Aktii­vi­suus toi Fanni Miina­lai­selle Teol­li­suus­lii­ton stipendin

Teol­li­suus­liitto palkitsi opis­ke­lija Fanni Miina­lai­sen joulu­kuussa 500 euron stipen­dillä. Vajaassa puolessa vuodessa hän on hank­ki­nut liit­toon noin sata uutta jäsentä. Seuraava opis­ke­li­ja­jä­sen­ten stipen­di­haku on käyn­nissä 1.4.2020 asti!

12.3.2020

Tampe­re­lai­sella Fanni Miina­lai­sella, 20, on monta rautaa tulessa. Hän viimeis­te­lee opin­to­jaan Tampe­reen seudun ammat­tio­pisto Tredussa ja käy töissä.

– Valmis­tun touko­kuussa paino­tuo­tan­non assis­ten­tiksi. Teen myös henki­lö­koh­tai­sen avus­ta­jan töitä pari kertaa viikossa, kertoo Loimaalta kotoi­sin oleva Miinalainen.

Miina­lai­selta liike­nee aikaa myös ay-toimin­taan. Hän on muun muassa oman ammat­tio­sas­tonsa eli Tampe­reen kirja­työn­te­ki­jöi­den nuorisovastaava.

– Ammat­tio­sas­tol­lamme ei ole ollut juuri­kaan nuori­so­toi­min­taa. Yritän saada akti­voi­tua nuoria jäse­niä, jotta he tietäi­si­vät, mitä liitto tarkoit­taa ja mitä etuja jäse­nyys heille tuo.

Lisäksi Miina­lai­nen toimii Häme-Pirkan­maan alueel­li­sen nuori­so­jaos­ton sihtee­rinä. Helmi­kuussa hänet valit­tiin myös Teol­li­suus­lii­ton valta­kun­nal­li­seen nuorisojaostoon.

– Teen vielä oppi­lai­tos­tie­dot­ta­mista, joten hommaa kyllä riit­tää. Viikon­lop­puni täyt­ty­vät ay-toimin­nasta aika muka­vasti, Miina­lai­nen nauraa.

OPPILAITOSTIEDOTUS SITOUTTAA

Oppi­lai­tos­tie­dot­ta­jaksi Miina­lai­nen ryhtyi viime syksynä käyty­ään ensin Murikka-opis­tolla Oppilaitostiedottajakurssin.

– Jo kurs­silla sovimme ensim­mäi­set tiedo­tuk­set. Esiin­ty­mi­nen jännit­tää minua aina, mutta en ole sen suhteen enää niin arka kuin alussa, hän sanoo.

Miina­lai­nen käy mielel­lään oppi­lai­tok­sissa kerto­massa Teollisuusliitosta.

– Luokassa saan opis­ke­li­joi­hin paljon parem­man kontak­tin kuin vaikka messuilla. Tiedo­tuk­sen lopuksi jaan jäsen­kaa­vak­keet. Kun porukka täyt­tää ne heti, saan heidät sitou­tet­tua liittoon.

Vaikka aihe onkin tärkeä, ei oppi­lai­tos­tie­dot­ta­mi­sen tarvitse olla haudanvakavaa.

Vajaassa puolessa vuodessa Miina­lai­nen on kerto­nut Teol­li­suus­lii­tosta yhdel­le­toista ryhmälle lähinnä Tredussa. Uusia jäse­niä hän on hank­ki­nut noin sata.

– Meidän on hyvä tietää jo ammat­ti­kou­lusta lähtien, kuinka suuri vaiku­tus amma­til­li­sella järjes­täy­ty­mi­sellä on meidän tule­vai­suu­teemme työelä­mässä, Miina­lai­nen perus­te­lee aktiivisuuttaan.

Asia on Miina­lai­selle myös varsin omakoh­tai­nen. Hän liit­tyi itse­kin Teol­li­suus­liit­toon juuri oppi­lai­tos­tie­do­tuk­sen kautta syksyllä 2017.

– Sitä ennen en tien­nyt liitosta juuri mitään, Miina­lai­nen sanoo.

JOPA 120 STIPENDIÄ OPISKELIJOILLE

Joulun alla Teol­li­suus­liitto palkitsi Miina­lai­sen 500 euron stipen­dillä tunnus­tuk­sena aktii­vi­suu­desta nuori­so­toi­min­nassa ja oppilaitostiedottamisessa.

– Se on kyllä ihan törkeän suuri summa opis­ke­li­jalle. On siis­tiä, että Teol­li­suus­liitto tukee opis­ke­li­ja­jä­se­niä tällä tavoin, Miina­lai­nen iloitsee.

– Et menetä mitään, jos haet, Miina­lai­nen kannustaa.

Oman stipen­dinsä Miina­lai­nen käytti lähinnä elämi­seen. Osa rahasta tosin meni tatuoin­tiin, joka löytyy hänen oikeasta nilkas­taan. Jalassa komei­lee nyt Teol­li­suus­lii­ton logo.

– Jotkut kave­reis­tani epäi­li­vät, että tatuoin­tini ei ole aito, mutta kyllä se on. Minulle se tuo mieleen muka­via muis­toja, Miina­lai­nen hymyilee.

TEKSTI MEERI YLÄ-TUUHONEN
KUVA EMMI KALLIO

Teol­li­suus­liitto myön­tää vuosit­tain 500 euron stipen­din jopa 120 opis­ke­li­ja­jä­se­nel­leen. Stipen­diä voi hakea opis­ke­li­ja­jä­sen itse. Hän voi myös esit­tää sitä toiselle opis­ke­li­ja­jä­se­nelle. Lisäksi Teol­li­suus­lii­ton luot­ta­mus­hen­ki­löt, ammat­tio­sas­tot, liiton työn­te­ki­jät ja opet­ta­jat voivat tehdä stipen­die­si­tyk­siä. Stipen­dejä jaetaan kahdesti vuodessa. Seuraava hakuaika umpeu­tuu 1.4.2020. LUE LISÄÄ TÄSTÄ!