Kuopiolaiset Juha ja Auli Juutinen iloitsevat siitä, että liiton aluetoimisto on nykyisin Varkauden sijasta heitä lähellä Kuopiossa. Kuvassa myös Itä-Suomen aluetoimitsijat Mika Kolehmainen (vas.) ja Jouni Larmi.

Lupsakka jäsentapahtuma toi kesäsään Savoon

15.6.2023

TEKSTI VUOKKO VILJAKKA
KUVAT AKSELI MURAJA

Itä-Suomen Me olemme liit­to ‑jäsen­ta­pah­tu­ma oli huip­pusu­osit­tu. Paikat menivät paris­sa min­uutis­sa. Sata jäsen­tä mah­tui mukaan Kuo­pios­ta Savon­lin­naan laa­jen­tuneeseen tapah­tu­maan. Kun tieto­visan vas­tauk­set oli­vat löy­tyneet luon­topolul­ta, mais­tu­i­v­at savu­muikut ja muut savolaiset herkut Kallave­den aal­loil­la.

Aivan kuin säi­den halti­ja olisi tien­nyt, että kesäku­un toisek­si viikon­lopuk­si tarvi­taan kau­nista säätä. Alkukesän ennä­tyskylmyys vai­h­tui melkein hel­teek­si, kun Teol­lisu­us­li­iton Itä-Suomen toim­inta-alue viet­ti Me olemme liit­to ‑jäsen­ta­pah­tu­mia Kuo­pios­sa ja Savon­lin­nas­sa.

– Tilasimme hyvän kelin, ja tuli paras mah­dolli­nen. Nyt on muka­van rauhal­lista. Eduskun­tavaalit ja liit­tokok­ous ovat takana ja lomat edessä. Toiv­ot­tavasti ei vain olisi tyyn­tä myrskyn edel­lä, sanoi Kuo­pi­on jäsen­ta­pah­tu­man avan­nut alue­toim­it­si­ja Mika Kolehmainen.

Me olemme liit­to ‑jäsen­ta­pah­tu­ma pidet­ti­in nyt toisen ker­ran. Itä-Suomen alueel­la on 25 331 Teol­lisu­us­li­iton jäsen­tä ja 76 ammat­tiosas­toa. Heistä satakun­ta onnekas­ta ave­cei­neen pääsi viikon­lop­un viet­toon kylpylähotel­li Rauha­lah­teen Kuo­pi­oon sekä Spa­ho­tel Casi­nolle Savon­lin­naan.

Savolaisen lup­sakkaak­si raken­net­tu viikon­lop­puo­hjel­ma oli mon­elle Kuo­pios­sa mieleen. Ryh­mä lähti lauan­taina luon­toon han­kki­maan tietok­il­pailu­vas­tauk­sia liiton toim­intaa ja yhteistyökump­panei­ta esit­televiltä rasteil­ta. Illan kru­u­nasi ris­teily Kallavedel­lä.

Nurmes­laiset Tiina (vas.) ja Juha Mer­iläi­nen sekä Antti Smu­ra arvu­ut­te­liv­at pult­tien pain­o­ja Murik­ka-rastil­la.

PAIKAT LOPPUIVAT NELJÄSSÄ MINUUTISSA

– Ensim­mäi­nen tapah­tu­ma Kuo­pios­sa oli vuosi sit­ten niin suosit­tu, että paikat lop­pui­v­at neljässä min­uutis­sa. Jär­jes­timme sik­si nyt sen rin­nalle toisen tapah­tu­man Savon­lin­naan, ker­toi Itä-Suomen alue­toimin­nan sih­teeri Suvi Niska­nen.

Paikat täyt­tyivät täl­läkin ker­taa min­u­uteis­sa. Kuo­pi­o­laiset Auli ja Juha Juu­ti­nen eivät mah­tuneet viime kesänä mukaan, mut­ta nyt onnisti.

– Sain ilmoit­tau­tu­misa­jas­ta etukä­teen tek­stivi­estin. Kun haku auke­si, ilmoitin mei­dät sil­lä sekun­nil­la. Tääl­lä sitä nyt ollaan, iloit­si vene­tarvikkei­ta Kuo­pios­sa valmis­tavas­sa VA-Tarvike Oy:ssä työsken­televä Auli Juu­ti­nen.

Juutiset liit­tyivät liit­toon, kun Piret­ta ja Turo tekivät Kuo­pios­sa vielä vaat­tei­ta. Kuo­pios­sa oli aikoinaan 4 000 tek­sti­il­ialan työ­paikkaa, mitkä työl­lis­tivät myös hei­dät. Nyt siel­lä ei valmis­te­ta enää lainkaan vaat­tei­ta teol­lis­es­ti.

Suures­sa liitossa on voimaa, eikä tule­vaisu­us sik­si pelota.

Juha Juu­ti­nen on niin van­noutunut liiton mies, ettei ole eron­nut liitos­ta, vaik­ka työsken­telee nyky­isin koulu­avus­ta­jana. Olka­pääleikkaus pakot­ti hänet jät­tämään työn­sä viisi vuot­ta sit­ten kar­tonkipakkauk­sia Kuo­pios­sa valmis­ta­van DS Smithin tehtaal­ta.

– Onnek­si nykyi­nen työni ei ole vak­i­tu­ista ja voin kuu­lua edelleen Teol­lisu­us­li­it­toon, hän ker­toi.

Juutis­ten mukaan pienem­pi liit­to oli heille aikoinaan kuin per­he, mut­ta suures­sakin on etun­sa. Teol­lisu­us­li­iton syn­nys­tä on viisi vuot­ta.

