Juho Mäkinen, Tero Mäkinen, Kari Siuro ja Teijo Haukijärvi olivat #PainavaSyy-toimintapäivien lakkovahdissa perjantaina 2.2. UPM-Kymmenen Korkeakosken sahalla Juupajoella.

Lakossa UPM-Kymmenen Korkea­kosken sahalla: ”Halli­tuksen täytyy kantaa oma vastuunsa lakon hintalapusta”

TEKSTI MEERI YLÄ-TUUHONEN
KUVAT JA VIDEO EMMI KALLIO

Korkea­kosken sahan työnte­kijät Juupa­joella toivovat Petteri Orpon halli­tuk­selta yhteis­työ­kykyä ja raken­tavaa neuvot­te­luo­tetta. He ovat henki­sesti valmiita uuteen lakkoon.

Teolli­suus­liitto järjesti 1.–2.2.2024 kaksi­päi­väisen poliit­tisen lakon, jolla vastus­te­taan Suomen halli­tuksen suunnit­te­lemia leikkauksia ja työelä­mä­hei­ken­nyksiä. Lakon piirissä on 740 toimi­paikkaa ja noin 60 000 teolli­suuden työnte­kijää. Lakko on osa SAK:laisten liittojen yhteistä Painava syy ‑kampanjaa.

UPM-Kymmenen Korkea­kosken sahan pääluot­ta­mus­mies Tero Mäkinen ja Teolli­suus­liiton järjes­tä­mis­toi­mit­sija Jussi-Pekka Ahonen kertovat terveiset maan hallitukselle.

Juupa­joen Sahan­tiellä on perjan­tai­aa­muna poikkeuk­sel­lisen hiljaista. Siellä sijait­seva UPM-Kymmene ‑konser­niin kuuluva Korkea­kosken saha on toista päivää lakossa.

– Lakko­rin­tama on pitänyt hyvin. Osallis­tumme nyt toista kertaa halli­tuksen työelä­mä­hei­ken­nyksiä vastus­ta­vaan lakkoon, kertoo pääluot­ta­mus­mies, kunnos­sa­pi­toa­sen­taja Tero Mäkinen.

Paikal­linen sopiminen voi olla toimivaa, jos työpai­kalla on hyvä henki, sanoo pääluot­ta­mus­mies, kunnos­sa­pi­toa­sen­taja Tero Mäkinen.

Edellisen kerran Korkea­kosken saha seisoi miele­nil­mauksen vuoksi marras­kuussa. Mänty­saha työllistää kaikkiaan 80 ihmistä. Heistä tuotan­nossa on lähes 70.

– Se helpottaa yksilön osallis­tu­mista lakkoon, kun sen mitta­suhde on tuotu vahvasti julki­suu­teen. Näin laajalla lakolla on pakko olla vaiku­tusta, Mäkinen miettii.

RIVIT TIIVISTYVÄT

Tero Mäkisen lisäksi sahan portilla lakkoa vartioi varapää­luot­ta­mus­mies, sahatyön­te­kijä Teijo Hauki­järvi. Kaksikko oli torstaina paikalla Helsin­gissä järjes­te­tyssä suurmielenosoituksessa.

– Olin ensim­mäistä kertaa mukana suurmie­le­no­soi­tuk­sessa. Siellä oli kaikin puolin hyvä tunnelma. Olen lakossa, jotta työelämän pelisäännöt eivät heikke­nisi, Hauki­järvi sanoo.

Varapää­luot­ta­mus­mies, sahatyön­te­kijä Teijo Hauki­järvi on lakossa, jotta työelämän pelisäännöt eivät heikkenisi.

Hauki­järvi toimi pitkään Korkea­kosken sahan pääluot­ta­mus­mie­henä. Painava syy ‑kampanjan aikana Teolli­suus­liitto on saanut kymmen­kunta uutta jäsentä sahan väestä, hän kertoo.

– Halli­tuksen suunni­telmat ovat selvästi aktivoi­neet työnte­ki­jöitä liitty­mään ammat­ti­liit­toon. Monen kelkka on nyt kääntynyt meidän eduksi, Mäkinen lisää.

Kyllähän sen näkee kaikesta, ettei hallitus ole yhteistyökykyinen.

Hauki­järvi on huolis­saan erityi­sesti siitä, kuinka lapsi­per­heet pärjäävät, jos leikkaukset toteu­tuvat, sillä moni halli­tuksen kaavai­le­mista heiken­nyk­sistä osuu juuri heihin.

