Hyppää sisältöön
Suomen ammattitaitomaajoukkue Shanghaissa.

Suomen ammattimaajoukkue toi kultaa Kiinasta – "Sellainen kerran elämässä kokemus"

TEKSTI JOHANNES WARIS
KUVAT WORLD SKILLS JA SKILLS FINLAND

Suomen ammattitaitomaajoukkue menestyi hienosti Shanghaissa järjestetyissä WorldSkills-ammattitaidon maailmanmestaruuskilpailuissa. Kilpailuihin osallistui yhteensä 18 nuorta ammattilaista eri aloilta ja eri puolilta Suomea. Varkautelainen Lauri Mutka palkittiin kunniamaininnalla hitsauksen kilpasarjassa.

Tästä on kyse

  • Nuorten ammattilaisten ammattitaidon maailmanmestaruuskilpailut World Skills järjestettiin Kiinassa syyskuussa.
  • Suomen 18-henkinen ammattitaitomaajoukkue saavutti yhden kultamitalin ja kahdeksan Medal of Excellence -kunniamainintaa
  • Teollisuusliiton sopimusaloilla menestystä keräsivät levyseppä-hitsaaja Lauri Mutka ja hienopuuseppä Alexander Häggman.

Suomalainen ammattiosaaminen pääsi maailman näyttämölle, kun ammattitaidon maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Shanghaissa syyskuun lopussa.

WorldSkills-kilpailut järjestettiin 23.–27. syyskuuta, ja Shanghai isännöi historian 48. kilpailutapahtumaa.

Kilpailu on maailman suurin ammatillisen koulutuksen ja osaamisen tapahtuma. Se kokosi yhteen noin 1 400 nuorta yli 70 maasta. Osallistujat kilpailivat yhteensä 64 eri lajissa.

Savon ammattiopistosta levyseppä-hitsaajaksi valmistunut Lauri Mutka osallistui Welding-lajin eli hitsauksen MM-finaaliin.

Varkaudessa ANDRITZ Worksilla työskentelevä Mutka on tyytyväinen kilpailuviikkoon, vaikka kilpailu oli vaativa.

– Jännittihän se. Kyseessä ovat maailmanmestaruuskilpailut, joten tason pitää tietenkin olla sen mukainen, kotimaan Taitaja-kisoissa ja EM-kisoissa aikaisemmin kilpaillut Mutka sanoo.

Lauri Mutka ja hitsausalan ekspertti Keijo Kivioja. Ekspertti toimii lajin asiantuntijana ja tuomarina kilpailussa ja siihen valmistauduttaessa.


Mutkan kilpauraa on kantanut vahva halu kehittää jatkuvasti omaa osaamista. Saavutuksiin kuuluu kolme SM-mitalia hitsauksessa. Kansainvälistä kokemusta hän on kartuttanut vuoden 2025 EuroSkills-kilpailuissa Tanskassa missä hän sijoittui kahdeksanneksi.

Aasiassa kilpailemisessa oli tosin hyvät puolensa.

– En ymmärtänyt mitä yleisössä puhuttiin, niin pystyin keskittymään omaan suoritukseen. SM-kisoissa oli jännempää, kun ymmärsi, mitä kaikki sanoivat, kolme SM-kultaa lajissaan voittanut Mutka sanoo.

Shanghaissa kilpailutehtävä oli moniosainen ja työtä riitti paineastian ja alumiinirosterityön parissa useammalle päivälle.

Kovasta työstä seurasi palkinto, sillä hänet palkittiin Medal of Excellence -kunniamaininnalla. Mitali myönnetään keskitason selvästi ylittävästä suorituksesta.

Suomen ammattimaajoukkue lentokentällä ennen Shanghaihin lähtöä. Lauri Mutka keskellä maskotin kanssa.

– Meillä oli Shanghaissa aivan mahtava joukkuehenki. Tämä oli kyllä ainutlaatuinen, sellainen kerran elämässä kokemus, Mutka sanoo.

Lauri Mutka suositteleekin lämpimästi eri kilpailuihin osallistumista kaikille ammatillisten oppilaitosten opiskelijoille, joita ajatus edes hiukan kiinnostaa.

