Teollisuusliiton strategia on luotu omista lähtökohdista, kertoo kehityssuunnittelija Veli-Pekka Heino.

Veli-Pekka Heino: ”Yhdessä saamme enemmän aikaiseksi”

Teollisuusliiton strategia kertoo liiton toiminnan lähtökohdat, tavoitteet ja työkalut. Tavoitteena on luoda yhteisvoimaa, kertoo strategiatyöstä vastaava Veli-Pekka Heino.

26.10.2021

VELI-PEKKA HEINO Työsken­nel­lyt ay-liik­keessä vuodes­ta 2007 muun muas­sa erikois­tutk­i­jana ja pää­toimit­ta­jana. Juuri nyt kiin­nos­tunut tiedon visu­al­isoin­nista, ammat­tiy­hdis­tys­toimin­nan tule­vaisu­ud­es­ta sekä siitä, miten yhteistyötä voi lisätä parem­mal­la suun­nit­telul­la.

Teol­lisu­us­li­iton pitkän aikavälin suun­nitel­ma, eli strate­gia, on tarkoitet­tu luet­tavak­si.

– Teol­lisu­us­li­iton ensim­mäi­nen strate­gia on tarkoitet­tu myös kaikkien jäsen­ten luet­tavak­si, ja siitä käy ilmi mitä tehdään ja mik­si tehdään, sanoo kehi­tys­su­un­nit­teli­ja Veli-Pekka Heino Teol­lisu­us­li­iton kehit­tämisyk­siköstä.

Strate­giaa luke­mal­la voi avar­taa näkökul­maansa liiton toimin­nas­ta. Tavoit­teena on, että lisäti­eto ei lisää tuskaa, vaan kan­nus­taa toim­i­maan.

– Toivoisin, että strate­gia luo yhteisvoimaa ja halua antaa tuken­sa ammat­tili­iton toimin­nalle, Heino sanoo.

VAKAUTTA JA MAHDOLLISUUKSIA

Teol­lisu­us­li­iton strate­gia vuosille 2018–2023 pon­nistaa jäsen­lähtöisyy­destä, sol­i­daarisu­ud­es­ta, tasa-arvos­ta ja heikom­pi­en puo­lus­tamis­es­ta.

Jäse­nille liit­to lupaa vakaut­ta ja mah­dol­lisuuk­sia. Yhteisvoima, sopimi­nen ja neu­vokku­us ovat keino­ja, joil­la lupaus täytetään.

Välineitä suun­nitel­man toteut­tamiseen ovat jär­jestölli­nen vahvu­us, yhteiskun­tavaikut­ta­mi­nen ja työ­markki­na­toim­inta. Akti­ivi­su­us, osaami­nen, yhteistyökyky ja vakavaraisu­us puolestaan mah­dol­lis­ta­vat välinei­den toimivu­u­den.

Toivoisin, että strate­gia luo yhteisvoimaa ja halua antaa tuken­sa ammat­tili­iton toimin­nalle.

Heino muis­tut­taa, että lop­ul­ta koko ay-liik­keen toim­inta perus­tuu jäsenistön akti­ivi­su­u­teen.

– Isoin haaste strate­gias­sa on, että syn­ty­isi sil­ta isoista kokon­aisuuk­sista hel­posti ymmär­ret­tävi­in pieni­in tekoi­hin. Paljon sisäl­lään pitäviä käsit­teitä täy­tyy ava­ta esimerkeil­lä ja konkre­tial­la, Heino sanoo.

Strate­gis­sa kir­jat­tu jär­jestölli­nen vahvu­us kas­vaa, kun jäsen esimerkik­si läh­tee mukaan ammat­tiosas­ton toim­intaan, kysyy työkave­ria liiton jäsenek­si tai käy kurs­seil­la Murikas­sa.

– Jär­jestöl­lisen vahvu­u­den rak­en­tamises­sa men­nään koko ay-liik­keen ytimeen ja ideaan, että yhdessä saamme enem­män aikaisek­si, Heino sanoo.

Jär­jestölli­nen vahvu­us antaa voimaa työ­markki­na­toim­intaan ja yhteiskun­tavaikut­tamiseen. Tätä kaut­ta syn­tyy jäse­nille vakaut­ta ja mah­dol­lisuuk­sia.

