Työntekijäjärjestöt SAK ja STTK järjestivät 1.2.2024 Helsingissä Senaatintorilla STOP nyt! -mielenosoituksen, jolla vastustettiin Orpon-Purran oikeistohallituksen työntekijävastaisia toimia.

Suomi luisussa – halli­tuksen toimet heiken­tävät ay-oikeuksia

13.8.2024

TEKSTI HEIKKI JOKINEN
KUVA TUUKKA RANTALA

Suomi putosi maailman työnte­ki­jöille parhaim­pien maiden ryhmästä, ainoana pohjois­maana, raportoi ay-liikkeen maail­man­jär­jestö ITUC.

Orpon-Purran hallitus linjaa, että se pyrkii toimil­laan vähen­tä­mään Suomen vetovoi­ma­te­ki­jöitä maahan­muut­ta­jille. Samalla nämä toimet tietysti heiken­tävät kaikkien suoma­laisten sosiaali- ja työttömyysturvaa.

Työelämän oikeuk­sien heiken­tä­mi­sessä hallitus on onnis­tunut erityisen hyvin: Suomi putosi tänä vuonna maailman työnte­ki­jöille parhaim­pien maiden ryhmästä, ainoana pohjois­maana. Vertailun laatii ay-liikkeen maail­man­jär­jestö ITUC. Sen yhdes­toista vuosit­tainen raportti ITUC Global Rights Index julkais­tiin kesäkuussa.

ITUC jakaa maailman maat viiteen ryhmään sen perus­teella, miten työelämän oikeudet toteu­tuvat käytän­nössä. Suomi on aina ollut kärki­jou­kossa, yksikään aiemmista halli­tuk­sis­tamme ei ole pystynyt Suomea siitä pudottamaan.

Muutoin parhain ryhmä säilyi samana. Neljän pohjois­maan lisäksi mukaan mahtuivat Italia, Irlanti, Itävalta ja Saksa. Suomen uudessa viite­ryh­mässä on 21 maata, kuten Ghana, Malawi ja Moldova. Suomi on kahdessa parhaim­massa ryhmässä ainoa maa, jonka sijoitus laski.

Suomi on kahdessa parhaim­massa ryhmässä ainoa maa, jonka sijoitus laski.

ITUC kerää tietoja ay- ja työelä­mä­oi­keuk­sien loukkauk­sista koko maail­masta. Raporttia varten tietoja verra­taan kansain­vä­li­siin sopimuk­siin kirjat­tuihin 97 oikeu­teen. Tulos ratkaisee maan luokituksen.

Suomen luisu alaspäin ei ole raportin ainoa ikävä uutinen. Yritysten ja halli­tusten pyrki­mykset polkea ay- ja työelä­mä­oi­keuksia ovat yhä kiihty­neet maail­malla. Yhdek­sässä maassa kymme­nestä rikot­tiin lakko-oikeutta, kahdek­sassa kymme­nestä sopimusoi­keutta. Lähes puolessa maista pidätet­tiin tai vangit­tiin ay-aktiiveja.

Venäjän sota Ukrai­nassa sekä Israelin aiheut­tama laaja tuho Gazassa ja miehi­tyksen kiris­tä­minen Länsi­ran­nalla ovat heiken­tä­neet oikeuksia entises­tään kaikissa näissä neljässä maassa.

Maailman kymmenen huonointa maata työnte­ki­jöille ovat Bangla­desh, Ecuador, Egypti, Eswatini, Filip­piinit, Guate­mala, Myanmar, Tunisia, Turkki ja Valko-Venäjä. Niissä oikeuk­sien toteu­tu­mi­sesta ei ole mitään takeita.

Raportin viiden maaryhmän alapuo­lelle jää vielä 12 romah­ta­nutta maata, kuten Haiti, Libya ja Syyria.

Poliit­tinen lakko Nigeriassa

Toisin kuin Suomessa, Nigeriassa voi järjestää pitkänkin poliit­tisen lakon. Kaksi maan keskus­jär­jestöä aloitti kesäkuussa poliit­tisen lakon ilman päätty­mis­päivää. Ne vaativat vähim­mäis­palkan korot­ta­mista yli halli­tuksen tarjoaman 60 000 nairan (37 euroa). Liitot kuitenkin lopet­tivat lakon pian, jotta neuvot­telut saadaan käyntiin.

Lakosta rapor­toinut nigeria­lais­lehti Vanguard kertoo, että Nigeriassa tapahtuu silti hyvin paljon työnte­ki­jöiden oikeuk­sien rikko­muksia. Tuoreessa työelämän oikeuksia maail­massa selvit­tä­neessä ITUC Global Rights Index ‑rapor­tissa se onkin yksi sijoi­tus­taan pudot­ta­neista. Tällaisia maita oli 13, muun muassa Suomi, lehti valistaa nigerialaisia.

 

Lue juttu englanniksi!