Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit vaikuttavat monien teollisuuden pörssiyhtiöiden toimintaan.

Pörs­si­kat­saus: Pörs­siyh­tiöt pärjää­vät vaihtelevasti

31.10.2025

TEKSTI MIKA KÄRKKÄINEN
KUVA: ISTOCK

Sopeut­ta­mis­toi­mis­ta­kin huoli­matta pörs­siyh­tiöillä on riit­tä­nyt hyvin rahaa osingonjakoon.

Teol­li­suus­lii­ton yhteis­kun­ta­vai­kut­ta­mi­sen ja tutki­muk­sen yksi­kön pörs­si­kat­saus kertoo keskei­sistä pörs­siyh­tiöistä liiton toimia­loilta. Katsauk­sessa seura­taan teol­li­suu­den suhdan­netta pörs­siyh­tiöi­den kautta. Seuraava katsaus ilmes­tyy syksyllä 2026. Lue juttusar­jan kaikki osat tästä.

Heikko talou­den tilanne heijas­tui usei­den suoma­lais­ten teol­lis­ten pörs­siyh­tiöi­den tunnus­lu­kui­hin vuonna 2024. Useim­missa pörs­siyh­tiöissä liike­vaihto silti kasvoi edel­li­sestä vuodesta ja tilaus­kan­nat 31.12.2024 nousi­vat edel­lis­vuotta korkeam­malle tasolle. Jois­sa­kin pörs­siyh­tiöissä liike­vaihto väheni ja tilaus­kanta pieneni. Muutos­neu­vot­te­luita käytiin pörs­siyh­tiöissä varsin ylei­sesti vuoden 2024 ja kevään 2025 aikana.

Päämark­kina-alueen eli EU-alueen talous­kasvu oli edel­leen hidasta vuoden 2024 aikana. Suomi kärsi Venä­jään kohdis­tu­vista talous­pa­kot­teista ja Venä­jän vasta­toi­mista. Puupu­lan vuoksi suoma­lai­sen tukki­puun ja eten­kin kuitu­puun kanto­hin­nat nousi­vat. Koti­mai­nen raken­ta­mi­nen­kaan ei osoit­ta­nut vielä vuonna 2024 elpy­mi­sen merkkejä.

Päämark­kina-alueen eli EU-alueen talous­kasvu oli edel­leen hidasta vuoden 2024 aikana.

Uusim­pana hait­tana pörs­siyh­tiöi­den toimin­nalle ilmaan­tui­vat alku­vuonna 2025 Trum­pin esit­tä­mät Yhdys­val­to­jen tuon­ti­tul­lit, joista EU:n ja USA:n välillä on sovittu heinä­kuun lopulla 2025. Yhtiöillä on vien­ti­kaup­paan erilai­sia stra­te­gioita. Jotkut yhtiöt vievät suoraan tuot­tei­taan Yhdys­val­toi­hin, mutta esimer­kiksi Nokian Renkailla ja Outo­kum­mulla on tehtaat Yhdysvalloissa.

Toimin­taym­pä­ris­tössä oli vakaut­ta­kin. Metal­li­raaka-ainei­den hinnat pysyt­te­li­vät vuonna 2024 suurin piir­tein edel­lis­vuo­den tasolla. Sähkön hinta jäi edel­lis­vuotta alem­malle tasolle. Lainan­ko­rot aleni­vat läpi koko vuoden. Myös raaka­öljy oli edel­lis­vuotta hieman halvem­paa. Inflaa­tio piene­ni­kin pitkin vuotta 2024.

OSINGONJAKOON ON AINA VARAA

Helsin­gin pörs­sissä notee­rat­tu­jen teol­li­suus­yh­tiöi­den osin­gon­jako tili­kau­delta 2024 ylsi ylei­sesti edel­li­sen tili­kau­den tasoon. Nesteen osin­gon­jaon romah­dus veti kuiten­kin koko­nai­suutta alas­päin. Kone, UPM-Kymmene ja Nokia kilpai­li­vat tällä kertaa osin­gon­ja­ko­ku­nin­kuu­desta. Epävar­muus tule­vasta näkyy siinä, että viime vuotta useam­min varsi­nai­nen yhtiö­ko­kous valtuutti halli­tuk­sen päät­tä­mään myöhem­min aina­kin osasta osingonjakoa.

Vuoden 2024 aikana käytiin useam­massa pörs­siyh­tiössä läpi rajuja tehos­ta­mis­toi­mia. Niiden seurauk­sena esimer­kiksi Nesteen, Nokian, Valme­tin ja Stora Enson Suomen henki­lös­tön määrät vähe­ni­vät vuonna 2024 useilla sadoilla.