MEIDÄN NÄKÖISEMME

Strate­giatyö alkoi vuon­na 2016, kun Teol­lisu­us­li­iton perus­tamista valmis­telti­in. Strate­gian koon­nut Heino ker­too, että suun­nitel­ma on laa­dit­tu puh­taal­ta pöy­dältä.

– Koko strate­giatyön idea on ollut, että tehdään mei­dän näköisemme, eikä ote­ta valmista mallia.

Teol­lisu­us­li­iton perus­ta­jien Met­al­li­työväen liiton, Puuli­iton ja TEAM Teol­lisu­usa­lo­jen ammat­tili­iton val­tu­us­tois­sa tehti­in ryh­mätöitä strate­gian poh­jak­si. Myös liit­to­jen hal­li­tuk­set kok­ous­ti­vat yhdessä asian paris­sa.

Valmi­ik­si strate­gia saati­in mar­rasku­us­sa 2017 ensim­mäisessä liit­tokok­ouk­ses­sa, jos­sa liit­tokok­ouse­dus­ta­jat tekivät lisäyk­siä ja muokkauk­sia strate­giaan.

– Ottaen huomioon, että liit­toa ei vielä ollut ole­mas­sa, mielestäni onnis­tu­imme osal­lis­ta­maan jäseniä strate­giatyöhön, Heino arvioi.

Koko strate­giatyön idea on ollut, että tehdään mei­dän näköisemme, eikä ote­ta valmista mallia.

Yleiskielisyys ja help­po luet­tavu­us ovat olleet strate­gian kir­joit­tamisen lähtöko­htia.

– Kir­joitin lyhy­itä virkkeitä ja ymmär­ret­täviä sano­ja. Yritin myös kir­joit­taa iskevästi ja mieleen­painu­vasti, Heino ker­too.

Taval­lisem­pi tapa olisi laa­tia strate­gia ole­mas­sa ole­vien mallien poh­jal­ta ja käyt­tää strate­gioi­hin pesiy­tynyt­tä arkikielelle vieras­ta sanas­toa.

– Se on vaarana, että jos puhuu etään­nyt­täväl­lä kielel­lä, niin asi­akin etään­tyy, Heino sanoo.

STRATEGIA JA ORGANISAATIO LINJAAN

Liiton neljä toim­intavuot­ta ovat osoit­ta­neet, että strate­giaa raken­net­taes­sa ennakoiti­in tule­vaa pääosin real­is­tis­es­ti. Aika on myös näyt­tänyt, että paper­il­la suun­nitel­tu ei aina kään­ny ongelmit­ta käytän­töön.

– Huo­mat­ti­in, että niin paljon kuin strate­gias­sa onkin hyviä yhdessä päätet­tyjä asioi­ta, niiden jär­jestelmälli­nen toteut­ta­mi­nen isos­sa organ­isaa­tios­sa on han­kalaa, Heino sanoo.

Hän havain­nol­lis­taa asi­aa kolmi­ol­la, jon­ka kär­jis­sä ovat strate­gia, organ­isaa­tio ja vuosit­taiset toimin­nan pain­opis­teet. Kunkin kär­jen pitäisi olla kitkat­ta yhtey­dessä toisi­in­sa.

– Jos nämä eivät mene yhteen, strate­gi­nen kehit­tämi­nen on vaikeaa, Heino sanoo.

Kitkaa on vähen­net­ty jäsen­tämäl­lä strate­giaa uudelleen ja kehit­tämäl­lä organ­isaa­tio­ta. Strate­gian sisältöjä ei ole muutet­tu, mut­ta esimerkik­si kymmenet tavoit­teet on ryh­mitel­ty uudelleen. Uusi jäsen­nys esitelti­in val­tu­us­tolle eloku­us­sa 2021.

– Kun yhteistyö kehit­tyy, niin strate­gia muut­tuu samaan suun­taan, Heino sanoo.

Strate­gian kehi­tystyö kesken liit­tokok­ouskau­den on alku­peräisen ajatuk­sen mukaista. Jo vuo­den 2017 liit­tokok­ouk­ses­sa hen­ki oli, että strate­giaa päivitetään ja kehitetään tarpeen mukaan.

– Tehdään uut­ta liit­toa, jota kehitetään jär­jestelmäl­lis­es­ti päivit­täin eteen­päin, Heino sanoo.

