”Siistiä sisätyötä, hyvä palkka ja mukava työporukka” – Akaan Elematicilla sinnitellään hiljaisinakin aikoina
Elematic valmistaa Akaassa koneita ja laitteita betonielementtiteollisuuteen. Valtaosa niistä menee vientiin. Vaikka kokoonpanotehtaassa onkin nyt hiljaista, uskoa tulevaan luo myynnin kasvu Intiassa. Ja se, että yrityksen johto turvautui työaikajärjestelyihin lomautusten sijaan.
Sähköasentaja Kirsi Hyötyläinen testaa ontelolaattakoneen voimayksikköä Elematicin kokoonpanotehtaassa Akaan Tojantiellä. Se kytketään aikanaan osaksi valukonetta.
– Olen sähköistänyt koneen kokonaan. Nyt varmistan, että kaikki moottorit, anturit ja valot toimivat niin kuin pitää, ja kone muutenkin tekee sen, mitä sen kuuluu, Hyötyläinen kertoo.
Elematic Oyj valmistaa betonielementtiteollisuuden koneita ja laitteita. Niiden kokoonpano on keskitetty Akaaseen.
Peruskoulun jälkeen Hyötyläinen suoritti hotelli- ja ravintola-alan perustutkinnon. Hän ehti olla töissä leipomossa vain vuoden, kun edessä oli jo alanvaihto.
– Minulle tuli tosi paha jauhoallergia ja jouduin kouluttautumaan uudelleen. Tunsin yhden naisen, joka oli sähköasentaja, ja siksi tulin ajatelleeksi, että sellaistakin voisi tehdä.

Valkeakoskella asuva Hyötyläinen työskenteli 16 vuotta sähköasentajana Tampereella, kunnes hän neljä vuotta sitten vaihtoi työpaikkaa ja päätyi töihin Elematicille.
– Olen viihtynyt ihan hyvin. Minulla ei ole mitään moitittavaa. Täällä on hyvät työkaverit, työ on vaihtelevaa, ja työnantaja on joustava. Työmatkakin lyheni kymmeneen kilometriin.
Täällä on hyvät työkaverit, työ on vaihtelevaa, ja työnantaja on joustava.
Kevään tullen Hyötyläinen aikoo pyöräillä töihin useampana päivänä viikossa, sillä hän tarttui työnantajan loppuvuodesta tarjoamaan työsuhdepyöräetuun.
– Ajattelin, että sähköpyörällä olisi mukavampi pyöräillä töihin, mutta nähtäväksi jää.

TURVALLISUUS TÄRKEÄÄ
Työsuojelu on ollut täällä iso teema viimeiset pari vuotta, kertoo sähköasentaja Tony Varje, joka valittiin viime työsuojeluvaaleissa ensimmäiseksi varatyösuojeluvaltuutetuksi.
– Kävin viime vuonna Murikassa Työsuojelun perusteet -kurssin. Se oli kyllä hyvä. Mukavaa porukkaa ja hienot tilukset. Halusin kouluttautua, kun minut tällaiseen pestiin valittiin.
Elematicin kokoonpanotehtaassa järjestetään kerran kuussa turvallisuuskävely. Henkilökunta voi tehdä turvallisuushavaintoja mobiililaitteilla ja kun tietty määrä ylittyy, tiedossa on palkkio.
– Meillä on eri puolilla hallissa lappuja, joissa on QR-koodi. Se oli minun ideani. QR-koodi helpottaa pääsyä sivustolle, jossa läheltä piti -ilmoituksia voi tehdä.

Varje kuuluu niihin onnekkaisiin, joille opintoihin kuulunut työharjoittelu poiki työpaikan. Hän työskenteli Elematicilla pari vuotta sähköasentajana ennen kuin lähti armeijaan.
– Armeijan jälkeen sain töitä Valkeakoskelta. Sitten sähköpuolen työnjohtaja soitti minulle ja kysyi, että kiinnostaisiko tulla tänne takaisin töihin.
Täällä tehdään uusia koneita. Työ on siistiä.
Varje vastasi myöntävästi, vaikka aluksi hänet palkattiin koneenasentajaksi.
– Täällä tehdään uusia koneita. Työ on siistiä. Palkka hyvä ja työporukka myös, Varje luettelee syitä sille, miksi hän palasi Elematicille.

