TOIMIJA: Hannu Jokela: ”Ravis­tel­laan liiton rakenteita”

”Ollaan Teolli­suus­liit­tona aidosti uusi liitto. Ravis­tel­laan liiton raken­teita. Se effortti, mitä nyt käyte­tään kahden [puolue­po­liit­tisen] ryhmän väliseen tai jopa ammat­tio­sas­tojen väliseen kinas­te­luun, pitää laittaa tämän ammat­ti­liit­to­laivan eteen­päin hilaa­mi­seen. Puuliiton nuorilla oli tosi yleinen pelko siitä, että ruvetaanko heitä nyt jakamaan kahtia. Että ei saa olla keskellä, pelkkänä teolli­suus­liit­to­lai­sena, vaan on valit­tava jompi­kumpi orkes­teri. Tällainen saattaa karsia tosi paljon hyviä toimi­joita pois. Liiton uudessa strate­giassa puhutaan avoimuu­desta. Kyllä näistäkin asioista pitää saada puhua, vaikka tiedän, että tämä voi olla hyvä tapa sulkea itsel­tään ovia.

Kyllä, olemme osa työväen­lii­kettä. Mutta minä haluan, että liiton sisäl­läkin valitaan toimit­si­joiksi hyvät, eivät sopivat. Jos me nyt menetämme tilai­suuden uudistaa ammat­ti­liittoa, menetämme Suomessa silloin paljon muutakin.

Mutta minä olen hyvillä mielin Teolli­suus­liiton synty­mi­sestä. Liittojen väliset raja-aidat kaatuvat. Voimme järjestää yhteisiä tilai­suuksia ja koulu­tuksia. Järjes­tä­minen on meille entisille puuliit­to­lai­sille uusi asia. Itse olen ehkä vieras­tanut sitä ajatus­mallia. Nyt on ollut jo puhetta aluetoi­miston Tarmo Silan­derin kanssa, että yksi isompi firma Tampe­reella pitäisi saada kartoi­tettua. Itse minun on esimer­kiksi todella vaikea irrot­tautua työpäivän aikana. Firma on start-up yritys ja laajen­tunut nopeasti, työnte­ki­jöitä on 70–80. Siellä on muutama meidän jäsen, ja sieltä saisimme ison lisän ammat­tio­sas­toomme, eli kyllähän se työpaikka on jollain lailla otettava haltuun.

”Silloin kun kantaa Teolli­suus­liiton värejä, en halua koskaan kuulla mitään rasis­miin viittaavaa.”

Ammat­tio­saston on oltava jäsenen asialla. Liittona meidän on tavoi­tel­tava nolla­tun­ti­so­pi­musten kieltä­mistä. Eikä halpa ole aina tuotta­vinta. Mikä tässä on Suomessa niin vaikea ymmärtää? Kun on kohtuu­mu­kava paikka, jonne mennä töihin, ja hyvät olot, työnte­kijät saavat myös enemmän aikai­seksi! Nolla­sop­pa­rilla oleva vuokra­mies hakee tietenkin koko ajan vakinaista paikkaa. Ei voi olla pitkässä juoksussa tuottavaa, että maanan­taina katso­taan, kukas meille tällä viikolla tulee­kaan töihin.

Me ollaan jo oikeasti monikult­tuu­rinen Suomi. Silloin kun kantaa Teolli­suus­liiton värejä, en halua koskaan kuulla mitään rasis­miin viittaavaa. Liiton on tarjot­tava koulu­tusta ja materi­aalia viroksi, latviaksi, liettuaksi, puolaksi, venäjäksi, vietna­miksi… Kun venäjän­kie­liset hoksa­sivat Puulii­tossa, että he voivat saada omalla kielellä tes-tietoja, koulu­tukset olivat hyvin suosittuja.

Pääluot­ta­mus­mie­henä Transval Teolli­suus­pal­ve­luissa iso tehtä­väni on saada vuokra­työn­te­kijät viral­li­ses­tikin edunval­vonnan piiriin, vaikka käytän­nössä heitä jo nyt edustankin. Lisäksi uutta palkka­ra­ken­netta kehitetään.”

HANNU JOKELA

Puheen­joh­taja
Tampe­reen Puusep­pien ao. 705
Jäseniä 320
Varas­to­työn­te­kijä, pakkausvalmistaja
Transval Group Oy

TEKSTI SUVI SAJANIEMI
KUVA JYRKI LUUKKONEN