Ammattiliittojen jäsenille veronkevennys Saksassa – ”Järjestäytymisvapaus on oikeusvaltion perusosa”
Saksan hallitus laajensi ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeutta. Se haluaa tukea ammatillista järjestäytymistä sosiaalisen oikeusvaltion tärkeänä osana.
Ammattiliitojen jäsenten verot laskevat Saksassa tämän vuoden alusta. Kristillisdemokraatti Friedrich Merzin johtama hallitus kirjasi viime keväänä hallitusohjelmaansa, että liittojen jäsenyydelle on oltava kansalaisyhteiskuntaa tukevia verokannusteita.
Ohjelmapuheessaan parlamentille liittokansleri Merz korosti, että työnantajien ja työntekijöiden järjestöt kantavat vastuuta ja ne tarvitsevat luottamuksenosoituksen. Enemmän vapautta ja tukea epäluottamuksen ja lisääntyvän sääntelyn sijasta, hän sanoi.
Saksan verotuksessa on Suomen työtulovähennystä muistuttava 1 230 euron vähennys, Werbungskostenpauschale. Kaikki työelämässä olevat saavat sen automaattisesti, ellei heillä ole osoittaa enemmän työhön liittyviä hyväksyttäviä kuluja.
Työnantajien ja työntekijöiden järjestöt kantavat vastuuta ja ne tarvitsevat luottamuksenosoituksen.
Mikäli työhön liittyvät kulut ja ammattiliiton jäsenmaksu jäivät yhdessä alle tuon rajan, jäsenyys ei aiemmin tuonut verohyötyä. Sen sai, jos kulut ja jäsenmaksu ylittivät 1 230 euroa vuodessa.
Tätä ammattiliitot arvostelivat. Keskusjärjestö DGB sanoi, että ammattiliiton jäsenyydelle ei käytännössä ollut verokannustinta. Koska kaikki saivat saman verovähennyksen, asetti käytäntö liittojen jäsenet ei-jäseniin nähden epäedulliseen asemaan. DGB vastaa suomalaista SAK-keskusjärjestöä ja sen liittojen jäsenmaksut ovat 300–600 euroa vuodessa.
Saksan hallituksessa istuu kolme puoluetta. Kaksi kokoomuksen veljespuoluetta, kristillisdemokraattien CDU ja heidän baijerilainen sisarpuolueensa CSU sekä sosialidemokraattien SPD. Hallituksen suuri linja on rakentaa kansalaisyhteiskuntaa ja luottamusta vastauksena aikamme repiviin jakoihin.
TUKI JÄRJESTÄYTYMISVAPAUDELLE
Saksan parlamentti muuttikin verolainsäädäntöä tukemaan vuoden 2026 alusta ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennystä. Jäsenmaksu ei enää ole osa työtulovähennystä, vaan sen saa nyt vähentää verotuksessa kokonaisuudessaan.
Tämä vastaa järjestelyä, jonka Saksan liittokanslerin aatekumppani Petteri Orpon hallitus Suomessa lakkautti. Saksan parlamentissa laajennettu verovähennys sai tuen kaikilta puolueilta oppositiota myöten, paitsi äärimmäisen oikeiston AfD:ltä.
”Ammattiliitot täyttävät keskeisen toiminnon Saksan Liittotasavallan työ- ja elinkeinojärjestyksessä. Kollektiivinen järjestäytymisvapaus on sosiaalisen oikeusvaltion kantava perusosa”, perusteli hallitus lakiehdotustaan verovähennyksen parantamiseksi.
Ammattiliitot täyttävät keskeisen toiminnon Saksan Liittotasavallan työ- ja elinkeinojärjestyksessä.
Hallitus totesi esityksessään veromuutoksen vahvistavan perustuslain 9. pykälän 3. momentin takaamaa ammatillista järjestäytymisvapautta. Se tukee työmarkkinaosapuolten toimintakykyä ja edistää niiden jäsenten osallistumisvalmiutta, hallitus perusteli.
Teollisuuden ammattiliitto IG Metall laski, miten muutos vaikuttaa. Jäsenen säästö on 25–36 prosenttia jäsenmaksusta. Tyypillisellä 52 200 euron vuosituloilla IG Metallin jäsenmaksu on 522 euroa vuodessa.
Tämän summan ansaitsevan perheettömän jäsenen nettotulo oli viime vuonna 33 477 euroa, lakimuutoksen jälkeen tänä vuonna 33 644 euroa. Säästö on 167 euroa, liitto laskee.
LUE MYÖS:


