Då man kör tar adrenalinet över i kroppen. Trots det är det viktigt att hålla huvudet kallt, berättar Jimmy Rajalin.

Adre­na­lin­rusch vid ratten – en egen rally­bil har varit Jimmy Raja­lins dröm sedan barndomen

12.10.2023

TEXT MIKKO NIKULA
ÖVERSÄTTNING JOHANNES WARIS

FOTO PATRIK LINDSTRÖM

Jimmy Raja­lin och hans Ford Escort RS 2000 årsmo­dell 1995 har upplevt en hel del till­sam­mans. Rally är en hobby som slukar pengar men samti­digt känns det fantas­tiskt att köra.

JIMMY RAJALIN

Ekenäs
Metal­lar­be­tare
Fiskars Finland Ab Billnäs

– En egen rally­bil har varit min dröm sedan barn­do­men. Jag såg till att dröm­men blev verklig­het genast då det var ekono­miskt möjligt, alltså ungefär tio år sedan.

Raja­lin är 33 år gammal och tävlar i något som kallas F‑gruppen. Klas­sen är till för bilar med tvåh­julsdrift som saknar turbo.

– Jag har delta­git i ganska många tävlin­gar i rallysprint. Då kör man oftast en sträcka på 3–4 kilo­me­ter en par tre gånger.

Man måste koncent­rera sig till hundra procent då man kör.

– Vid ratten kan man glömma allt annat. Då man släp­per kopplin­gen och gasar på så känner man verkli­gen en adre­na­lin­rusch i kroppen.

Jimmy Raja­lin upps­kat­tar att hobbyn slukar mellan 10 000 och 15 000 euro i året.

ÖVERVÄGER ATT AVLSUTA – ELLER KANSKE…

– Ja, vad det kostar att hålla på med det här? Nå kort och gott kan man säga att hobbyn slukar alla ens pengar, säger Raja­lin med ett skratt.

Utgif­terna samlar sig snabbt på hög.

– Försä­krin­gar, delta­ga­rav­gif­ter, däck, bränsle, serviceavgifter…

Raja­lin har några spon­so­rer men det mesta beta­lar han ur egen ficka.

Det var Jimmy Raja­lins farbror som i tiderna gjorde att rallyflu­gan bet Raja­lin.  ”Jag gick på tävlin­gar till­sam­mans med min farbror redan då jag var liten.”

– Spon­so­rerna är för det mesta lokala småfö­re­ta­gare så man vill inte be om för mycket, säger han.

Raja­lins bedö­mer att utgif­terna för hobbyn ligger på10 000–15 000 euro i året. Escor­ten är nu till salu.

– Vintern kommer och man måste betala elräk­nin­garna också. Det kan hända att det får bli slut på rally.

Vintern kommer och man måste betala elräk­nin­garna också. Det kan hända att det får bli ett slut på rally.

Beslu­tet är inte hugget i sten. Då man vuxit fast i grenen kan det vara svårt att släppa taget.

– Jag ändrar mig nästan varje dag i den här frågan. Det kan hända att jag drar bort försälj­ning­san­non­sen och fort­sät­ter köra på våren.

DYRT ATT STIGA TILL ”ÖVRE SERIEN”

Raja­lins klubb är Ekenäs motorklubb i Rase­borg. Han kör fem eller sex tävlin­gar per säsong. Säson­gen inleds i mars-april och från okto­ber är det gara­get som gäller.

– Jag har inte delta­git i några vinter­täv­lin­gar. Jag kör hellre på asfalt, säger Rajalin.

Raja­lin kör i juniorklas­sen i F‑gruppen – vilket inte bety­der att förarna måste vara ungdo­mar. Det är möjligt att stiga från juniorklas­sen till den allmänna klas­sen, men det är något han inte vill.

Hjäl­men är till­ver­kad i glas­fi­ber och kevlar.

– Jag har samlat till­räckligt med poäng för att stiga till den allmänna klas­sen men jag har inte velat ge mig in i stora pojkar­nas lek. Där kostar topp­bi­larna runt 50 000 eller 60 000 eur0. Med en sådan här 15 000 euros bil har man inte en chans.

Raja­lins tävlings­re­sor har gått främst till olika orter i Nyland och Sydvä­stra Finland.

– I somras var vi på Åland och då kombi­ne­rade vi famil­je­se­mes­tern med min tävling.

Raja­lin anser att hans bästa merit inom grenen är distrikt­mäs­ters­ka­pet i rallysprint i Södra Finland från 2018.

TIO ÅR AV TÄVLINGAR, FÅ SKADOR

Jimmy Raja­lin har gått metal­lin­jen i yrkess­ko­lan och är plåts­la­gare-svet­sare till utbild­nin­gen. Jobbet på Fiskars fabrik i Bill­näs stöder hobby­verk­sam­he­ten, anser han.

– Om jag behö­ver någon del till bilen så har vi verk­ty­gen på jobbet för att till­verka den.

Raja­lin har  nått en hel del framgån­gar i  sin hobby. Han rankar distrikt­mäs­ters­ka­pet i rallysprint från 2018 högst.

Några större olyc­kor har Raja­lin inte hamnat ut för.

– En gång körde jag på ett hinder och drivaxeln gick av, men inget värre har hänt.

Om jag behö­ver någon del till bilen så har vi verk­ty­gen på jobbet för att till­verka den.

En gammal sanning inom motors­por­ten är ändå att ingen klarar av att hålla sig på banan i evighet.

– Man kan säga att det finns två typer av förare: De som har kört ut någon gång och de som kommer att köra ut. Jag borde väl sluta köra vid det här skedet.

GENERATIONER I GARAGET

Raja­lin har ärvt sin kärlek till rally av släktingar.

– Jag gick på tävlin­gar till­sam­mans med min farbror redan då jag var liten.

Har levande väst­ny­ländska rallyt­ra­di­tio­nen påver­kat Raja­lins val av hobby? Till exem­pel världs­mäs­ta­ren Marcus Grön­holm och åtta­fal­diga FM-mästa­ren Sebas­tian Lind­holm är hemma i Ingå.

Raja­lin tror inte det spelat en så stor roll.

Sonen Leevi, 4 år, hjäl­per ofta pappa Jimmy i garaget.

– Jag har aldrig egent­li­gen varit intres­se­rad av WRC (VM-serien i rally). Jag tycker det är mer stil på bilarna i F‑gruppen då det är frågan om anin­gen äldre bilar.

Det kan mycket väl hända att rallyflu­gan också bitit den yngre gene­ra­tion. Fyraå­rin­gen Leevi följer med pappa till tävlin­garna och håller till i gara­get under hela intervjun.

– Han tycker om att ligga under bilen och leka att han skru­var på den. Han tog här isär gräsklip­par­mo­torn helt själv.

Pappa tycker det är roligt att följa med Leevis iver.

– Ibland tänker jag nog att hoppas inte pojken väljer en hobby som är så jäkla dyr. Att han skulle veta bättre än sin pappa, säger Jimmy Raja­lin och skrattar.