Aamu kuudelta Medisizen porteilla teollisuusliittolaiset Matti Varis, Timo Laakkonen ja Jani Kähkönen sekä prolaiset Vellu Räsänen ja Janne Rautio pitivät lakkovahtia.

Lakossa Kontio­lahden Medisizella: ”Hallitus nakertaa nyt monesta suunnasta aivan sietä­mät­tömän paljon”

TEKSTI TIIA KYYNÄRÄINEN

KUVAT JARNO ARTIKA

Halli­tuksen kiris­tys­toimet vievät muovi­tuo­teyh­tiön työnte­ki­jöiden uskoa tulevai­suu­teen. Pääluot­ta­mus­mies Matti Variksen mukaan työnte­kijät ovat olleet valmiit päivän mielenilmaisuun.

Suomen halli­tuksen suunnit­te­lemia leikkauksia vastus­tavat Teolli­suus­liiton lakot jatkuivat torstaina 9.11.2023 yhteensä 13 työpai­kalla Savo-Karjalan vaali­piirin alueella. Päivän pituiset lakot ovat osa SAK:laisten liittojen yhteistä Painava syy ‑kampanjaa.

Kontio­lahden kylmässä aamuvii­massa lakko­vahtia pitivät Medisize Oy:n työnte­kijät pääluot­ta­mus­mies Matti Variksen johdolla. Pääluot­ta­mus­miehen mukaan tunnelmat ovat kuitenkin hyvät. Lakossa ovat sekä työnte­kijät että toimihenkilöt.

– Hyvät ovat tunnelmat. Työnte­kijät ovat ottaneet hyvin osaa tähän miele­nil­mai­suun. Meillä on käytän­nössä kaikki tunti­palk­ka­laiset ja työnte­kijät jääneet kotiin tänään, pääluot­ta­mus­mies Varis kertoo.

Kontio­lah­della Joensuun kupeessa sijait­seva Medisize on alueen iso työllis­täjä. Muovi­kom­po­nent­teja, laitteita ja niiden osia lääke­teol­li­suuden ja terveys­tek­no­lo­gian yritysten tarpei­siin valmis­ta­valla Medisizella on yli 340 teolli­suus­liit­to­laista jäsentä. Pääluot­ta­mus­miehen mukaan järjes­täy­ty­mi­saste on noin 76 prosenttia. Päivän mittai­sessa lakossa ovat sekä yhtiön Ensolan­tien että Lammin­tien yksiköt.

Hallitus on lähdössä romut­ta­maan meidän järjes­täy­ty­mis­mah­dol­li­suuksia ja pääluot­ta­mus­miehen sopimusoikeuksia.

Pääluot­ta­mus­miehen mukaan työan­taja toki hieman harmit­teli päivän työtais­telua, mutta suhtautui kuitenkin ymmär­tä­väi­sesti miele­nil­mai­suun. Varis muistuttaa, että miele­nil­mai­suhan ei ole osoitettu työnan­tajaa vastaan.

– Missään nimessä emme ole työan­tajaa vastaan vaan maan halli­tuksen poliit­tisia päätöksiä ja kiris­tyksiä vastaan, Varis sanoo.

– Mieles­täni hallitus naker­retaa nyt monesta suunnasta aivan sietä­mät­tömän paljon.

Medisizen pääluot­ta­mus­mies Matti Varis sanoo, etteivät halli­tuksen leikkaus­pää­tökset osu heti yhtiön työnte­ki­jöihin. Mutta äkkiä uudet toimin­ta­mallit leviävät.

HALLITUS ROMUTTAA SOPIMUSKULTTUURIA

Orpon-Purran halli­tuksen suunnit­te­lemia työelämän ja sosiaa­li­turvan heiken­nyksiä on otettu Kontio­lah­della vastaan tyrmis­ty­neenä. Pääluot­ta­mus­mies Variksen mukaan halli­tuksen heiken­ny­seh­do­tuk­silla ei ole suoraa vaiku­tusta Medisizen työnte­ki­jöihin, mutta ne vievät tulevaisuudenuskoa.

–Nämä heiken­nykset eivät näytä osuvan meille suoraan, mutta väki katsoo tätä laajem­massa mitta­kaa­vassa ja tulevai­suutta silmällä pitäen, Varis kertoo työnte­ki­jöiden tunnelmista.