– Vastustan myös ensim­mäisen sairaus­lo­ma­päivän muutta­mista palkat­to­maksi. Kyllä silläkin seurauk­sensa on, jos työnte­kijät rupeavat tulemaan kipeinä töihin.

HINTALAPPU HUOLETTAA

Korkea­kosken sahan kuivaamon piipuista tuprut­telee savua Juupa­joen taivaalle, mutta itse kuivaus­toi­minta on lakko­päivät tyhjä­käyn­nillä, Mäkinen kertoo.

– Työnte­kijät eivät lisää kuivaa­moon puuta­varaa eivätkä poista sitä sieltä. Se on työnan­tajan vastuulla, jos tavara kuivuu liikaa. Ainoas­taan sahan oma lämpö­voi­mala ei kuulu lakon piiriin.

Jos sopimalla jotain koite­taan saada aikaa, kaikkien tarvit­sisi tulla vastaan.

Korkea­kosken saha pysähtyi tasaamon yövuoron päätyttyä torstai­aa­muna kello 6.00. Työnte­kijät palaavat töihin maanan­taina. Tero Mäkistä mieti­tyt­tävät lakon kustannukset.

– En haluaa edes tietää, mitä tämä maksaa Suomelle tai työnan­ta­jal­leni. Halli­tuksen täytyy kantaa oma vastuunsa lakon hintalapusta.

Hänen veljensä, kunnos­sa­pi­toa­sen­taja Juho Mäkinen on samoilla linjoilla.

– Hallitus ei voi sanoa, että me olemme yksin aiheut­ta­neet tämän, kun se ei suostu raken­ta­viin neuvot­te­luihin. Jos sopimalla jotain koite­taan saada aikaa, kaikkien tarvit­sisi tulla vastaan.

Kunnos­sa­pi­toa­sen­taja Juho Mäkistä harmittaa, että lakosta kärsii myös oma työnan­taja, joka maksaa hänen ja muiden Korkea­kosken sahalla työsken­te­le­vien palkan.

Juho Mäkinen toimii lakko­vah­tina puolus­taak­seen muun muassa lakko-oikeutta.

– Se on meidän ainoa keinomme puolus­tautua eikä se missään nimessä kuulosta hyvältä, että sitä aiotaan rajata.

UUSI SUURLAKKO

Perjan­taina puolilta päivin miehet saavat puheli­miinsa viestin Teolli­suus­lii­tosta. Viesti kuuluu näin: Työpaik­kasi on lakossa 14.–16.2. Lakko koskee tes:n mukaisia töitä ja työntekijöitä.

– Ei nyt päässyt isosti yllät­tä­mään, että tämä ei jäänyt tähän. Olemme jo henki­sesti valmiita siihen, että lakot jatkuvat, Tero Mäkinen toteaa.

– Kyllähän sen näkee kaikesta, ettei hallitus ole yhteis­työ­ky­kyinen. Samalla se kiusaa työnan­ta­jiakin, tuumaa puoles­taan Haukijärvi.

Juupa­joella toimiva UMP Korkea­kosken saha on mänty­saha. Se tuottaa vuodessa 350 000 kuutiota sahatavaraa.

Juho Mäkinen uskoo, että Korkea­kosken sahalla riittää taiste­lu­tahtoa etenkin nyt, kun järjes­täy­ty­mi­sas­tekin on noussut.

– Toivon kuitenkin, että asiat pystyt­täi­siin sopimaan siellä isolla kirkolla, ettei meidän tarvit­sisi täällä toisiamme kytätä.

Mäkisen veljekset viettävät lakko­päivän illan työka­ve­reiden seurassa. Heillä on tiedossa sahan kunnos­sa­pidon saunailta. Sauno­misen lisäksi luvassa on jääkiekko-ottelu Ilves-Kärpät.

– Olemme sopineet esimiehen kanssa, että saunassa ei sahata. Se on lakona­laista työtä, Juho Mäkinen veistelee.

Olemme jo henki­sesti valmiita siihen, että lakot jatkuvat.

Teolli­suus­liitto on järjes­tänyt viime syksystä alkaen tunnin mittaisia ulosmars­seja ja päivän lakkoja useilla toimi­pai­koilla ympäri Suomea vasta­lauseena Suomen halli­tuksen ajamalle leikkaus­po­li­tii­kalle ja työeh­tojen heiken­nyk­sille. Lue tästä lisää Teolli­suus­liiton toimista:Paina­vaSyy – Teolli­suus­liitto.