Strejkvakten var väl förberedd på Elho och Amada i Bennäs i Pedersöre.

Strejk på Elho och Amada i Peder­söre: ”Vi strej­kar för hela landets bästa”

TEXT JOHANNES WARIS
FOTO JOHANNES TERVO

Den oavlö­nade första sjuk­da­gen och neds­kär­nin­garna som också drab­bar permit­te­rade väckte diskus­sion bland strej­kvak­terna i Bennäs. För många var det första gången någon­sin de deltog i en strejk.

De poli­tiska strej­kerna i protest mot rege­rin­gens planer på försäm­rin­gar i arbets­ta­gar­nas ställ­ning och neds­kär­nin­gar i den sociala trygg­he­ten fort­satte med arbets­ned­läg­gel­ser på ett dygn den 14 och 15 novem­ber inom vakret­sarna Vasa och Satakunta.

Industri­fac­kets medlem­mar lade ner arbe­tet på samman­lagt 18 arbetsplat­ser inom industrin. Strej­kerna utgör en del av fackcent­ra­len FFC:s gemen­samma kampanj Vägande skäl.

I Bennäs i Peder­söre hade Industri­fac­ket utlyst en poli­tisk strejk på Elho, som till­ver­kar jord­bruks­mas­ki­ner, samt gran­nen, auto­ma­tionsfö­re­ta­get Amada Auto­ma­tion Euro­pes fabrik. Samman­lagt jobbar runt 200 anställda i produk­tion på de två fabrikerna.

– De första strej­kvak­terna var framme och ställde upp redan halv sex på morgo­nen, berät­tar Kim Virkama, huvudfört­roen­de­man på Elho.

De första strej­kvak­terna var framme och ställde upp redan halv sex på morgonen.

Det hörs en hel del kritik mot regeringsprogrammet.

– Det värsta är nog att det kan bli så lätt att få spar­ken, säger jakobs­tads­bon Daniel Finnäs som jobbar på Elho.

Kim Virkama, huvudfört­roen­de­man på Elho i Peder­söre, är nöjd över hur strejk­da­gen forts­kri­dit. ”Man märker att folk börjat prata mer om det här. Det har blivit mer konkret nu när vi gjort något för att motar­beta rege­rin­gens planer. Nu får vi hoppas att de blåser av”.

En bil närmar sig, saktar in och stan­nar vid strej­kvak­terna. Strej­kvak­terna byter några ord med föraren.

– Hoppas du också får det litet bättre i fram­ti­den. Vi strej­kar för dig också. Ha en riktigt trev­lig dag, lyder häls­nin­gen från Amadas huvudfört­roen­de­man Sari Yliaho innan bilen fort­sät­ter mot parkeringsplatsen.

– Vi hade önskat ett kanske lite star­kare enga­ge­mang på tjäns­te­man­na­si­dan, säger Yliaho.

Yliaho berät­tar att produk­tion­sar­be­tar­nas orga­ni­se­ring under kring strejk­da­gen också väckt intresse bland tjänstemännen.

”Vi hoppas verkli­gen att det här får en effek­tivt. Vi gör ju inte det här för att skapa lite cirkus på vägen utan det här hand­lar om väldigt viktiga saker”, säger Sari Yliaho, huvudfört­roen­de­man vid Amada Auto­ma­tion Europe i Pedersöre.

DE RIKA BLIR RIKARE

De poli­tiska strej­kerna som Industri­fac­ket gått in för är riktade mot landets rege­ring, inte arbets­gi­varna. Dock finns det skäl att komma ihåg att närings­li­vets intres­se­be­va­kare verkar satt sitt tydliga spår i regeringsprogrammet.

– Rege­ri­gen går fel väg. De rika blir bara rikare, medan de som har det sämre får det svårare, säger Markus Edström, som jobbar på Amada.

Enligt före­nin­gen SOSTE, Finlands social och hälsa rf, kommer det att finnas nästan 810 000 lågin­komst­ta­gare i Finland nästa år. Det kommer fram i uppgif­ter som före­nin­gen presen­te­rade 14.11.

Det innebär 68 000 fler lågin­komst­ta­gare än i år. Enligt beräk­nin­garna ska nästan 17 000, eller en fjär­de­del, vara barn och ungdomar.

Rege­ri­gen går fel väg.

Fattig­do­men i Finland ökar på grund av rege­rin­gens sparåt­gär­der, såsom planerna på att skära i bostads­bi­drag och minska på arbets­lös­hetsförmå­ner, skri­ver SOSTE i sitt utlåtande.

Erica Wiss, Sari Yliaho, Kim Virkama, Stefan Björkgård och Daniel Finnäs.

För att klas­sas som lågin­komst­ta­gare ska perso­nens inkoms­ter ligga på under 60 procent av media­nin­koms­ten i Finland.

– Som jag ser det så strej­kar vi för hela landets bästa, säger Edström.

Han anser att rege­rin­gen hellre skulle satsa på välmående i arbetet.

– Nu kommer männis­korna bara att få det sämre på grund av neds­kär­nin­garna. Folk mår dåligt, priserna har stigit och det blir en nega­tiv trend.

