Kolme henkilöä seisovat yleisön edessä korokkeella. Heidän takanaan on sinisiä sekä musta-puna-keltaisia lippuja.
Saksan liittokansleri Friedrich Merz, valtiovarainministeri Lars Klingbeil ja IG Metall -ammattiliiton puheenjohtaja Christiane Benner Saksan autoteollisuutta käsitelleessä tiedotustilaisuudessa lokakuussa 2025.

Ammat­ti­liit­tojen jäsenille veron­ke­vennys Saksassa – ”Järjes­täy­ty­mis­va­paus on oikeus­val­tion perusosa”

6.2.2026

TEKSTI HEIKKI JOKINEN
KUVA JOHN MACDOUGALL/AFP/LEHTIKUVA

Saksan hallitus laajensi ammat­ti­liit­tojen jäsen­mak­sujen verovähennys­oikeutta. Se haluaa tukea ammatil­lista järjes­täy­ty­mistä sosiaa­lisen oikeus­val­tion tärkeänä osana.

Ammat­ti­lii­tojen jäsenten verot laskevat Saksassa tämän vuoden alusta. Kristil­lis­de­mo­kraatti Friedrich Merzin johtama hallitus kirjasi viime keväänä halli­tus­oh­jel­maansa, että liittojen jäsenyy­delle on oltava kansa­lai­syh­teis­kuntaa tukevia verokannusteita.

Ohjel­ma­pu­hees­saan parla­men­tille liitto­kans­leri Merz korosti, että työnan­ta­jien ja työnte­ki­jöiden järjestöt kantavat vastuuta ja ne tarvit­sevat luotta­muk­se­no­soi­tuksen. Enemmän vapautta ja tukea epäluot­ta­muksen ja lisään­tyvän sääntelyn sijasta, hän sanoi.

Saksan verotuk­sessa on Suomen työtu­lo­vä­hen­nystä muistut­tava 1 230 euron vähennys, Werbungs­kos­ten­pauschale. Kaikki työelä­mässä olevat saavat sen automaat­ti­sesti, ellei heillä ole osoittaa enemmän työhön liittyviä hyväk­syt­täviä kuluja.

Työnan­ta­jien ja työnte­ki­jöiden järjestöt kantavat vastuuta ja ne tarvit­sevat luottamuksenosoituksen.

Mikäli työhön liittyvät kulut ja ammat­ti­liiton jäsen­maksu jäivät yhdessä alle tuon rajan, jäsenyys ei aiemmin tuonut verohyötyä. Sen sai, jos kulut ja jäsen­maksu ylittivät 1 230 euroa vuodessa.

Tätä ammat­ti­liitot arvos­te­livat. Keskus­jär­jestö DGB sanoi, että ammat­ti­liiton jäsenyy­delle ei käytän­nössä ollut verokan­nus­tinta. Koska kaikki saivat saman verovä­hen­nyksen, asetti käytäntö liittojen jäsenet ei-jäseniin nähden epäedul­li­seen asemaan. DGB vastaa suoma­laista SAK-keskus­jär­jestöä ja sen liittojen jäsen­maksut ovat 300–600 euroa vuodessa.

Saksan halli­tuk­sessa istuu kolme puoluetta. Kaksi kokoo­muksen veljes­puo­luetta, kristil­lis­de­mo­kraat­tien CDU ja heidän baije­ri­lainen sisar­puo­lu­eensa CSU sekä sosia­li­de­mo­kraat­tien SPD. Halli­tuksen suuri linja on rakentaa kansa­lai­syh­teis­kuntaa ja luotta­musta vastauk­sena aikamme repiviin jakoihin.

TUKI JÄRJESTÄYTYMISVAPAUDELLE

Saksan parla­mentti muuttikin verolain­sää­däntöä tukemaan vuoden 2026 alusta ammat­ti­liit­tojen jäsen­mak­sujen verovä­hen­nystä. Jäsen­maksu ei enää ole osa työtu­lo­vä­hen­nystä, vaan sen saa nyt vähentää verotuk­sessa kokonaisuudessaan.

Tämä vastaa järjes­telyä, jonka Saksan liitto­kans­lerin aatekump­pani Petteri Orpon hallitus Suomessa lakkautti. Saksan parla­men­tissa laajen­nettu verovä­hennys sai tuen kaikilta puolueilta opposi­tiota myöten, paitsi äärim­mäisen oikeiston AfD:ltä.

”Ammat­ti­liitot täyttävät keskeisen toiminnon Saksan Liitto­ta­sa­vallan työ- ja elinkei­no­jär­jes­tyk­sessä. Kollek­tii­vinen järjes­täy­ty­mis­va­paus on sosiaa­lisen oikeus­val­tion kantava perusosa”, perus­teli hallitus lakieh­do­tus­taan verovä­hen­nyksen parantamiseksi.

Ammat­ti­liitot täyttävät keskeisen toiminnon Saksan Liitto­ta­sa­vallan työ- ja elinkeinojärjestyksessä.

Hallitus totesi esityk­ses­sään veromuu­toksen vahvis­tavan perus­tus­lain 9. pykälän 3. momentin takaamaa ammatil­lista järjes­täy­ty­mis­va­pautta. Se tukee työmark­ki­naos­a­puolten toimin­ta­kykyä ja edistää niiden jäsenten osallis­tu­mis­val­miutta, hallitus perusteli.

Teolli­suuden ammat­ti­liitto IG Metall laski, miten muutos vaikuttaa. Jäsenen säästö on 25–36 prosenttia jäsen­mak­susta. Tyypil­li­sellä 52 200 euron vuosi­tu­loilla IG Metallin jäsen­maksu on 522 euroa vuodessa.

Tämän summan ansait­sevan perheet­tömän jäsenen netto­tulo oli viime vuonna 33 477 euroa, lakimuu­toksen jälkeen tänä vuonna 33 644 euroa. Säästö on 167 euroa, liitto laskee.

LUE MYÖS:

Hallitus rikkoo työmark­ki­noita veropo­li­tii­kal­laan – kymppi kuussa pois työntekijän lompa­kosta (Tekijä 27.5.2025)