”MONI ASIA HYVIN”
Alun perin Elematic oli suunnittelutoimisto, jolla ei ollut omaa tuotantoa. Yrityksessä on vielä tänäkin päivänä noin 3,5 kertaa enemmän toimihenkilöitä kuin tuotantotyöntekijöitä.
– Suunnittelijoita, myyjiä, ostajia ja johtajia on todella paljon suhteessa siihen, ketkä ne koneet tekevät, sanoo pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu ja tarkastaja Jukka Niemelä.
Epäsuhta johtaa siihen, ettei työntekijöitä aina arvosteta. Työolot ja toimihenkilöiden asenne ovat kuitenkin parantuneet kahdessakymmenessä vuodessa selvästi, Niemelä sanoo.
– Lattiatasollakaan ei välttämättä ymmärretä, mitä toimihenkilöporukka tekee. Työskentelin ennen asentajana. Viisi vuotta sitten siirryin tarkastajaksi, ja se avasi silmäni sille, miten kaikki liittyy kaikkeen ja jokainen siinä ketjussa on tärkeä.
Suunnittelijoita, myyjiä, ostajia ja johtajia on todella paljon suhteessa siihen, ketkä ne koneet tekevät.
Niemelä antaa Elematicille työpaikkana arvosanaksi 8,5.
– Täällä on moni asia hyvin, hän toteaa.
Tojantien kokoonpanotehdas tekee pelkkää päivävuoroa. Käytössä on liukuva työaika, laaja työterveyshuolto sekä sairausvakuutus, joka kattaa erikoissairaanhoidon. Viime aikoina tehtaalle on ilmestynyt palautelaatikoita ja infotilaisuuksia ja henkilöstöpalavereita järjestetään säännöllisesti.
– Työnantaja investoi siltanostureiden turvallisuuteen. Kyse on isosta rahasta yrityksen taloudelliseen tilanteeseen nähden, Niemelä sanoo.

HAASTAVAA AIKAA
Elematicin taloustilanne on Niemelän sanoin vaikea. Taustalla on rakennusalan ahdinko Suomessa ja erityisesti maailmalla, sillä valtaosa koneista ja laitteista menee vientiin.
– Viime vuodet ovat olleet erittäin haastavat. Meillä oli aika hyvät myyntinäkymät Venäjälle, mutta Ukrainan sodan alettua olemme joutuneet hakemaan uusia markkinoita.
Toissa vuonna Elematic teki tappiota 13,6 miljoonaa. Myynti ennen merkittävään Lähi-itään eli Iraniin, Irakiin ja Saudi-Arabiaan, on ollut vähäistä, Niemellä kertoo.
– Sen sijaan Intia on nykyään meille merkittävä myyntikohde. Siellä on tällä hetkellä kova kasvu. Meillä on siellä muottitehdaskin.

Elematicilla on muottitehdas ja koneenvalmistusta myös Kiinassa. Akaan lisäksi yrityksellä on Suomessa tuotantoa Riihimäellä. Siellä toimii Elematicin muottitehdas.
– Strategian mukaan kasvunäkymät ovat suuret. Jos strategia toteutuu, se tietää rekrytointeja tähänkin yksikköön. Tänne tarvittaisiin lisää nuoria.
Jos toiminta jatkuu, nuoria on pakko löytää ja aika kiireellä.
Kokoonpanossa työntekijöiden keski-ikä on 50 vuotta.
– Jos toiminta jatkuu, nuoria on pakko löytää ja aika kiireellä. Hiljaista tietoa siirtyy eläkkeelle nyt paljon, ja nuori porukka pitäisi saada ajettua sisään ennen kuin se tieto katoaa täältä.

EI MUUTOSNEUVOTTELUILLE
Intiassa, Kiinassa ja Suomessa sijaitsevien tehtaiden lisäksi Elematicilla on myyntikonttoreita ympäri maailmaa. Ukrainaan perustettiin juuri uusi agentuuri, Niemelä kertoo.
– Jos Ukrainaan saataisiin rauha, siellä alkaisi valtava jälleenrakennusprojekti, jossa tarvittaisiin meidänkin koneita, sanoo tuotantopäällikkö Mika Rantasalo.
Vaikka kokoonpanossa onkin ollut hiljaista, ei lomautuksia tai irtisanomisia silti ole tiedossa. Siitä pääluottamusmies Niemelä kiittää erityisesti tuotantopäällikkö Rantasaloa.
– Mika soitti joulukuussa ja kertoi, että työkuorma on vuoden vaihteessa alhainen ja kysyi, voisinko tulla keskustelemaan, miten siitä päästäisiin yli, Niemelä kertoo.

