Anu-Hanna Anttila: Yrittä­jä­riski leviää digitaa­li­silla työnvälitysalustoilla

Haluai­sitko jakaa aamulehtiä yrittä­jänä jakelu­pal­ve­lua­lalla? Entä maistui­si­vatko metsurin työt franc­hi­sing-yrittä­jänä metsäpalvelualalla?

Digitaa­li­silla työnvä­li­ty­sa­lus­toilla tarjo­taan edellä mainit­tujen teolli­suus­liit­to­laisten alojen yrittä­jä­töiden ohella satoja muita yrittä­jä­riskin sisäl­täviä tehtäviä. Niiden ilmes­ty­minen työnvä­li­ty­sa­lus­toille ei ole sattuma. Osansa siihen on TEM:n vuosina 2016–2017 toteut­ta­milla kärki­hank­keen ostopal­ve­lu­pi­lo­teilla, joissa kokeil­tiin ”yksityisten palve­lujen hyödyn­tä­mistä helpoimmin työllis­ty­vien asiakasryhmissä”.

Tarkoi­tuk­sena oli tehostaa palkan­saa­jien lisäksi yrittä­jien, kevyty­rit­tä­jien ja keikkai­li­joiden työteh­tä­vien välitystä. Taustalla vaikutti se, että vaikka työttö­mällä ei ole velvol­li­suutta ottaa yrittä­jä­työtä vastaan, hän voi perustaa yrityksen. Vaivihkaa yrittä­jyyttä alettiin ajaa vartee­no­tet­ta­vaksi työllistymistavaksi.

Välite­tyissä yrittä­jä­töissä on kyse joko ketju­yrit­tä­jyy­destä tai alihan­kin­nasta. Lisäksi jotkut hakevat ilmoi­tuk­silla ”kumppa­niy­rit­täjää”, eivätkä ryhdy työnan­ta­jay­rit­tä­jäksi, joka palkkaisi työnte­ki­jöitä. Edellisten rinnalla etsitään myös yritys­toi­minnan jatkajia, kun omistajat haluavat eläköityä.

Erityi­sesti yrittäjiä haetaan koti- ja hoiva­pal­ve­luihin ja kaupan alalle. Töiden palve­lul­lis­tu­minen onkin yksi työelämän suurista muuto­stren­deistä. Myös teollisen työn palve­lul­lis­tu­mi­sesta on nähtä­vissä merkkejä, työtä on tarjolla esimer­kiksi metal­li­työ­pal­ve­luissa ja varas­toin­ti­pal­ve­luissa. Yrittä­jä­työtä tarjot­tiin alkuvuonna työnvä­li­ty­sa­lus­toilla esimer­kiksi ompeli­joille, autona­sen­ta­jille, levysep­pä­hit­saa­jille, varas­to­työn­te­ki­jöille, lehden­ja­ka­jille ja metsäkoneenkuljettajille.

”Yrittä­jä­riski leviää myös yhteis­kun­nalle, joka erilai­silla tuilla paikkaa ihmisten epävarmaa toimeen­tuloa ja alhaista ansiotasoa.”

Mitä hyötyä työn teettä­mi­sestä yrittä­jä­työnä on työn teettä­jälle tai ”kumppa­niy­rit­tä­jälle”? Paljonkin. He joko kaihtavat työnte­ki­jöitä palkkaa­vaksi työnan­ta­jay­rit­tä­jäksi ryhty­mistä tai haluavat jakaa yrittä­jä­ris­kiään toisille. Kun ei toimi työnan­ta­jana, välttää maksa­masta työvoi­masta koituvat eläke- ja muut kulut. Samalla vastuu niiden hoita­mi­sesta ja yrittä­jä­ris­kistä siirre­tään sille, joka yrittä­jyy­teen tarttuu.

Monesti riski leviää myös yhteis­kun­nalle, joka erilai­silla tuilla paikkaa ihmisten epävarmaa toimeen­tuloa ja alhaista ansio­tasoa. Monet yksiny­rit­täjät ja itsensä työllis­täjät tekevät palkka­työtä yritys­toi­minnan ohella tai osan vuodesta. Toisin sanot­tuna yhä useampi tekee niin kutsuttua kombi­työtä eli yhdistää erilaisia ansaintamuotoja.

Yrittä­jä­töiden tarjon­nalla ja niiden kirjaa­mi­sella avoimiksi työpai­koiksi on suotuisa vaikutus TEM:n tilas­toihin. Avoimia työpaik­koja saadaan määräl­li­sesti enemmän, kun tarjolla on myös määrä­ai­kaisia vuokra‑, pätkä- ja osa-aikatöitä. Ja kun yrityk­sellä on jatkuva rekry­tointi päällä, sama työpaik­kail­moitus julkais­taan joka kuukausi uutena. Aina ei suinkaan ole kysymys kasvavan bisneksen tuotta­masta työvoi­ma­tar­peesta, vaan jatkuva rekry­tointi voi kertoa myös suuresta työvoiman läpivirtauksesta.

Tämä kaikki on hyvä pitää mielessä, kun media kertoo avoimia työpaik­koja olevan ”tarjolla selvästi aiempaa enemmän” ja julki­sessa työnvä­li­tyk­sessä ”enemmän kuin koskaan aiemmin”. Mieli­kuvan avoimien työpaik­kojen ylitar­jon­nasta luo myös se, että samoista työpai­koista ilmoi­te­taan usealla eri kanavalla.

Kaikesta huoli­matta on selvä, että töitä ja erityi­sesti palkka­töitä on tarjolla mukavasti talouden piris­ty­misen myötä.

ANU-HANNA ANTTILA
Teolli­suus­liiton tutkimuspäällikkö

Lisätietoa:

Anu-Hanna Anttila & Päivi Berg (2018): Osa-aikatyöt ja itsen­sä­työl­lis­tä­minen yleis­tyvät hauras­te­tuilla työmark­ki­noilla. Talous & Yhteis­kunta 1/​2018.

Oosi, Olli ym. (2017) Työnvä­li­tyksen kärki­hank­keen pilot­tien toiminta- ja arvioin­ti­tut­kimus. TEM, Helsinki.

Liisa Poussa (2016): Muuttuvan työelämän muuttuva sanasto

Anna Pärnänen & Hanna Sutela (2018): Yrittäjät Suomessa 2017. Tilas­to­keskus, Helsinki.

KUVA KITI HAILA