Kompisarna Vladyslav Khomenko och Volodymyr Havrushko: ”Vardag att vara med i facket”
Ukrainarna Vladyslav Khomenko och Volodymyr Havrushko lärde känna varandra när de plockade tomater i Agrifuturas växthus i Björneborg. Båda har arbetat på olika platser både i Finland och utomlands. Männen förenas av ett gemensamt intresse och en liknande familjesituation.
VLADYSLAV KHOMENKO (VLAD): Vi lärde känna varandra när jag kom hit för ungefär tre år sedan för att arbeta på Agrifutura Tomaatit. Då arbetade både Vova och jag i växthusen. Nu jobbar jag på packningsavdelningen, eftersom det är bra att byta arbetsuppgifter ibland, och här är det möjligt.
VOLODYMYR HAVRUSHKO (VOVA): Jag har varit här i drygt ett år längre än Vlad. Jag plockar tomater i växthuset och rör mig i gångarna med plockliften.
VLAD: Vi träffades första gången här i Björneborg, men det som först och främst förenar oss är att vi båda kommer från Ukraina. Jag kommer själv från Sumy i norra Ukraina.
VOVA: Jag kommer från Lviv i västra Ukraina. I Ukraina studerade jag teologi vid ett ortodoxt prästseminarium. Senare åkte jag utomlands för att arbeta och jag har bland annat jobbat på byggarbetsplatser i Israel och Spanien innan jag kom till Finland.
Det är lättare att kombinera jobb och familjeliv.
BEFINNER SIG I SAMMA SITUATION
VLAD: Jag utbildade mig till matematiklärare i hemlandet och studerade sedan vidare till agronom. Under studietiden arbetade jag i Sverige och Danmark. Jag kom till Finland första gången 2019. Jag har arbetat på trädgårdar och gårdar i Laitila och Kauhajoki. Där träffade jag också min fru på jobbet. Vi har en liten son.
VOVA: Jag har också varit i Finland flera gånger och bland annat plockat blåbär runt om i landet. Jag och min fru flyttade tillsammans till Finland och nu har vi en liten son som föddes här i Björneborg. Vi hjälper också mina äldre föräldrar i Ukraina.

VLADYSLAV KHOMENKO
Växthusarbetare
Agrifutura Tomaatit Oy, Björneborg
VLAD: Det bästa här är att livet står på en stabil grund. Livet är riktigt bra just nu. Vi får lön och kan betala våra räkningar. Jag och min fru hjälper också våra familjer i Ukraina. Framtiden där är osäker. Tiden får utvisa vad som händer.
VOVA: Här har vi allt vi behöver: familj, arbete och olika tjänster, skolor och hälsovård nära. Björneborg är annorlunda än Madrid, det är klart. Och även om jag kunde ha tjänat mer i Israel trivs jag här. Jag tycker om arbetskulturen här. Det är lättare att jobb och familjeliv att gå ihop här i Finland.
VLAD: Arbetskulturen här är i stort sett densamma som i Sverige och Danmark. Jag ser inga stora skillnader mellan länderna. I Norden följer man arbetslagstiftningen.
GEMENSAMMA SAMTALSÄMNEN
VLAD: Vi hinner prata med varandra på jobbet vid lunchtid och på pauserna. Dessutom träffas vi på helgerna. Vi har till exempel grillat tillsammans med våra familjer.
VOVA: Det är bra att veta att man har en pålitlig vän som man kan kontakta och be om hjälp om det skulle uppstå en nödsituation.
VLAD: När vi pratade märkte vi att vi också har ett gemensamt intresse. Vi kan diskutera placeringar tillsammans. Vi följer båda börskurserna på nätet. Man måste tänka på framtiden. Det skulle vara bra att ha lite besparingar när man går i pension.

VOLODYMYR HAVRUSHKO
Växthusarbetare
Agrifutura Tomaatit Oy, Björneborg
VOVA: Vi pratar om det här eftersom det intresserar oss båda. Men det är inte lätt att följa allt så noga att man förstår allt som hör till. Till exempel kräver det mycket arbete att reda ut hur placeringar beskattas.
VLAD: Arbetsplatsen har erbjudit oss en grundkurs i finska, men för att lära sig språket mer på djupet skulle det krävas mer tid. Just nu fokuserar man mer på arbete och familj och hemma talar jag ukrainska med min fru.
FACKET ERBJUDER ETT SKYDD
VOVA: Vänner rekommenderade att vi skulle gå med i facket, så vi är medlemmar i Industrifacket. Jag har också deltagit i kurser som ordnats av facket i Tammerfors. Där har man till exempel gått igenom frågor som gäller anställningsavtal. Industrifackets Murikkainstitut är ett trevligt ställe.
VLAD: Att vara med i facket är mer politiskt i Ukraina än i Finland. Här är det vardag. Det viktigaste är att medlemskapet ger oss skydd. Jag har själv deltagit i fackets kurser i Åbo och Vasa och där vi fick tolkning till ukrainska.
VOVA: Vi har också olika aktiviteter här på arbetsplatsen. För ett par år sedan ordnade arbetsgivaren en gemensam kryssning till Åland för oss anställda.
VLAD: Det är också trevligt att arbetsgivaren har kommit ihåg de anställda varje jul.



