlig del av perso­nals­tyrkan permitterad.

3.4.2020

– För tillfället är det mellan 30 och 80 procent, lite beroende på avdel­ning, säger Häger.

Det är i och för sig ett rätt så speciellt läge då företaget som har 65 år på nacken för första gången någonsin varslat hela person­alen om permit­te­ringar. Det rör sig om 175 anställda i Nykar­leby, av vilka fler än 100 jobbar i produktionen.

Prevex är väldigt långt ett exportfö­retag. Mellan 80 och 90 procent av produk­tionen går på export, av det en stor del till de övriga nordiska länderna och ut i Europa.

–  Förra våren sålde vi väldigt bra och därför jobbade vi hela hösten på att bygga upp vårt lager­saldo. Nu plöts­ligt har en stor del av våra kunder stängt butikerna och här sitter vi med lagren fulla och ingen som köper.

Häger anser att samar­betsför­hand­lin­garna som ramlade i famnen på Nykar­le­byfö­re­taget ändå genomfördes i god anda.

– Folk har förståelse för situa­tionen. Vi har inte gjort något fel och vi här på Prevex kan inte påverka krisen ute i världen. Vi lever nu i ovisshet och vet inte hur länge det här varar. På kontoret har det här betytt inbes­pa­ringar på 30 procent och så har man sett över en del fasta utgifter, säger Häger.

Det som kanske bygger framtid­stro är ändå vetskapen om att företaget gick väldigt bra innan corona­pan­demin ställde till det.

– Antagligen kommer både en del av våra kunder och konkur­renter att gå under. Det är kanske inte köksre­no­ve­ringar som står högst på listan efter en sådan här akut kris. Så vi vet inte när vi startar upp och om vi har flera kunder eller färre.

FRÅN VATTENLÅS TILL SKYDDSVISIR FÖR VÅRDEN

Det finns också ljusglimtar i det förhopp­ningsvis tillfäl­liga mörkret. Tillsam­mans med Oravaisfö­re­taget Orapac har Prevex nu tillfäl­ligt gå över till att tillverka skalmar till skydds­visir som används inom vården. Det förut­satte inte några extra kostnader då formsprut­ning­sut­rust­ningen fanns på Prevex.

– Första ordern gick på 50 000 skalmar men följande ligger på 200 000. Därför har vi redan kallat in folk som varit permit­te­rade till jobbet. En del av dem har hunnit vara permit­te­rade bara i en dag. Allt material finns, vi behöver inte köpa in något för att tillverka skalmarna.

Om medicinsk utrust­ning är något som satsas mer på i företaget i framtiden är fortfa­rande oklart, men huvudfört­roen­de­mannen anser att det finns ett intresse för det.

– Hälsovård­sin­dustrin är vi klart intres­se­rade av i framtiden, säger Häger.

Folk har förståelse för situa­tionen. Vi har inte gjort något fel och vi här på Prevex kan inte påverka krisen ute i världen. Vi lever nu i ovisshet och vet inte hur länge det här varar, säger huvudfört­roen­deman Eric Häger.

Inom produk­tionen har man inte tills­vi­dare isolerat avdel­nin­garna från varandra. De flesta av drygt 50 tjäns­te­männen på Prevex i Nykar­leby jobbar hemifrån i mån av möjlighet.

– Det är känns som om man lever i två paral­lella världar samti­digt. I medierna läser man hur det är kaos i världen. Samti­digt fortsätter det vardagliga livet hemma som vanligt. Vi rör oss inte riktigt ute bland folk, utan håller oss hemma med familjen och handlar mat en gång i veckan.

Häger säger också att det som föror­sakat en del utmaningar är att det på Prevex finns det flera anställda med annat modersmål än svenska eller finska. På Prevex arbetar till exempel flera personer med rötterna i Vietnam eller Östeuropa.

– Vi har folk som talar varken svenska eller finska, så det är ytterst viktigt att facket till exempel skulle anlita översät­tare som översätter viktig infor­ma­tion även till andra språk.

EN STOR FÖRÄNDRING

– Det är ju mina första samar­betsför­hand­lingar någonsin och det finns inte heller någon mall hur ett företag ska agera under en global pandemi. Jag skulle vilja tacka både mina förtroen­de­valda kolleger och Industri­fac­kets personal för stödet jag fått under de senaste veckorna, säger Häger som blivit kontaktad av flera YTK:are på jobbet under den senaste tiden på grund av att ”man inte svarat i telefon där”.

– Jag har varit tvungen att säga ”ifall jag kunde svaret utantill så skulle jag ge det men tyvärr har vi inte resurser att hjälpa andra än våra egna medlemmar just nu”.

Man kan lugnt säga att förändringen kom snabbt och att den kommer att lämna någon typ av spår i oss alla. Häger anser att korona­pan­demin kommer oundvikligen att föra med sig en del omställ­ningar i samhället – förhopp­ningsvis också några positiva sådana.

–  Det verkar som om man återupp­byggt respekten och uppskatt­ningen för yrkesgrupper som är livsvik­tiga för att samhället ska fungera i den här krisen. Närvår­darna, de som jobbar inom hemvården och på dagis, städare. Vi kommer inte att glömma bort deras insatser under krisen när det här är över.

TEXT JOHANNES WARIS
FOTO KITI HAILA