Hän pohtii, että ay-liik­keen etu­na on, että pitkän ajan suun­nit­telua voidaan tehdä ilman yri­tys­maail­mas­ta tut­tua neljän­nesvu­osi­a­jat­telua.

MITTAA JA ANALYSOI

Asetet­tu­jen tavoit­tei­den toteu­tu­misen mit­taami­nen on osa pitkäjän­teistä suun­nit­telua.

Heino pohtii jälkikä­teen, että strate­giaa raken­net­taes­sa olti­in hyvin opti­mistisia mit­taamiseen liit­tyen. Tavoit­teet kir­joitet­ti­in ajatuk­sel­la, että toimin­nan käyn­nistyt­tyä raken­netaan niille mit­tar­it.

– Mit­taamisen suh­teen on tosi paljon viisas­tut­tu tai tajut­tu, miten vaikeaa se on, Heino sanoo.

Hen­ki katoaa, jos suun­nit­telu menee liian teknisek­si numeroiden kanssa tekemisek­si.

Esimerkik­si jäsenlu­pauk­ses­sa lin­jatun vakau­den ja mah­dol­lisuuk­sien mit­taami­nen on mon­imutkaista. Tämä ei kuitenkaan tarkoi­ta, että mittarei­den pitäisi ohja­ta asetet­tu­ja tavoit­tei­ta.

– Hen­ki katoaa, jos suun­nit­telu menee liian teknisek­si numeroiden kanssa tekemisek­si, Heino sanoo.

Matkalla kohti kas­vavaa vakaut­ta ja mah­dol­lisuuk­sien kir­joa on kuitenkin mon­ta helpom­min mitat­tavaa asi­aa. Esimerkik­si työ­markki­noiden käytössä ole­vien jäsen­ten määrää voidaan seu­ra­ta jatku­vasti ja luot­ta­mushenkilöi­den määrästä on hyvä kuva. Myös liit­toon tulleista yhtey­de­no­toista ja jäsen­ten osal­lis­tu­mis­es­ta kurs­seille on kat­ta­vat tiedot.

Heino muis­tut­taa, että tulosten ana­lyysi on yhtä lail­la tärkeää kuin itse mit­taami­nen.

– Mit­taris­to ei ker­ro syitä ja seu­rauk­sia, Heino toteaa.

OMAPERÄISESTI ETEENPÄIN

Heino arvioi, että ensim­mäisen strate­giakau­den työ on hyvä poh­ja seu­raavalle kaudelle, joka alkaa vuo­den 2023 liit­tokok­ouk­ses­ta. Strate­giatyön tyyliä hän ei lähtisi vai­h­ta­maan.

– Ollaan sitkeästi pidet­ty omaperäisyy­destä kiin­ni. Se ei ole help­po vai­h­toe­hto, mut­ta oikeas­t­aan ain­oa järkevä.

Mieliku­vi­tus on tärkeää pitää jatkos­sakin mukana suun­nit­telus­sa, jot­tei päädytä kir­joit­ta­maan samaa pape­ria uud­estaan.

– Uskoisin, että seu­raavas­sa strate­gias­sa ote­taan yksi askel pidem­mälle, kun tiede­tään parem­min, miten strate­gi­nen toim­inta kan­nat­taa pyörit­tää tässä organ­isaa­tios­sa, Heino sanoo.

TOIMINTAHAASTE JÄSENILLE

  • Pere­hdy oman ammat­tiosas­tosi toim­inta­su­un­nitel­maan.
  • Poh­di, mikä toim­inta­su­un­nitel­mas­sa on hyvää ja mitä siihen voisi lisätä ensi vuon­na.
  • Anna palaute ja ker­ro ideasi ammat­tiosas­ton puheen­jo­hta­jalle.
  • Lue Teol­lisu­us­li­iton strate­gia osoit­teessa teollisuusliitto.fi/liiton-strategia. Löy­tyykö strate­gias­ta samo­ja asioi­ta kuin osas­ton toim­inta­su­un­nitel­mas­ta? Voit ker­toa havain­nois­tasi sähkö­pos­titse: veli-pekka.heino@teollisuusliitto.fi.

TEKSTI ANTTI HYVÄRINEN
KUVA KITI HAILA