Skogs­mas­kinfö­ra­ren Esa Unti­nen provade på Industri­fac­kets karriärtjänster:”Livet ler igen”

Skogs­mas­kinfö­ra­ren Esa Unti­nen hade det tungt i höstas då han var permit­te­rad från jobbet. Precis då fick ett samtal från Industri­fac­kets karriärt­jäns­ter. Unti­nen bestämde sig för att ge det en chans då han för det mesta varit hemma i flera veckor.

7.5.2021

INDUSTRIFACKETS KARRIÄRTJÄNSTER 

ESA UNTINEN

Toho­lampi
Skogs­mas­kinfö­rare, Säily­noja Forest, Sievi
Maata­lous­työn­te­kijä, Haasala Oy, Lochteå
Avdel­ning 773 Metsä­ko­nea­lan ja puuta­va­ra­ter­mi­naa­lien työntekijät 

De person­liga karriärt­jäns­terna är en medlemsförmån där medlem­men till­sam­mans med en coach kan fundera på frågor kring att söka jobb, bygga på sitt kunnande och välmående.

Det är Industri­fac­kets samar­bets­part­ner UP Part­ners som står för tjänsten.

Unti­nen har fört flera samtal med karriärcoach Mai Pelto­niemi. Samta­len har pågått mellan en halv timme och en och en halv timme.

– Det var emotio­nellt tungt att sitta permit­te­rad hemma i flera veckor. Mai frågade hur jag mådde och till­sam­mans funde­rade vi över vad jag ska ta mig till.

Det började bli kämpigt med ekono­min, så jag tänkte att kanske skulle söka ett annat jobb eller strö­jobba i en annan bransch än min egen.

Unti­nen bor i Toho­lammi i Mellersta Öster­bot­ten. Han fick av bekanta flera tips om möjliga jobb och ringde upp före­ta­gare i nejden.

I mars började han jobba för Säily­noja Forest, som är ett före­tag verk­samt i skogsbranschen. Ett annat tips om säsong­sar­bete på somma­ren gav också resul­tat. Han har preli­mi­närt kommit överens om skog­sar­bete med loch­teåfö­re­ta­get (Karleby) Haasala.

Man märker att coac­hen verkli­gen bryr sig. 

Nästa vinter hoppas Unti­nen att han kan åter­vända till skog­sar­bete på Säily­noja Forest.

– Nu har vi munt­ligt kommit överens om att jag börjar jobba för Haasala, då det blir menföre i maj. Det blev nu inte av att fila på min CV och skapa en använ­dar­pro­fil hos ett före­tag som hyr ut arbets­kraft, då jag fick två jobberbjudanden.

Unti­nen tycker att det är bra att facket erbju­der karriär­ser­vice för medlem­marna. Diskus­sio­nerna har varit uppmunt­rande och till och med tera­peu­tiska. Unti­nen insåg att hela livet kanske inte hänger på ett jobb.

– Man märker att coac­hen verkli­gen bryr sig.

Unti­nen är nöjd med nulä­get. Livet ler trots att inget är säkert. Industri­fac­kets karriärt­jäns­ter erbju­der också möjlig­he­ten att delta i webbi­na­rier och andra kurser över nätet men Unti­nen tänder inte på idén om att sitta framför datorn.

Tele­fo­nen räckte den här gången till för att föra de samtal som ledde fram till framgång med jobbjakten.

TEXT PIA KOIVISTO
ÖVERSÄTTNING JOHANNES WARIS
FOTO PÄIVI KARJALAINEN

Läs mer om Industri­fac­kets karriärt­jäns­ter här!