LITE KALLT MEN HELT OKEJ

Kloc­kan närmar sig nio och det börjar ljusna på allvar. Kvick­silv­ret ligger stadigt på några minus­gra­der, men gril­len går het.

Strej­kvak­terna Erica Wiss och Oliver Kontiai­nen tycker att det är lite kallt, men ändå helt okej. Åtmins­tone är det inte 20 minusgrader.

Erica Wiss och Oliver Kontiai­nen har jobbat på Elho i runt fem år. Det var första gången någon­dera deltog i en strejk.

– Man måste ju stå emot när någon försö­ker trycka ner en, svarar Kontiai­nen på frågan om varför han är här idag.

Man måste ju stå emot när någon försö­ker trycka ner en.

Wiss jobbar på Elho som truckc­haufför medan Kontiai­nen för det mesta håller till i måleriet.

– De flesta förhål­ler sig posi­tivt, men visst finns också det av dem som inte är så posi­tiva. De har väl ett annat tanke­sätt, kons­ta­te­rar Wiss.

För Jan-Anders Snell­man är det också frågan om den första strejk­da­gen under arbets­kar­riä­ren – och han har ändå 25 år bakom sig på Amada.

– Ja man har ju en nytta av att vara van med att stå stilla ute i kylan, säger Snell­man som är en aktiv jägare till vardags.

Jan-Anders Snell­man har jobbat på Mada i 25 år. Han anser att man måste tänka på ett hurdant arbe­tes­liv de som kommer att jobba i fram­ti­den kommer att ha.

Snell­man radar upp en lång rad orsa­ker varför rege­rings­pro­gram­met lämnar en hel del övrigt att önska.

Vi har tre kilo korv, det borde väl räcka till.

En första karens­dag på sjukle­dig­he­ten, neds­kär­nin­garna i det inkom­stre­la­te­rade arbets­lös­hetss­kyd­det och uppluc­kran­det av uppsäg­ningss­kyd­det faller inte Snell­man i smaken.

– Jag börjar nå pensionsål­dern strax, men måste tänka på dem som kommer efter oss också.

Pop-up café vid strej­kvak­ten på Amda och Elho i Bennäs. Industri­fac­kets fackav­del­ning 228 stod för korv, kaffe, glögg och pepparkakor.

Industri­fac­kets fackav­del­ning 228 Peder­söre Industriar­be­ta­res släp­vagn funge­rar som tillfäl­ligt café på parke­ringsplat­sen och strej­kvak­terna tar med jämna mellan­rum turer att värma sig vid elden.

– Vi har tre kilo korv, det borde väl räcka till. Om det är för lite så måste vi väl bara gå till Sale, säger Snellman.

Vid brasan lyfter också strej­kvak­terna tanken om att löneför­höj­nin­gar i cent och euro kanske i fort­sätt­nin­gen skulle kunna vara ett sätt att minska på klyf­torna i samhället.

– Jag räknade ut att om en person har 1 950 euro i netto­lön och går hand­lar en matkass för 125 euro så beta­lar du fem procent av lönen. Någon med lite bättre netto­lön, säg 3 750 euro beta­lar bara tre procent av sin lön för samma matkass. Skill­na­den ökar då lönepås­la­gen delas ut i procent, säger Snellman.

DET SKA VARA LÄTT ATT GÅ MED

En timme senare är stäm­nin­gen vid strej­kvak­ten fort­fa­rande god och båda huvudfört­roen­de­män­nen, Sari Yliaho och Kim Virkama, är nöjda med hur dagen löpt. Men varda­gen väntar bakom hörnet även om kampen mot rege­rin­gens försäm­ringspla­ner fortsätter.

– Det måste vara lätt att ansöka om strejk­bi­drag på nätet. Och att gå med i facket måste göras uren­kelt på nätet. Annars finns risken att det kan bli en hög trös­kel för någon att delta nästa gång det gäller, säger Yliaho.

I Öster­bot­ten strej­ka­des det även bland annat på Wärt­silä och Hitachi Energy i Vasa, UPM:s sågverk på Alhol­men i Jakobs­tad och föns­ter­fir­man Skaala IFN i Kauhava.

Dessu­tom genomförde bland andra Service­fac­ket PAM och Fackför­bun­det för kommu­nal- och välmåen­deområ­det JHL poli­tiska strej­ker i Öster­bot­ten under tisda­gen 14.11.

Huvudfört­roen­de­män­nen Sari Yliaho och Kim Virkama var nöjda över strejk­da­gen fortlöpte.

Industri­fac­ket inledde poli­tiska stridsåt­gär­der tisda­gen den 26 septem­ber i protest mot rege­rin­gens planer på försäm­rin­gar i arbets­li­vet och den sociala trygg­he­ten. Förbun­dets åtgär­der utgör en del av fackcent­ra­len FFC:s gemen­samma kampanj Vägande skäl. Kampan­jens mål är att förs­vara arbets­ta­garna mot rege­rin­gens ensi­diga nedskärningsplaner.

Läs mer om Industri­fac­kets åtgärder.