Mielenilmaukseen saapui 27.3.2025 väkeä UPM Plywoodin neljältä tehtaalta Joensuusta, Ristiinasta, Kouvolasta ja Savonlinnasta.

Miele­nil­maus UPM Plywoo­din työeh­to­so­pi­muk­sen puolesta: ”Halu­taan jo töihin takai­sin, mutta ei millä hyvänsä hinnalla”

TEKSTI MIKKO NIKULA

KUVAT ANNIKA RAUHALA

VIDEO ANNIKA RAUHALA JA TIIA KYYNÄRÄINEN

UPM-Kymmene Oyj piti tors­taina 27.3. yhtiö­ko­kouk­sensa Helsin­gin Finlan­dia-talolla, pari­sa­taa metriä yhtiön pääkont­to­rista. Raken­nus­ten välissä sijait­se­vaan Töölön­lah­den tapah­tu­ma­puis­toon oli saapu­nut reilut sata miele­no­soit­ta­jaa kerto­maan näke­myk­sensä yhtiön toimin­nasta UPM Plywoo­din jumiu­tu­neissa palkkaneuvotteluissa.

– Neuvot­tele, UPM! Neuvot­tele, UPM! kaikui työn­te­ki­jöi­den huuto Helsin­gin ytimessä. Kolme linja-autoa oli tuonut väkeä miele­no­soi­tuk­seen vane­ri­tuot­teita valmis­ta­vilta UPM Plywoo­din neljältä tehtaalta.

Teol­li­suus­liitto aloitti lakon UPM Plywoo­din tuotan­to­lai­tok­silla maalis­kuun alussa. Taus­talla on se, että työnan­taja haluaa palkan­ko­ro­tus­ten alit­ta­van mekaa­ni­sen metsä­teol­li­suu­den ylei­sen koro­tus­lin­jan eikä ole osoit­ta­nut minkään­laista halua tulla työn­te­ki­jöitä vastaan.

Videolla UPM Plywoo­din työn­te­ki­jät kerto­vat tunto­jaan miele­no­soi­tuk­sesta ja lakosta. 

VANERILIIKETOIMINTA JATKUVASTI VOITOLLISTA

– Ihmi­set lähti­vät tänne miele­no­soi­tuk­seen kerto­maan UPM:n ylim­mälle johdolle, että he ovat sitou­tu­neita yhtiön menes­tyk­seen ja ovat valmiita teke­mään UPM:lle voit­toa. Työn­te­ki­jöi­den petty­mys pais­taa läpi, kertoi Kouvo­lassa sijait­se­van Kalson tehtaan pääluot­ta­mus­mies Henri Pauk­ku­nen.

Kiis­tassa on kyse palkan­ko­ro­tus­ten tasosta. Työeh­to­so­pi­muk­sen teks­teistä pääs­tiin neuvot­te­luissa sopuun jo elo–syyskuussa.

– Nyt on puoli vuotta jumi­tettu. Työnan­ta­jan perus­te­luna on, että mark­ki­nat ovat kuivat ja raaka-ainei­den hinnat nous­seet niin paljon, että ei ole palkan­mak­su­va­raa. Mutta sama tilanne on kilpai­li­joilla, ja hekin ovat pysty­neet palkan­ko­ro­tuk­siin. Me haluamme vain saman korvauk­sen kuin muut­kin saavat, Pauk­ku­nen sanoi.

Henri Pauk­ku­nen aloitti UPM Plywood Kalson tehtaan pääluot­ta­mus­mie­henä vuoden­vaih­teessa toimit­tu­aan aiem­min varapääluottona.

Joen­suun tehtaan pääluot­ta­mus­mies Ari Jorma­nai­nen ei hänkään osta UPM:n selityksiä:

– Ei meidän palkat niin isoja ole, että niillä pystyt­täi­siin kuit­taa­maan raaka-ainei­den kallis­tu­mi­nen. Ja vaikka raaka-aineissa hinta on nous­sut, niin vane­rin hinta on nous­sut myös, ja UPM:n vane­ri­lii­ke­toi­minta on voitollista.

Neuvot­te­lu­kon­tak­tit ovat Jorma­nai­sen mukaan olleet hyvin vähissä, koska työnan­taja ei ole osoit­ta­nut kiin­nos­tusta vuoropuheluun.

– Sen kun tietäisi, mistä tämä homma on työnan­ta­jalla kiinni. Ei se näke­my­sero osapuol­ten välillä minusta kuiten­kaan ihan älytön ole.