Asia ratkesi järjestelemällä lomia, pekkasia eli työajan lyhennysvapaita ja työaikajoustoja. Lisäksi osa kokoonpanon työntekijöistä siirtyi väliaikaisesti varastohommiin yrityksen toiseen yksikköön Akaassa.
Puhelun taustalla olivat tuotannollisista ja taloudellisista syistä loppuvuodesta 2023 käydyt muutosneuvottelut. Ne johtivat kahden työntekijän irtisanomiseen. Tehtaan johto halusi välttää uudet muutosneuvottelut kaikin keinoin.
– Ihmiset ovat täällä tottuneet vakauteen. Se horjui muutosneuvotteluiden takia, ja kun niissä tuli vielä irtisanomisiakin, niin se vaikutti työntekijöiden mielialaan, Rantasalo perustelee.

OMA TYÖMAARUOKALA
Kun kello tulee yksitoista, asentaja Ari Hänninen kävelee viisisataa metriä naapurissa sijaitsevaan Elematicin ja Toijala Worksin yhteiseen, yhdistyspohjaiseen työmaaruokalaan.
– Joskus minulla on eväät, välillä käyn syömässä ABC:llä seisovassa pöydässä tai kebabilla, mutta työmaaruokalassa on aika hyvä salaattipöytä ja ruoka siellä on edullista.
Salaatin lisäksi Hännisen lautaselle päätyy rapea kanaleike ja paistettuja perunoita. Kahdeksan euron annos saa häneltä arvosanaksi 9.
Lounaan jälkeen Hänninen palaan työpisteelleen, joka sijaitsee tällä kertaa aivan hallin perällä korkeiden hyllyjen välissä.
– Pistän projektilavoille kokoonpanoa varten tilattuja tavaroita, kuten paine- ja urakuulalaakereita. Yleensä kokoan ontelolaattakoneita, mutta nyt siellä on hiljaista.

Silloin tällöin Hänninen kasaa järeitä magneetteja, jotka pitävät paikallaan alumiinista valmistettuja laitoja seinäelementtejä valettaessa.
– Se on aavistuksen yksitoikkoista, mutta muuten työt ovat järkeviä ja aika puhtaita, ja kaikki työkaverit ovat mukavia. Palkka on kohtuullinen, mutta ainahan sitä saisi olla lisää.
Työkaverit pelaavat porukalla sulkapalloa ja sählyä. Hänninen on harkinnut liittyvänsä sulkapallon pelaajiin, mutta toistaiseksi se on jäänyt.
– Muut harrastukset vievät niin paljon aikaa. Harrastan metsästystä ja se on siitä hyvä laji, että kesää lukuun ottamatta koko ajan on jotain jahdattavaa.

PITKÄT TYÖURAT
Vaihtuvuus Elematicin kokoonpanotehtaassa on vähäistä ja työurat pääsääntöisesti pitkiä.
– Ei täältä metallihommiin kannata hakeutua. Hommat ovat suhtkoht siistejä, ja työympäristö ja työkaverit hyviä. Tämä on aina ollut sosiaalisesti hyvä työpaikka, kertoo asentaja Jani Rämä.
Plussaksi Rämä laskee myös Smartumin työsuhde-edun. Se on Elematicilla tänä vuonna 500 euroa, mutta omavastuuosuus nousi puoleen eli 250 euroon.
– Parempi sekin on kuin ei mitään. Olen käynyt pelaamassa sillä minigolfia ja ajamassa kartingia sekä ostanut liput Valkeakosken työväen musiikkitapahtumaan, Rämä kertoo.
Tämä on aina ollut sosiaalisesti hyvä työpaikka.
Hän on juuri asentanut ontelolaattasahan teräkelkan kannen. Kun laakereiden suojat ja juoksurullat ovat paikoillaan, Rämä menee työparinsa, asentaja Mika Uusitalon avuksi.
– Teemme pelkästään ontelolaattasahoja. Minä kasaan sahan valkoiset osat, ja työpari vihreän rungon, ja yhdessä asennamme valkoiset osat rungon sisälle, Rämä kertoo.
Kaksikko tietää, mitä tekee, sillä he ovat työskennelleet työparina jo 17 vuotta.
– Tulimme tänne töihin samaan aikaan ja nykyään asumme Valkeakoskella viidensadan metrin päässä toisistamme.
ELEMATIC OYJ
PERUSTETTU Vuonna 1959 nimellä Toijalan teräsvalmiste, Veljekset Virtanen
KOTIPAIKKA Akaa
TUOTANTO Betonielementtiteollisuuden koneet ja laitteet
HENKILÖSTÖ 185, joista tuotannossa Akaassa 24 ja Riihimäellä 16
OMISTUS Pääomistaja saksalainen sijoitusyhtiö Robus Capital Management GmbH, vähemmistöosakkaina suomalaisia sijoitusyhtiöitä
LIIKEVAIHTO 48,7 miljoonaa euroa (2023)