– Se on hemmetin hyvä kokemus. Siinä pääsee harjoittelemaan ja kehittymään ammatissaan todella paljon. Itse lähdin mukaan sillä ajatuksella, että kai sitä voi ainakin kokeilla, Mutka kertoo.

Tammikuussa tosin Mutkaa odottaa uudet haasteet, kun hän aloittaa varusmiespalveluksen Karjalan lennostossa Rissalassa.

Lauri Mutka on harjoitellut noin kolme vuotta aktiivisesti ammattitaitokisoja varten.

HEVOSEN VUOSI NÄKYI PUUSEPÄN TYÖSSÄ

Pohjanmaalainen Alexander Häggman edusti Suomea puusepänalan toisessa kilpailulajissa, Cabinetmakingissa eli kalusteiden valmistuksessa.

Lajissa kilpailijat näyttävät taitonsa valmistamalla korkealaatuisia huonekaluja ja sisustuselementtejä.

Kilpailijoiden on osattava tulkita piirustuksia, valita oikeat materiaalit, tehdä vaativia liitoksia ja koota osat tarkasti. Lopputulosta arvioidaan käsityötaidon, tyylin, toimivuuden ja esteettisyyden perusteella.

Puuseppä Alexander Häggman piti hermonsa kurissa yleisön edessä.

Häggman on suorittanut artesaanipuusepän tutkinnon Pietarsaaressa sijaitsevassa Optima-ammattiopistossa. Nykyisin hän työskentelee huonekaluja valmistavassa uusikaarlepyyläisessä DetailWorks-yrityksessä.

Häggman ei ole kilpailijana mikään untuviikko. Hänellä on takataskussaan Suomen mestaruus sekä viime vuonna Tanskassa järjestetyistä EM-kilpailuista saavutettu viides sija.

Tekijä tavoittaa Häggmanin pian sen jälkeen, kun hän on palannut kotiin viikon kestäneistä kilpailuista kuumasta ja kosteasta Shanghaista.

– Tuntuu hyvältä olla taas kotona ja töissä. Tuntuu melkein epätodelliselta, että olen ollut siellä, hän sanoo.

Alexander Häggman asianmukaisesti suojautuneena.

– Minusta tuntui, että minulla oli EM-kilpailuista saadut perustaidot hallussa. Tällä kertaa keskityimme enemmän kokonaisuuteen, eli tein samoja asioita, mutta paremmin ja nopeammin. Yritimme löytää pieniä asioita, joissa voisin säästää aikaa sieltä täältä.

Kilpailuissa kilpaillaan muiden kilpailijoiden ja ehkä myös itsensä lisäksi kelloa vastaan.

JÄRJESTÄJÄLTÄ PIKKU JEKKU FINAALISsa

Ennen varsinaista kilpailua osallistujat saivat tutustua kilpailupaikkaan ja materiaaleihin sekä koota oman työpisteensä. Ensimmäisen kilpailupäivän aamuna osallistujat saivat nähdä projektin piirustukset.

Kilpailutehtävänä oli valmistaa perinteinen kiinalainen teekaappi, jossa oli irrotettava tarjotin teen tarjoilua varten. Tarjottimeen tuli lisäksi ohueen viiluun laserleikattu hevosaiheinen koriste.

– Nyt on kiinalaisen kalenterin mukaan on hevosen vuosi. Näin kiinalainen kulttuuri oli mukana kilpailutehtävässä, Häggman kertoo.

Alexander Häggman poseeraa kunniamaininnan arvoisen kilpailusuorituksensa kanssa.

Kilpailijat saivat suunnitella työtään ja neuvotella tiimiensä kanssa, mutta tunnin kuluttua kilpailun alkamisesta tuli yllätys.

”Asiakas” esitti yllättäen vaatimuksen muutoksesta projektiin. Nyt työhön pitikin sisällyttää myös eräänlainen laatikko, jossa tarjotinta voisi säilyttää.

– Se oli jännää. Suunnitelmia piti muuttaa melko nopeasti. Se toi hauskan pienen tvistin kilpailuun, mutta mielestäni selvisin siitä hyvin, Häggman kertoo.

Häggman sai lämpimät onnittelut tiimiläisiltä kisan jälkeen.

Häggman sijoittui viidenneksi 25 kilpailijan joukossa ja jäi pronssimitalista vain viiden pisteen päähän.