PÖRSSIKURSSIT NOUSUSSA

Helsin­gissä pörs­si­kurs­sit olivat koko­nai­suu­tena yllät­tä­vän vakaat tammi–syyskuussa 2024. Loka­kuun 2024 alusta joulu­kuun 2024 puoli­vä­liin nähtiin 10 prosen­tin pudo­tus ja siitä helmi­kuun 2025 loppuun 14 prosen­tin nousu. Seuraava kuoppa oli huhti­kuun 2025 alussa. Sen jälkeen kurs­sit nousi­vat elokuun 2025 lopulla korkeim­malle tasol­leen kahteen vuoteen (OMXHPI).

Helsin­gin pörs­sin näivet­ty­mi­nen näyt­tää jatku­van. Esimer­kiksi vuoden 2024 aikana Fortum myi pois Kier­rä­tys- ja jäte­lii­ke­toi­min­tansa ja TietoEVRY Tech Services liike­toi­min­tansa. Cargo­tec myi McGre­gor-liike­toi­min­tonsa osana jakau­tu­mis­taan. Cave­rion lähti pois pörs­sistä. Uudet listau­tu­jat ovat pieniä ja osa niistä vasta kasvuyrityksiä.

Seurat­ta­vista pörs­siyh­tiöistä liike­vaih­to­aan ja henki­lös­tönsä määrää ovat tili­kau­den 2024 aikana kasvat­ta­neet selvästi Viafin Service, Nokian Renkaat ja Wärt­silä. Viafin Service kasvoi yrity­sos­to­jen kautta. Nokian Renkaat käyn­nisti vuonna 2024 Yhdys­val­loissa uuden tehtaansa (Dayton) ja alotti henki­lös­tön palk­kauk­sen uusim­malle tehtaal­leen Roma­niassa (Oradea). Wärt­si­län tuotanto kasvoi ener­gia­lai­tos­ten kovan kysyn­nän myötä.

Liike­vaih­to­aan ja henki­lös­tönsä määrää ovat selvästi pienen­tä­neet sopeut­ta­mis­toi­min Nokia, Neste, Metso, Stora Enso, Sanoma, UPM-Kymmene ja Valmet. Nokia ja UPM-Kymmene ovat lisäksi myyneet pois liike­toi­min­to­jaan. Nesteen kohdalla liike­vaih­don pudo­tusta selit­tää osal­taan Porvoon jalos­ta­mon kesän 2024 suur­huolto sekä Outo­kum­mun kohdalla valmis­tet­tu­jen tuot­tei­den hinto­jen lasku ja kevään 2024 työtaistelut.

Outo­kum­pua lukuun otta­matta jokai­sen seurat­ta­van yhtiön toiminta oli tili­kau­della 2024 netto­tu­lok­sella mita­ten kannat­ta­vaa. Wärt­silä, Valmet, Kone ja Metso kasvat­ti­vat tilaus­kan­taansa vuonna 2024 ja edel­leen alku­vuonna 2025. Myös Konec­ra­ne­sin tilaus­kanta kään­tyi kasvuun alku­vuonna 2025.

PÖRSSIKATSAUS

• Juttusar­jassa seura­taan 13 suoma­laista pörs­siyh­tiötä. Yrityk­set on valittu edus­ta­maan Teol­li­suus­lii­ton sekto­reita: tekno­lo­gia (8), kemia (3) sekä puutuote (2). Mukana on 8 yhtiötä (*), joissa valtion omis­tus on merkit­tävä. Uusi omis­taja veti Cave­rio­nin pois pörs­sistä keväällä 2024 ja sen tilalle valit­tiin saman toimia­lan Viafin Service.
• Avain­lu­vut autta­vat yritys­ten tilan­teen hahmot­ta­mi­sessa. LIIKEVAIHTO kertoo yrityk­sen toimin­nan laajuu­desta, NETTOTULOS yrityk­sen kannat­ta­vuu­desta ja TILAUSKANTA lähia­jan näky­mistä. HENKILÖSTÖ kertoo enem­män yrityk­sen merki­tyk­sestä työl­lis­tä­jänä kuin sijoituskohteena.
• Taulu­kon luvut kuvaa­vat yritys­ten maail­man­laa­juista toimin­taa. Useim­milla taulu­kon yrityk­sistä suurin osa toimin­noista on ulkomailla.
• Muutok­set liike­vaih­dossa ja henki­lös­tön määrässä saat­ta­vat johtua yritys­kau­poista. Myös tuot­tei­den hinto­jen vaih­te­lulla voi olla suuri vaiku­tus liikevaihtoon.
• Helsin­gin pörs­sissä on notee­rat­tuna yli 130 yhtiötä. Melkein kaik­kien niiden pääkont­tori on Suomessa. Mutta joukossa on muutama ulko­mai­nen­kin yhtiö, joiden osake on sivu­lis­tattu Helsin­gin pörs­sissä. Uusia yhtiöitä listau­tuu ja vanhoja pois­tuu listalta käytän­nössä joka vuosi. Siten vertail­taessa vaik­kapa peräk­käis­ten­kin vuosien yhteen lasket­tuja osin­koja, yritys­ten joukko vuodesta toiseen ei ole sama.