– Alkukankeudet ovat takana. Nyt kaik­ki toimii main­iosti. Suures­sa liitossa on voimaa, eikä tule­vaisu­us sik­si pelota. Lakko-oikeu­den rajoit­ta­mi­nen ei taa­tusti onnis­tu. Liit­to ei anna pois sitä, mitä on ker­ran saanut, he usko­vat.

Auli ja Juha Juu­ti­nen käve­liv­ät vai­vat­ta läpi Rauha­lah­den tutun luon­topol­un. Se päät­tyi Teol­lisu­us­li­iton rastille, mis­sä alue­toim­it­si­jat Mika Kolehmainen (vas.) ja Jouni Lar­mi oli­vat heitä vas­tas­sa.

MURIKKA ON KUIN TOINEN KOTI

Binder­holz Nordic Oy:n Nurmek­sen sahan päälu­ot­ta­mus­mies, sahan kun­nos­s­api­dos­sa työsken­televä Antti Smu­ra ja Koneu­rakoin­ti Simo Kuit­ti­nen Oy:n päälu­ot­ta­mus­mies, met­säkoneenkul­jet­ta­ja Juha Mer­iläi­nen Nurmek­ses­ta ihaste­liv­at hyvää keliä. Toisen­sa jo Puuli­iton ajoil­ta tun­te­neet miehet oli­vat seu­ran­neet tarkasti Sää­ty­talon neu­vot­telu­ja. Heil­lä oli selvä viesti uudelle hal­li­tuk­selle:

– Jos lakko-oikeut­ta rajataan, voi olla, että tavataan eduskun­tat­alon edessä. Eivät jäsenetkään niele mitä tahansa. Hirvit­tää, mitä tule­man pitää. Turha kuvitel­la, että ansiosi­don­naisen por­ras­t­a­mi­nen vähen­täisi työt­tömyyt­tä. Onnek­si Teol­lisu­us­li­itol­la on lev­eät har­ti­at ja vaiku­tus­val­taa.

Jos lakko-oikeut­ta rajataan, voi olla, että tavataan eduskun­tat­alon edessä.

Smu­ra tapasi ensim­mäisel­lä tehtävärastil­la tutun miehen, Murik­ka-opis­ton työ­suo­jelu­opet­ta­ja Pent­ti Har­tikaisen, joka esit­teli opis­ton toim­intaa ja arvu­ut­teli pult­tien pain­o­ja.

– Murik­ka on meille teol­lisu­us­li­it­to­laisille kuin toinen koti. Olen käynyt siel­lä lukuisil­la kurs­seil­la. Mah­ta­va paik­ka, Smu­ra kehui ja sai Har­tikaisen hymy­ilemään.

Jokainen Tur­van rastil­la luon­topolul­la käynyt sai muis­tok­si juoma­pul­lon. Kuvas­sa taka-alal­la Kai­ja Kat­telus ja Ilk­ka Peso­nen Varkaud­es­ta.

HERMES-SOVELLUS LAAJENEE

Teol­lisu­us­li­iton hallinnoimaa Her­mes-sovel­lushanket­ta rastil­laan esitelleel­lä pro­jek­tiko­or­di­naat­tori Hen­ri von Adlerkro­nel­la oli iloisia uutisia: luotet­tavaa tietoa suo­ma­lais­es­ta työelämästä kausi­työn­tek­i­jöille viidel­lä kielel­lä tar­joa­va mobi­il­isovel­lus on laa­jen­e­mas­sa uusi­in kieli­in ja use­am­mille toimi­aloille. Sinne on tulos­sa myös yleisti­etopaket­ti Teol­lisu­us­li­itos­ta.

Suomes­sa kak­si ja puoli vuot­ta asuneet, Jorois­t­en Järvikylässä työsken­televät ukrainalaiset, Yana Hat­senko ja Vitali Hat­senko oli­vat iloisia, että pää­sivät tutus­tu­maan uusi­in ihmisi­in.

– Tääl­lä on niin rauhal­lista ja tur­val­lista. Ukrainas­sa ole­va sota ja Kahovkan mur­tuneen padon tuhot tun­tu­vat nyt edes het­ken vähän kaukaisem­mil­ta, Yana Hat­senko sanoi.

Ukrainalaiset Yana Hat­senko ja Vitali Hat­sen­sko ovat töis­sä Fam­i­farm Oy:ssä Järvikylän kar­tanos­sa Joroi­sis­sa. Jäsen­ta­p­a­tu­ma Kuo­pios­sa toi heille vai­htelua vapaa-ajalle. He naut­ti­vat Rauha­lah­den kau­ni­ista maisemista ja rauhal­lisu­ud­es­ta.

Liiton vaku­u­tuskump­pani Tur­va esit­teli rastil­laan jäsen­vaku­u­tusten etu­ja. Alue­toim­it­si­jat Mika Kolehmainen ja Jouni Lar­mi päivys­tivät viimeisel­lä rastil­la. He varmisti­vat, että jokainen löysi viimeistään sieltä oikeat vas­tauk­set tietok­il­pailukysymyk­si­in.

– Tämä on todel­la suosit­tu tapah­tu­ma. Ohjel­ma on tarkoituk­sel­la väljä ja avecit pää­sevät edullis­es­ti mukaan, Lar­mi sanoi.

Kaikkien tietok­il­pailu­lo­mak­keen palaut­tanei­den kesken arvot­ti­in kolme palk­in­toa. Antti Smu­ra voit­ti Tur­van ja Juha Rito­la Rauha­lah­den lah­jako­rtin. Teol­lisu­us­li­iton repun sai Jouni Vir­ta­nen.