Häggman kuului kahdeksan suomalaisen joukkoon joka palkittiin Medal of Excellence -kunniamaininnalla. Mitali myönnetään keskitason selvästi ylittävästä suorituksesta.

HISTORIALLINEN KULTA SUOMEEN

Suomalaisen ammattiosaamisen ilonaihe Shanghaissa oli Neea Kerttula Helsingissä sijaitsevasta Helsinki Business Collegesta.

Hän kilpaili Retail Sales -lajissa eli myynnissä ja voitti maailmanmestaruuden vakuuttavalla suorituksella.

Kerttulan kultamitali oli Suomen joukkueen ainoa kultamitali tämän vuoden WorldSkills-kilpailuissa ja ensimmäinen MM-kultamitali yhdeksään vuoteen.

Neea Kerttulan maailmanmestaruus oli Suomen ammattimaajoukkueen ensimmäinen sitten vuoden 2017.

Maailmanmestaruus on Kerttulalle merkittävä saavutus. Kilpailujen jälkeiset päivät ovat olleet täynnä onnitteluja ja huomiota. Muun muassa presidentti Alexander Stubb on lähettänyt maailmanmestarille onnittelukirjeen.

– Kisojen ajan elin vähän kuin omassa kuplassani ja kaikki huomio oli tekemisessä. Vasta kisojen jälkeen on alkanut ymmärtää, mitä oikeastaan tapahtui. Kun vielä presidentti Stubbilta tuli onnittelukirje, mietin vain, että miten tämä voi olla mahdollista, maailmanmestari kertoo haastattelussaan HBC:n sivuilla.

Retail Sales oli yksi WorldSkills Shanghai 2026 -kilpailun uusista lajeista. Lajissa kilpailtiin maailmanmestaruudesta nyt ensimmäistä kertaa, joten Kerttula teki Shanghaissa samalla WorldSkills-historiaa.

Retail Sales oli ensimmäistä kertaa kilpailulajina Shanghain WorldSkills-kilpailuissa. ”Tuntuu hienolta olla ensimmäinen maailmanmestari”, Neea Kerttula sanoo. KUVA WORLD SKILLS

Kultamitalin lisäksi Kerttula sai Best of Nation -kunniamaininnan Suomen maajoukkueen parhaiten sijoittuneena kilpailijana.

Yhteensä kahdeksan suomalaista kilpailijaa palkittiin Medal of Excellence -kunniamaininnalla, joka myönnetään keskitason selvästi ylittävästä hyvästä suorituksesta.

Seuraavat suomalaiset kilpailijat palkittiin kunniamaininnalla:

  • Alexander Häggman (Optima), Cabinetmaking (hienopuusepäntyö)
  • Eerika Rautiala (Keuda), Beauty Therapy (kauneudenhoito)
  • Lauri Mutka (Savon ammattiopisto), Welding (hitsaus)
  • Lotta Lehtokumpu (Luksia), Hairdressing (kampaamoala)
  • Väinö Miettinen (Ammattiopisto Gradia), Cooking (kokkaus)
  • Elja Saraluoto (Koulutuskeskus Salpaus), Fashion Technology (muotiteknologia)
  • Alex Puurunen (Koulutuskuntayhtymä OSAO), Autobody Repair (auton korikorjaus)
  • Anna Kuivala (Stadin ammattiopisto), 3D Digital Game Art (3D-pelitaide)

Kaikki tulokset voi nähdä WorldSkills 2026 -kilpailujen verkkosivustolla.

OSAO:n Alex Puurunen palkittiin tuloksestaan autokorikorjauksen kilpasarjassa. OSAO on Oulun seudulla ja Koillismaalla toimiva ammatillista koulutusta järjestävä oppilaitos.

Ensi vuonna WorldSkills-kilpailut palaavat Eurooppaan, kun Düsseldorf toimii kilpailujen isäntäkaupunkina.

Suomen ammattitaidon mestaruuskilpailut eli Taitaja 2027 järjestetään Helsingin Messukeskuksessa Skills Games -tapahtuman yhteydessä.

Helsingissä järjestetään tuolloin myös Abilympics-ammattitaitokilpailu, joka on suunnattu erityistä tukea tarvitseville ammattilaisille. Kilpailu järjestetään neljän vuoden välein.

Jaa artikkeli
Tekijälehti