Turja Lehtonen

Turja Lehtonen: Liittokokousvaalit ja demokratia

TEKSTI TURJA LEHTONEN
KUVA KITI HAILA

Teol­lisu­us­li­it­to käy his­to­ri­ansa ensim­mäisi­in liit­tokok­ous­vaalei­hin vuo­den 2023 alkupuoliskol­la. Vaalei­hin osal­lis­tu­vien vaalili­it­to­jen tehtävänä ole­va ehdokasaset­telu on hyvässä vauhdis­sa. Pidän tätä erit­täin myön­teisenä asiana. Vaalien demokraat­tisen toteu­tu­misen edel­ly­tyk­senä nimit­täin on se, että äänestäjil­lä on vai­h­toe­hto­ja. Jo täl­lä het­kel­lä näyt­tää siltä, että liit­tomme jäse­nil­lä on tule­vis­sa vaaleis­sa valin­nan varaa ja vaalili­it­to­jakin on use­ampia.

Demokraat­tis­ten vaalien toinen tun­nus­merk­ki on vaalili­it­to­jen yhtäläi­nen ja tas­a­puo­li­nen kohtelu, sekä ehdokkaik­si aset­tuvien ihmis­ten ja hei­dän tekemien val­in­to­jen kun­nioit­ta­mi­nen ja tukem­i­nen riip­pumat­ta siitä, minkä vaalili­iton listal­la he ehdokkaana ovat. Tätä peri­aatet­ta on syytä vaalia huolel­la.

Liit­tokok­ous­vaaleis­sa ratkaistaan, mil­laisen Teol­lisu­us­li­iton jäsenet halu­a­vat ja mil­lais­ten arvo­jen ja tavoit­tei­den poh­jalle liiton toim­inta perus­tuu. Jäsendemokra­t­ian perusa­ja­tus ja kul­makivi on juuri tässä. Jäsenet val­it­se­vat, päät­tävät ja anta­vat liiton toimin­nalle suun­nan, jota johto vie seu­raaval­la liit­tokok­ouskaudel­la käytän­nössä eteen­päin.

Liit­tokok­ous­vaaleis­sa ratkaistaan, mil­laisen Teol­lisu­us­li­iton jäsenet halu­a­vat.

Ehdokasaset­telun onnis­tu­misen lisäk­si mei­dän kaikkien on tehtävä töitä liit­tokok­ous­vaalien äänestysak­ti­ivi­su­u­den kohot­tamisek­si. Jäsen­temme akti­ivi­su­ut­ta tarkastel­laan monel­la tahol­la, eikä vähiten työ­nan­ta­jalin­nakkeis­sa. Mitä korkeam­mak­si äänestyspros­ent­ti nousee, sitä vahvem­pi oikeu­tus Teol­lisu­us­li­itol­la on edus­taa jäseniään. Mikäli äänestysak­ti­ivi­su­us jäisi alhaisek­si, tul­laan sekin taku­u­var­masti huo­maa­maan Eteläran­nas­sa.

Jokaisel­la äänel­lä on merk­i­tys. Se on viesti halus­ta vaikut­taa Teol­lisu­us­li­iton toim­intaan ja työ­markki­noil­la. Jäsenistömme vah­va osal­lis­tu­mi­nen tarkoit­taa samal­la myös sitä, että saamme tarvit­taes­sa työ­paikko­jen akti­ivien ja jäsen­ten tuen mah­dol­lisi­in jär­jestöl­lisi­in toimi­in työe­hto­ja ajaes­samme.

Kir­joit­ta­ja on Teol­lisu­us­li­iton 1. vara­puheen­jo­hta­ja.