työtapaturmissa

24 dog i olyc­kor på jobbet ifjol – facket vill införa ”parke­ringsbö­ter” för arbetsmiljöbrott

TEXT MARIE SANDBERG-CHIBANI OCH SUVI SAJANIEMI
FOTO ISTOCK BILDBEHANDLING EMILIE UGGLA

ÖVERSÄTTNING OCH BEARBETNING JOHANNES WARIS

I Finland dog 24 perso­ner på jobbet ifjol. Anta­let döds­fall i jobbet fördubbla­des år 2022 i jämfö­relse med året innan.

Det hjäl­per inte med att bara ge en hand­bok i handen på de anställda om man vill råda bot på proble­met med olyc­kor i arbe­tet, anser Industri­fac­kets arbets­mil­jö­ex­pert Mika Poiko­lai­nen.

– I statis­ti­ken för anta­let olyc­kor i arbe­tet ligger industrin tvåa efter bygg­nadsbranschen, säger Poikolainen.

Inom Industri­fac­kets avtalsbranscher föro­lyc­ka­des fem perso­ner under år 2022. Det hand­lar om en truc­ko­lycka, en kemi­ka­lie­läcka på en produk­tion­san­lägg­ning, en allvar­lig kläms­kada där en anställd dog och en olycka som kan ha orsa­kats av ett sjuk­doms­fall på ett varv. Dessu­tom utsat­tes en brevbä­rare för grovt våld i arbe­tet och dog av skadorna. Brott­sut­red­nin­gen i det sist­nämnda fallet pågår fortfarande.

Man kan inte ta några genvägar.

Poiko­lai­nen har i flera år följt med utvecklin­gen i anta­let arbetsplat­so­lyc­kor och myndig­he­ter­nas olyck­sut­red­nin­gar. I flera av dem lyfter man fram problem med bristfäl­lig intro­duk­tion eller kons­ta­te­rar att det borde ha skett en mer utför­lig intro­duk­tion och utbild­ning på arbetsplatsen.

Att känna till möjliga faror i arbets­mil­jön utgör en väsent­lig del av intro­duk­tio­nen till jobbet. Det är också ytterst viktigt att den anställda förstår hur arbet­supp­gif­terna utförs på ett säkert sätt. Det räcker inte med att ge en hand­bok i hand­bo­ken, anser Poikolainen.

– Man kan inte ta några genvä­gar utan man måste kolla igen allt som har att göra med arbet­supp­gif­ten. Man måste känna igen farorna. Att se till arbets­sä­ker­he­ten är en del av att leda en arbetsplats, säger Poikolainen.

Poiko­lai­nen påpe­kar att upple­vel­sen av att det är bråt­tom och ont om tid på jobbet nämns sällan i rapporterna.

– Det kan man läsa mellan raderna, säger Poikolainen.

ALLT FÄRRE GRANSKNINGAR 

År 2021 gjor­des 20 495 gransk­nin­gar på arbetsplat­serna, enligt rappor­ten från arbe­tars­kyddsför­valt­nin­gen. Som mest har anta­let gransk­nin­gar per år rört sig runt 28 000. Den tid som i medel­tal används för en gransk­ning har också minskat.

Tren­den är liknande runtom i Europa. Industri­fac­ket och fackfö­re­nings­rö­rel­sen i stort har arbe­tat för att svänga riktningen.

– Vi vill att arbe­tars­kydds­myn­dig­he­ten ska synas på arbetsplat­serna. Det är viktigt att myndig­he­terna tar ställ­ning, kanske lite ruskar om arbets­gi­va­ren och stöder arbe­tas­kydds­full­mäk­tige på arbetsplat­serna, säger Poikolainen.

Det här berät­tar om att det finns arbetsplat­ser i Finland som inte följer lagens anda.

Det är oroväc­kande att de finska arbe­tars­kydds­myn­dig­he­terna hittade något att anmärka hela 40 000 gånger under sina gransk­nin­gar på arbetsplatserna.

– Arbe­tars­kydds­myn­dig­he­terna har delat ut 34 000 rekom­men­da­tio­ner och 5 000 varnin­gar. Det här berät­tar om att det finns arbetsplat­ser i Finland som inte följer lagens anda.

Poiko­lai­nen efter­ly­ser strän­gare sank­tio­ner för att tumma på arbetarskyddet.

– Om man frågar mig så anser jag att man skulle kunna införa ”parke­rings­bot för arbets­mil­jö­brott”. En sådan skulle man kunna skriva ut direkt om arbe­tars­kydd­sins­pek­tö­ren hittar något att anmärka på under gransk­nin­gen. I nulä­get är sank­tio­nerna väldigt lindriga. De borde abso­lut vara strän­gare, säger Poikolainen.

Arbets­mil­jö­ex­per­ten vill ändå lyfta fram att det finns flera ypper­liga arbets­gi­vare i Finland när det kommer till arbets­mil­jöfrå­gor. Därför är ”noll arbetsplat­so­lyc­kor som leder till döden” enligt honom ett realis­tiskt mål.