Maailma on mennyt hulluksi, ja Suomessa politiiset päätökset ovat kasvattaneet työttömyyttä ja syöneet luottamusta yhteiskuntaan. Miten palautetaan tulevaisuususko, etenkin nuorille sukupolville? Kolme Teollisuusliiton aktiivia kertovat ratkaisunsa.
Helsingissä pidetyssä SAK:laisten liittojen hallintojen tapaamisessa ja Tulevaisuus tänään -tapahtumassa keskusteltiin työmarkkinatilanteesta ja kevään eduskuntavaaleista, joiden ay-väki toivoo tuovan muutoksen Suomen suuntaan.
Tapahtumiin osallistuneet Teollisuusliiton kolme aktiivia olivat samoilla linjoilla siitä, mitä on tehty väärin ja miten otetaan kurssi kohti valoisampaa tulevaisuutta.
Ongelma on, että sopimisen kulttuuri on rapautunut, kun nykyhallitus on muuttanut työelämän valtatasapainoa työnantajien eduksi ja heikentänyt työntekijöiden turvaa. Ratkaisukeinoja ovat muun muassa luottamuksen lisääminen ja epävarmuuden vähentäminen.
MALLIA RUOTSISTA: RYHMÄKANNE JA TULKINTAETUOIKEUS
Pohjoismaisesta mallista puhuvat kaikki yleensä myönteiseen sävyyn, mutta sen soveltaminen Suomessa on kovin valikoivaa, näkee Teollisuusliiton hallituksen ensimmäinen varajäsen Teemu Sanaksenaho Raahen SSAB:lta.
– Työnantajat ovat poimineet rusinat pullasta. Olisi hyvin tärkeää saada Suomeen esimerkiksi ammattiliittojen ryhmäkanne ja työntekijän tulkintaetuoikeus, kuten Ruotsissa on, Sanaksenaho sanoo.

Nuorille on tarjottava aito mahdollisuus rakentaa omaa elämäänsä. Se edellyttää kuitenkin oikeudenmukaisempia työehtoja ja panostuksia koulutukseen.
– Pitää voida luottaa siihen, että kouluttautuminen kannattaa, töitä löytyy ja palkalla pystyy tulemaan toimeen.
Sanaksenaho haluaisi myös palauttaa valtakunnansovittelijalle vientimallin riistämät työkalut.
– Ennen valtio, työnantajat ja työntekijät hakivat yhdessä ratkaisuja palkkoihin, verotukseen ja sosiaaliturvaan. Sellaista kokonaisvastuuta tarvittaisiin nytkin.
LAPSIPERHEKÖYHYYTTÄ VASTAAN
– Lasten ja nuorten ei kuulu kantaa vastuuta siitä, jos vanhemmat joutuvat lomautetuiksi tai työttömiksi. Työttömyysturvan tasoa pitää parantaa ja lapsikorotukset palauttaa, linjaa siilinjärveläisen Yara Suomi Oy:n varapääluottamusmies Niina Laitinen, Teollisuusliiton hallituksen jäsen.
Huolestuttavaa on tuloerojen kasvu ja varallisuuden kasautuminen, ja erityisen hälyttävää on lapsiperheköyhyyden lisääntyminen.
– Perheitä pitää tukea koko elämänkaaren ajan. Jos on haasteita, apua tulisi saada matalalla kynnyksellä. Terveydenhuollon asiakasmaksuja pitäisi kohtuullistaa, koska vaarana on, että ihmiset jättävät menemättä hoitoon, jos se ei ole taloudellisesti mahdollista.

Reilumpaa työelämää Laitinen edistäisi ottamalla käyttöön ryhmäkanneoikeuden, tiukentamalla tilaajavastuulakia sekä kriminalisoimalla alipalkkauksen.
– Näillä turvattaisiin rehellisesti toimivien yritysten edellytyksiä.
Koska Suomi on laaja maa ja teollisuuden työpaikat usein kasvukeskuksien ulkopuolella, tulisi myös työmatkakulujen verovähennysoikeuden omavastuuosuutta laskea, jotta työntekijöillä on varaa kulkea töihin.
PÄÄTÖSTEN HYÖDYTETTÄVÄ KOKO YHTEISKUNTAA
Paavo Patrikainen on Teollisuusliiton hallituksen jäsen ja pääluottamusmies Okmetic Oy:ssä Vantaalla.
– Yhteiskunnan suurimpia muutoksia on ollut polarisaation (kahtiajakautumisen) lisääntyminen. Tämä näkyy sekä keskustelukulttuurissa että päätöksenteossa. Totta kai viimeisten 10–15 vuoden aikana globaalit haasteet ovat vaikuttaneet Suomeen myös, mutta monet ongelmista on aiheutettu itse, hän sanoo.

Nykynuoret ovat kohtuuttomassa asemassa, koska työelämä muuttuu rajua vauhtia muun muassa tekoälyn vaikutuksesta. Ammatti, johon nuori valmistuu, saattaa hävitä muutaman vuoden päästä.
– Silti mahdollisuuksia opiskella uusi ammatti on heikennetty todella paljon, ja tähän täytyy tulla muutos. Työssä jaksaminen ja yleensäkin nuorten jaksaminen on heikentynyt, siksi tarvitaan toimivia mielenterveyspalveluita ja ehkäisevää työtä.
Työperäisestä hyväksikäytöstä Patrikainen on erittäin huolissaan. Ilmiö vaatii tehokkaita ratkaisuja lainsäädännössä.
– Kaikkien päätösten täytyy nostaa uskoa tulevaisuuteen, ja taloudellisten hyötyjen pitää jakautua koko yhteiskuntaan, ei vain varakkaimmille.