Nainen nojaa auton oveen ja katsoo avoimen sivuikkuna-aukon läpi. Hänellä on tehdastyöntekijän vaatteet päällään.
Puheenjohtaja Satu Heijari kertoo, että Uudenkaupungin Teollisuustyöntekijät ao. 268 panostaa jäsenten lähipalveluihin.

”Konkreet­tista apua kädestä pitäen” – Uuden­kau­pungin Teolli­suus­työn­te­kijät tukee jäseniä myös englanniksi

TEKSTI ANTTI HYVÄRINEN
KUVAT VESA-MATTI VÄÄRÄ

Autoteol­li­suuden suhdan­teet ovat vaihdel­leet rajusti, joten ammat­tio­sasto on panos­tanut työttö­mien jäsenten palve­luihin. Ulkomaa­lais­taus­taiset työnte­kijät ovat iso jäsen­ryhmä, joten suomi ja englanti ovat käytössä rinnakkain.

Uuden­kau­pungin Teolli­suus­työn­te­kijät ammat­tio­sasto 268 panostaa jäsenten lähipal­ve­luun ja pyrkii huomioi­maan toimin­nas­saan myös ulkomaa­lais­taus­taiset jäsenet.

Valmet Automo­tiven Uuden­kau­pungin autotehdas on ammat­tio­saston synnyin­sija, mutta vuosien mittaan toiminta on laajen­tunut alueen muillekin työpai­koille Vakka-Suomessa.

Noin 3 000 jäsenen ammat­tio­sas­tolla on luotta­mus­hen­ki­lö­or­ga­ni­saa­tiot 11 työpai­kalla, mutta jäseniä on hajaan­tu­neena lukui­silla työpai­koilla, myös eri puolilla Suomea.

Uuden­kau­pungin Teolli­suus­työn­te­ki­jöiden puheen­joh­taja ja Valmet Automo­tiven pääluot­ta­mus­mies Satu Heijari kertoo, ammat­tio­saston hallitus on pyritty kokomaan mahdol­li­simman laajasti eri työpai­koilta, mutta kaikilta työpai­koilta edustusta ei aina löydy. Osaston kaikki pääluot­ta­mus­miehet ja työsuo­je­lu­val­tuu­tetut kutsu­taan halli­tuksen kokouksiin.

Työpaik­kojen tilan­teiden seurantaa auttaa myös osaston edunval­von­ta­jaos, joka tarjoaa vapaa­muo­toiset puitteet osaston luotta­mus­hen­ki­löiden kokoon­tu­mi­siin lounaan ja kahvi­kupin äärellä.

– Ihmiset pääsevät tuomaan viestiä työpai­koilta ja vaihta­maan kokemuksia. Voimme hyödyntää vertais­tukea. Monella on matalampi kynnys osallistua näihin tapaa­mi­siin kuin halli­tuksen kokouk­siin, Heijari kertoo.

Kun on ollut muutos­neu­vot­te­luja, jäsenten tukeminen on ollut tärkeässä roolissa.

Monilla teolli­suuden aloilla, kuten autoteol­li­suu­dessa, suhdan­teet voivat vaihtua rajusti.

– Kun on ollut muutos­neu­vot­te­luja, jäsenten tukeminen on ollut tärkeässä roolissa. Olemme tukeneet heitä, jotka kaipaavat lähipalvelua.

Ammat­tio­saston oma toimisto ja kokoai­kainen työntekijä ovat tärkeitä erityi­sesti työttö­mäksi jääneille jäsenille, jotka eivät enää pääse omalla työpai­kalla luotta­mus­miehen tuen piiriin.

RIKKAUS JA HAASTE

Ammat­tio­sasto 268:n jäsenistä noin 500 on ilmoit­tanut kielek­seen muun kuin suomen.

– Erilai­sista taustoista tulevat ihmiset tuovat rikkautta. Se on hieno lisä yhteis­työhön ja tiimi­hen­keen, Heijari sanoo.

Erilaiset taustat tuovat myös haasteita kieli­muu­rien ja kulttuu­rie­rojen muodossa.

– Alussa jännitin, miten jotkut suhtau­tuvat, kun luotta­mus­mies on nainen. Ei ole kuiten­kaan ollut mitään ongelmia.

Nainen seisoo työvaatteet päällään tehtaan edustalla.
Satu Heijari on toiminut Uuden­kau­pungin autoteh­taan pääluot­ta­mus­mie­henä vuoden 2025 alusta.

Osasto 268 hoitaa tiedo­tuksen ja jäsen­pal­velun suomeksi ja englan­niksi. Esimer­kiksi verkko­sivut ja mainokset ovat kaksi­kie­lisiä, ja osaston työntekijä pystyy palve­le­maan jäseniä molem­milla kielillä.

– Koen, että parhain apu ulkomaa­lais­taus­tai­sille on, että pystyy käymään toimis­tolla, jos tarvitsee konkreet­tista apua kädestä pitäen, Heijari sanoo.

Vuodesta 2015 osaston luotta­mus­mie­henä ja vuoden 2025 alusta pääluot­ta­mus­mie­henä toiminut Heijari kertoo, että jäsenten asiat on saatu hoidettua, vaikka muulla kuin äidin­kie­lellä toimi­minen antaa haasteensa.

– Oma englanti ei ole parasta, mutta ymmärrän paljon paremmin kuin puhun.

Jäseniltä onkin tullut palau­tetta, että kieliop­pi­virhe tai unohtunut sana ei haittaa, kunhan apua saa luottamuksellisesti.

JOKAISELLE JOTAKIN

Koulu­tukset ja tapah­tumat ovat keskeinen osa ammat­tio­saston toimintaa. Alueella ei ole viral­lista ammat­tio­sas­tojen yhteis­työ­ryhmää (aiemmin tunnettu myös nimellä seutu­ryhmä), mutta yhteis­työtä tehdään varsinkin koulutuksissa.

– Yritämme tarjota mahdol­li­suutta muille osastoille osallistua koulu­tuk­siin. Ei ole järkevää eikä kauas­kan­toista, jos katso­taan vain omien seinien sisäpuolelle.

Osa koulu­tuk­sista pyritään järjes­tä­mään myös englan­niksi, jos osallis­tujia tulee mukaan riittävästi.

Ei ole järkevää eikä kauas­kan­toista, jos katso­taan vain omien seinien sisäpuolelle.

Heijari kertoo, että vuonna 2024 Teolli­suus­liiton Lounais-Suomen aluekes­kuksen koordi­noiman Luotta­mus­hen­kilö-Areena kokosi yhteen alueen toimijat.

– Areena siivitti yhteis­työtä, kun alueen luotta­mus­hen­kilöt tulivat toisil­leen tutuiksi.

Vapaa-ajan tapah­tumat ovat osa ammat­tio­saston toimintaa, mutta riittä­vien osallis­tu­ja­mää­rien saaminen ei ole aina helppoa. Niinpä osasto tarjoaa myös vapaa-ajan jäsene­tuja, joita jäsenet voivat käyttää omaan tahtiin.

– Tarjoamme jokai­selle jotakin. Yritämme järjestää monipuo­li­sesti koulu­tuksia, vapaa-ajan tapah­tumia ja jäsenetuja.

 

LUE MYÖS:

Yhteen hitsattu ammat­tio­sasto tuntee työpaik­kansa – ”Kannattaa miettiä asioita jäsenten kautta” (Tekijä 11.8.2025)

”Yhteis­toi­min­nalla saamme enemmän aikaan” – Porin Teolli­suus­työn­te­kijät toimii aktii­vi­sesti vapaa­eh­toisin voimin (Tekijä 11.8.2025)