”Fört­roen­de­man­nen är den vikti­gaste länken”

I höstens fört­roen­de­man­na­val väljs de vikti­gaste intres­se­be­va­karna på arbetsplat­serna runtom i landet för följande tvåårsperiod.

29.10.2020

– En av de vikti­gaste uppgif­terna för fört­roen­de­män­nen är att arbeta för orga­ni­se­ring på arbetsplat­sen och att rekry­tera medlem­mar. Då orga­ni­se­rings­gra­den på arbetsplat­sen är hög har fört­roen­de­man­nen – arbets­ta­gar­nas repre­sen­tant – betyd­ligt bättre förut­sätt­nin­gar att förhandla om förbätt­rin­gar för arbets­ta­garna, säger Ville-Petteri Risberg, orga­ni­sa­tion­sex­pert på Industrifacket.

Fört­roen­de­man­nen är den vikti­gaste länken i arbe­tet för att bevaka de anställ­das intres­sen på arbetsplat­sen. Utan fört­roen­de­män kommer förbun­det inte nödvän­digt­vis i kontakt med varda­gen och läget på arbetsplatserna.

En person som är medlem i en fackav­del­ning som är anslu­ten till Industri­fac­ket kan ställa upp i förtroendemannavalet.

– I egens­kap av fört­roen­de­man kommer du åt att påverka på din arbetsplats och konkret hjälpa dina arbets­kam­ra­ter. Om ni inte valt en huvudfört­roen­de­man på er arbetsplats, lönar det sig nu att samla ihop gänget och fundera över vem man skulle kunna välja, säger Risberg.

”Genom fört­roen­de­man­nen kommer arbets­ta­gar­nas synpunk­ter bättre fram, då man utvecklar före­ta­get eller tar beslut som påver­kar på arbetsförhål­lan­dena på jobbet”, säger Ville-Petteri Risberg, orga­ni­sa­tion­som­buds­man på Industri­fac­ket. FOTO KITI HAILA

– Även om det inte finns en huvudfört­roen­de­man, så blir det lätt så att någon viss person är något av en repre­sen­tant för arbets­ta­garna i diskus­sio­ner med arbets­gi­va­ren. Det blir lättare för den här perso­nen om ställ­nin­gen blir mer officiell.

Fört­roen­de­män­nen deltar också i utvecklan­det av företaget.

– Genom fört­roen­de­man­nen kommer arbets­ta­gar­nas synpunk­ter bättre fram, då man utvecklar före­ta­get eller tar beslut som påver­kar på arbetsförhål­lan­dena på jobbet.

ASKO-MATTI KOSKELAINEN

ÖVERSÄTTNING JOHANNES WARIS

FÖRTROENDEMAN

Fört­roen­de­man­nen repre­sen­te­rar arbets­ta­garna på arbetsplat­sen. Hen arbe­tar för orga­ni­se­ring och rekry­te­ring av medlemmar.

Fört­roen­de­man­nen förhand­lar, avta­lar, jämkar och förmed­lar infor­ma­tion mellan arbets­gi­va­ren och person­alen. Fört­roen­de­man­nen hjäl­per till i alla frågor som berör anställ­nin­gen och hens arbete ske alltid i förtroende.

I septem­ber 2020 fanns det veter­li­gen 1986 huvudfört­roen­de­män, 1342 vice huvudfört­roen­de­män och 1203 fört­roen­de­män i Industrifacket.

FÖRTROENDEMANNENS UPPGIFTER

Arbets­gi­va­ren är skyl­dig att följa de arbets­vill­kor som råder i branschen. I egens­kap av repre­sen­tant för arbets­ta­garna beva­kar fört­roen­de­man­nen att

  • kollek­ti­vav­ta­let följs på arbetsplatsen

  • arbets­lags­tift­nin­gen följs på arbetsplatsen

  • vill­ko­ren i anställ­ningsförhål­lan­det följs på arbetsplatsen

Fört­roen­de­man­nen repre­sen­te­rar fackav­del­nin­gen i frågor som gäller:

  • rela­tio­nen mellan arbets­ta­gare och arbetsgivaren,

  • utveckling av företaget,

  • lokala avtal

Fört­roen­de­man­nen får på arbets­tid sköta sitt fört­roen­deupp­drag i enlig­het med skri­vel­serna i kollek­ti­vav­ta­let. Fört­roen­de­man­nens ställ­ning grun­dar sig både på lag och kollektivavtal.

VAL AV FÖRTROENDEMAN

Fört­roen­de­man­nen väljs genom val på arbetsplat­sen. Samti­digt väljer man också vice fört­roen­de­man­nen och beroende på arbetsplat­sens stor­lek också avdel­ningsfört­roen­de­män. Val av koncernfört­roen­de­man kan man avtala om inom koncernen.

Samt­liga anställda som orga­ni­se­rat sig genom den fackav­del­ning inom Industri­fac­ket som verkar på arbetsplat­sen har rätt att ställa upp och rösta i valet, liksom också att orga­ni­sera själva valet. Tid och plats är en fråga som man kommer överens om med arbetsgivaren.

I vissa kollek­ti­vav­tal före­kom­mer skri­vel­ser som skil­jer sig från de allmänna reglerna för fört­roen­de­man­na­val inom förbun­det. Kolla därför även kollek­ti­vav­ta­let i samband med arran­ge­man­gen inför valet.

Fört­roen­de­man­nen väljs i regel för en period som varar i två år.

OBS! Det är speciellt viktigt att man på arbetsplat­ser inom den meka­niska skog­sin­dustrin och bioin­dustrin väljer fört­roen­de­män, då arbets­gi­va­ror­ga­ni­sa­tio­nen Skog­sin­dustrin rf. medde­lat att de inte i fort­sätt­nin­gen gör upp riks­täc­kande kollek­ti­vav­tal utan vill föra förhand­lin­garna till koncern- före­tags- och arbetsplatsnivå.

OM DET INTE FINNS EN FÖRTROENDEMAN PÅ MIN ARBETSPLATS?

I fall det inte finns en fört­roen­de­man på jobbet kan de orga­ni­se­rade i samar­bete med fackav­del­nin­gen anordna fört­roen­de­man­na­val när som helst.

Anvis­nin­gar för val och fört­roen­de­man­nens uppgif­ter får man från Industri­fac­kets regionkontor.

Industri­fac­ket utbil­dar fört­roen­de­man­nen för fört­roen­deupp­dra­get och till­hö­rande uppgifter.

Arbets­gi­va­ren beta­lar lön för utbildningstiden.

OBS! KANDIDATNOMINERINGEN KAN GÖRAS SKRIFTLIGEN

Kandi­dat­no­mi­ne­rin­gen kan också nu i coro­na­ti­der genomfö­ras skriftligen. 

Kandi­da­terna kan meddela om att de vill ställa upp i val genom att föra ett skrift­ligt medde­lande till ett post­fack på arbetsplatsen. 

På så sätt undvi­ker man fysiska kandidatnomineringsmöten.