– Hallitus on lähdössä romut­ta­maan meidän järjes­täy­ty­mis­mah­dol­li­suuksia ja pääluot­ta­mus­miehen sopimusoi­keuksia. Isona asiana nähdään myös lomau­tet­tujen tai irtisa­not­tujen ansio­si­don­naisen päivä­rahan syöminen.

Orpon-Purran oikeis­to­hal­litus suunnit­telee muun muassa luotta­mus­miesten ohitta­mista työeh­to­so­pi­mus­neu­vot­te­luissa salli­malla sopiminen myös luotta­mus­val­tuu­te­tuille. Lisäksi hallitus haluaisi sallia yritys­koh­taisten työeh­to­so­pi­musten poiketa työlain­sää­dän­nöstä, myös lakia heikom­paan suuntaan.

Halli­tus­oh­jel­massa on element­tejä, jotka vaikeut­tavat työelä­mään lähte­vien nuorten elämää.

Suunni­telmat eivät saa Medisizen työnte­ki­jöiden kanna­tusta. Pääluot­ta­mus­mies Varis uskoo, että Kontio­lah­della työan­taja ei ainakaan heti lähde romut­ta­maan luotta­mus­mies­mallia, jota se pitää tärkeänä.

– Meillä on täällä tietyt toimin­ta­tavat ja tietty toimin­ta­kult­tuuri. Olemme niin iso työpaikka, että täällä on pakko olla tietyt pelisäännöt. Uskon, että luotta­mus­toimet ovat työan­ta­jalle tärkeät, Varis sanoo.

– En usko, että toimet aivan heti osuvat. Mutta jos päätökset menevät läpi, äkkiähän uudet toimin­ta­mallit leviävät työan­ta­jien keskuudessa.

Myös suunni­telmat ansio­si­don­naisen työttö­myys­turvan heiken­nyk­sistä puhutut­tavat Medisizella. Etenkin muutosten vaiku­tukset nuorten työelä­mään huolestuttavat.

– Halli­tus­oh­jel­massa on element­tejä, jotka vaikeut­tavat työelä­mään lähte­vien nuorten elämää ensia­sunnon ostami­sesta lähtien. Ansio­si­don­naisen päivä­rahan kerty­mi­sai­kakin tuplaantuu, Varis muistuttaa.

–  Kun nämä kuviot työelä­mässä muuttuvat niin äkkiä, ehtiikö sitä ansio­si­don­naisen oikeutta edes kertyä.

MIELENILMAISUJA ON JATKETTAVA

Purevassa aamutuu­lessa värjöt­te­levät medisize­laiset miettivät jo tulevaa. Pääluot­ta­mus­mies Varis sanoo työnte­ki­jöillä olevan valmiutta jatkaa miele­nil­mai­suja, jos tarve niin vaatii.

– Kyllä tänäkin aamuna tässä on juteltu, että näitä toimia on varmasti jatket­tava. Tuskin tämä lakko vielä mitään muuttaa, Varis sanoo.

­– Nyt katso­taan jo eteen­päin. Me olemme täällä tarkkana korvana ja yhdessä tuumin.

Tämä on melkein meidän ainut konsti työntekijöinä.

Miele­nil­maisut ovat Variksen mukaan työnte­ki­jöiden vaiku­tus­keino. Lisää on tulossa, jos hallitus ei muuta päätöksiään.

– Tämä on melkein meidän ainut konsti työnte­ki­jöinä. En usko, että Orpon-Purran hallitus perääntyy näistä toimis­taan ihan vähällä.

Teolli­suus­liitto järjestää marras­kuussa 2023 neljän viikon ajan alueel­lisia päivän mittaisia lakkoja valikoi­duilla työpai­koilla vasta­lauseena Suomen halli­tuksen ajamalle leikkaus­po­li­tii­kalle ja työeh­tojen heiken­nyk­sille. Lue tästä lisää Teolli­suus­liiton toimista.

Pääluot­ta­mus­mies Matti Variksen mukaan lähes kaikki Medisizen tunti­palk­ka­laiset ja työnte­kijät ovat osallis­tu­neet päivän lakkoon.