UPM Plywood Joen­suun tehtaan pääluot­ta­mus­mies Ari Jorma­nai­nen kertoo, että lakkoa oli jo kestä­nyt pari viik­koa, kun UPM ensim­mäistä kertaa pyysi pääluot­ta­mus­mie­het neuvot­te­le­maan paikan päälle Helsinkiin.

UPM RIITELEE, KUN TOISET SOPIVAT

– Työn­te­ki­jät eivät halua riidellä vaan tehdä työnsä ja saada siitä oikeu­den­mu­kai­sen korvauk­sen. Kaikki kitey­tyy yhteen kysy­myk­seen: Miksi yksi metsäyh­tiö on jatku­vasti riidoissa työn­te­ki­jöi­densä kanssa, kun samaan aikaan muut yhtiöt teke­vät sopi­muk­sia kivut­to­masti, tiivisti puheen miele­nil­mauk­sen alussa pitä­nyt Ristii­nan Pellok­sen tehtaan pääluot­ta­mus­mies Jonna Pöysti.

Saman tehtaan vane­ri­työn­te­kijä Sanna Mati­nen vahvisti, että työtä on jo ikävä.

– Neljättä viik­koa on nyt oltu poissa yhtä­jak­soi­sesti. Liikun­nalle on ollut paljon aikaa, mutta kyllä tästä pitäisi päästä töihin pikkuhiljaa.

Tunnelma lakko­lais­ten keskuu­dessa on ollut hyvä, mikä näkyi myös mielenilmauspäivänä.

– Kaikki ovat samalla puolella. Kaikki myös haluai­si­vat takai­sin töihin, mutta ei mihin hintaan hyvänsä, sanoi Matinen.

UPM Plywood Ristii­nan Pellok­sen tehtaan vane­ri­työn­te­kijä Sanna Mati­nen toivoi miele­nil­mauk­sen vaikut­ta­van tilan­teen laukea­mi­seen, vaikka epäi­li­kin, että UPM:n johto ei jäärä­päistä linjaansa muuta.

PAMILTA SOLIDAARISUUTTA

Kelta­lii­vis­ten Teol­li­suus­lii­ton jäsen­ten lisäksi miele­nil­mauk­seen oli tullut muuta­mia PAMi­lai­sia, jotka erot­tui­vat joukosta punai­silla liiveil­lään. He halusi­vat osoit­taa tukensa UPM Plywoo­din työn­te­ki­jöi­den taistelulle.

– Olen alusta asti ajatel­lut, että kun kerran liitoilla on yhtei­nen koor­di­naa­tio palk­ka­ta­voit­teissa, yhdessä tehdään loppuun saakka. Meil­lä­kin PAMissa on vielä auki kahden ison alan neuvot­te­lut, matkailu- ja ravin­tola-alan sekä kiin­teis­tö­pal­ve­lu­jen, selvitti Helsinki-Uuden­maan alue­pääl­likkö Johanna Sparf.

Inexillä työs­ken­te­levä luot­ta­mus­mies Aleksi Paka­ri­nen näki, että kyse on vastavuoroisuudesta.

– Meidän yrityk­sessä teol­li­suus­liit­to­lai­set asen­ta­jat ovat olleet mukana kaupan alan yhtei­sissä kamp­pai­lussa, mistä minä olen kovasti kiitollinen.

Lue myös: Lakossa UPM Plywoo­dilla: ”Nyt olisi takai­sin­mak­sun aika” (13.3.2025)

Lue lisää työtais­te­lu­toi­mista täältä.

Tors­taina 27.03.2025 Finlan­dia-talossa oli miele­nil­mauk­sen aikana käyn­nissä UPM-Kymme­nen yhtiökokous.

LUE MYÖS:

Kahdes­toista lakko­va­roi­tus UPM Plywoo­dille – lakko alkaisi 19. touko­kuuta (Teollisuusliitto.fi 30.4.2025)

Teol­li­suus­liitto jätti polii­sille tutkin­ta­pyyn­nön UPM Plywoo­dista (Teollisuusliitto.fi 29.4.2025)

UPM:n painos­tus­toi­met ovat lujit­ta­neet lakko­sel­kä­ran­kaa – ”Tässä haetaan asial­lista sopi­mus­rat­kai­sua” (Tekijä 23.4.2025)

Lakossa UPM Plywoo­dilla: ”Nyt olisi takai­sin­mak­sun aika” (Tekijä 13.3.2025)